בעד ארבע נשים

כנגד ארבעה בנים דיברה התורה - ושרית סרי מדברת בעד ארבע נשים: חכמה, רשעית, זו שאינה יודעת לשאול ואפילו התמימה שעונה ל"ערה"

05/04/2012
שרית סרי קבלו עדכונים משרית
  • RSS
» והיגדתי לבתי. סרי

מעשה בארבע נשים, שהיו מסובות במסיבה סוערת והיו מספרות על יציאת מצרים הפרטית כל אותו הלילה. עד שבאו תלמידידותיהן ואמרו להן: הגיע זמן קריאת שמענה וגם עשנה, למען תזכורנה את יציאתכן מעבדות לחירות ועצמאות כל ימי חייכן.

כנגד ארבעה סוגי נשים דיברה החֶברַה: אחת חכמה, אחת רשעית, אחת תמה ואחת שאינה יודעת לשאול.

חכמה מה היא אומרת?

** 'מִתחכמת' - היא ה'חכמה' החדשה. וחבל.

החכמה קשובה לרגשותיה, מכירה בחולשותיה ובחוזקותיה, ויודעת היטב מאילו בּוֹרוֹת רגשיים היא צריכה להיזהר. חכמה לא נכנסת לרומנים עם גבר נשוי גם אם הוא אומר שהוא ממש כרגע בדרכו לרבנות. וכן, חבר זה כן קיר. חכמה לא נופלת אל בִּיצת המילים היפות – אלא מתייחסת למעשים הנילווים אליהן. החכמה לא מזנקת לכל טלפון ו/או לכל מיטה מוצעת, ומכבדת את עצמה, את גופה ואת רגישויותיה.

החכמה רואה את הנולד – עוד לפני ההיריון.

החכמה לא רצה לספר לחבר'ה על כל חיזורון או מבט שקיבלה בבית קפה ואינה ממהרת לתאר בטעות כל אנקדוטה זניחה כ"מערכת יחסים". ואם קרה והחכמה-לעצמה, זו המכירה את נפשה, חלילה מעדה – אזי בחוכמה תמזער נזקים, תתכנס לשיחה אישית ותברר עם עצמה טוב טוב מה "לא" עוד לפני שתבין מה "כן".

וכמו בחג פסח וההימנעות מהפחמימות החמודות והמְנחמות – כך בכל תחום הרגש, פאוזה ארוכה מזמנת בסופה אפיקומן מתוק מנשוא.

רשעית מה היא אומרת :

** 'רכלנית' היא ה'רשעית' החדשה. זו נבלה וזו טריפה.

הרשעית עובדת בלשון רע ועסוקה בניבול פיה על כל מה שזז. היא כפייתית במלאכתה הקדושה וימיה עוברים בהנאה מרובה תוך התעסקות והתערבות בחייהם של אחרים – כך שאין לה רגע אחד לעצור לבדק-בית אישי. הרשעית מקנאה בדברים שאין לה שום קשר אליהם, עורכת השוואות עם סביבתה – ומפתחת מבט ממורמר ומקופח מעוטרת במצח אקורדיאון. הרשעית תישאל אתכן בחברה – "איזו יופי את נראית, התאפרת?".

הרשעית היא משאבת אנרגיה אנושית (או שלא), נוטה להיעלב גם מדברים שאינם קשורים בה ולוּ כדי להיות שוב מוקד העניינים. שימו לב: חברה שתרכל איתכן על חברה אחרת – בסוף תרכל גם עליכן. ואם חלילה נתקלתן בשכזאת – לברוח כמו מחמץ. זה נאיבי לחשוב שנצליח לעקור מהשורש את התכונה הקלוקלת הזאת.

תמימה מה היא אומרת?

** 'נאיבית' היא ה'תמימה' החדשה.

התמימה חושבת שתוכל לתקן את תכונות הזולת הבוגר ולשנות אותו – ללא הבדלי דת, גזע וגיל. התמימה מערבבת אלמנטים קריטיים בתוך יחסים שקיימים בעיקר בין אונותיה ולכן אינה מבחינה מתי היא סתם ברירת מחדל ומתי היא סיפור חיים עבור מישהו. התמימה עונה לאסמס "ערה?" ביום שישי אחרי עשר בלילה -  ובכך פוגעת בעדה שלמה.

התמימה לא מבינה שאם הדייט המדהים שהיה אתמול לא מגובה בטלפון יום המחרת – עדיף לה לקחת פוסטינור רִגשי ולוותר על הציפייה והאשליה גם יחד, כי הרי גם דממה ו/או התעלמות מצד ב' הן בהחלט תשובה ברורה ואפילו מנומקת דיה. התמימה ממשיכה להאמין שהייצור המקסים/המיוחד/החתיך/החמוד/המדהים שהיא פגשה בדייט חלומי/קסום/מצחיק לפני שבועיים וחצי וטרם יצר איתה כל קשר – עדיין מעוניין בה בטירוף... רק שהוא בדיוק בתקופת לחץ בעבודה והוא עובד סביב השעון על פרויקט מאד גדול – ולכן הוא לא יכול לקבוע כלום.

התמימה חושבת שההוא שהיא לא בקשר איתו כבר שנתיים – עדיין רוצה להתחתן איתה, זה רק שההורים שלו לא אוהבים אותה. ואם במקרה נתקלתן בתמימה שמאמינה שסידרת שיפוצים פלסטיים+חצאית מיני בגודל פאוץ'+חזיית פוש-אפ קטלנית בואכה פיטמה+ריסים מלאכותיים+נעלי עקב אימתניות (שגורמות לה להיראות ולהתנועע כמו לולב דאשתקד) – הם הם שישיבו לה את הביטחון העצמי, החום והאהבה החסרים לה –הביעו התעניינות כנה תישאלו אותה בשקט: מה שלומה באמת?

וזו שאינה יודעת לשאול?

** ה"לא מטופלת" -  היא ה'שאינה יודעת לשאול' החדשה.

שאינה יודעת לשאול – זו שלא הסתייע בידה לטפל בעצמה באופן יסודי. שאינה יודעת לשאול -  מוכרת לעצמה שטויות וקונה אותן בלהט ומטפחת בחשאי את מערכת ההדחקה וההשלכה לסל המחזור הגדול של היחסים הבינאישיים לדורותיהם.

שאינה יודעת לשאול - אינה יודעת אפילו מה לשאול ומה הוא הכיוון בו טמונות התשובות.

שאינה יודעת לשאול – לא יודעת לבקש עזרה. וכפועל יוצא – גם לא מצליחה לתת עזרה. שאינה יודעת לשאול ועברה את גיל 33 וחצי – ואינה מרוצה מהמקום בו היא נתונה - כדאי שתדע שעוד רגע ותם עידן התירוצים ממחלקת קשב וריכוז וגם לא בעיות קצב בריקוד.

שאינה יודעת לשאול – כדאי שתתעורר על עצמה במובן הטוב והטהור של המילה -  ויפה שנה אחת קודם. תקום ותדאג לעצמה בעצמה – כי גם אם היא בזוג, בלילה היא מניחה את ראשה לבד על הכרית.

ואם נתקלתן באחת שכזאת – חבקו אותה. ואם היא גם שולחת משוֹט ושואלת...פשוט תעזרו לה למצוא את השאלות.

חג שמח,

מלא באהבה עצמית משחררת ובונה. משחררת מקיבעונות והרגלים... ובונה חדשים.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה