במרחק נגיעה – יום עם ערך מוסף בגדרה

פרויקט בית אמבוסה מציע חוויה מגוונת שתכיר לכם את החיים, התרבות והאוכל הטעים של יוצאי אתיופיה

18/11/2015
חגית אברון קבלו עדכונים מחגית
  • RSS

חגית אברון וחברותיה בתור דיילות

>> מתוך האתר של חגית אברון

סיפור אישי קטן טרם המלצה מיוחדת במינה: ה-25 במאי 1991 התחיל כעוד יום שגרתי בחיי. שתיתי קפה, הלכתי לאוניברסיטה וחזרתי הביתה בציפייה לקראת טיסת אל על לניו יורק, שבה עבדתי כדיילת אוויר. בשעה 18:00 צלצל הטלפון וקול חמור סבר בישר לי שהמונית לשדה התעופה תאסוף אותי בעוד חצי שעה, והיעד משתנה. "לאן?", שאלתי ומראות אקזוטים של יעד חדש מרצדים אל מול עיני. "זה סודי", ענה לי הקול ומיהר לסיים את השיחה.

כמה שעות אחרי זה נחתנו על אדמת אדיס אבבה. אנחנו, צוות אוויר דומם מהתרגשות, צוות רפואי, קצינים ואנשי מוסד שהפעילו את "מבצע שלמה" להבאת יהדות אתיופיה לארץ.

ambossa1_650

קצרה היריעה מלתאר את עוצמת החוויה והכרת החסד של השליחות שבה זכיתי לתרום את תרומתי הצנועה. מאז ועד היום הקשר שלי אל קהילת יוצאי אתיופיה, כיום ישראלים לכל דבר, הוא מיוחד במינו. אני מעריצה את האנשים הללו, על חוסנם השקט ועל כוחם הבלתי נלאה. ואל נתבלבל, חרף התדמית השקטה של העדה, מדובר באנשים עם חוסן, עוצמה ובעיקר מורשת עתיקת יומין, שבה הם גאים ובצדק.

חברה הציעה לקחת אותי למיזם חדש ומסעיר הקשור לישראלים מעוררי השראה, יוצאי יהדות איתיופיה. "בית אמבוסה" שבשכונת שפירא בגדרה הוא פרויקט מרתק ומרחיב לבבות, שבו ניתן לחוות הלכה למעשה את סיפורה המרתק של יהדות איתיופיה. את הפרויקט מפעילה עמותת "חברים בטבע", התומכת ברשת פעילות קהילתית של יוצאי העדה בדרכים מגוונות.

ambossa2_650

החוויה של בית אמבוסה מגוונת ומתאימה עצמה לקבוצה ולמבקרים. אפשר להתחיל בהרצאה מעניינת במיוחד בליווי שקופיות מרהיבות, המספרות את סיפורה של הארץ היפה ותושביה, להמשיך לאחד הבתים שבשכונה, שם תארח אתכם משפחה מיוצאי העדה לטקס ה"בונה", הלא הוא טקס הקפה המסורתי. למי שלא ידע (כמוני למשל) מקור הקפה הינו באתיופיה, מה שמבטיח קפה משובח במיוחד.

משם המשכנו לביתה של ישראלה, אשת חיל שערכה לנו שולחן גדוש מטעמים מהמטבח האתיופי. זוהי הזדמנות נפלאה לטעום מטבח שטעמיו עזים ואקזוטיים, צבעוניים, חריפים במידה ומלווים בפיתה חמצמצה, האינג'ירה, שכולה על טהרת הטף. דגן אתיופי נטול גלוטן ובריא במיוחד.

אפשר לשלב בחוויה, גם סדנאות של מוזיקה, ביקור בגינה הקהילתית המרהיבה ולבלות יום שלם במטרה להכיר מקרוב ולעומק את מנהגיה ותרבותם של הקהילה, בדרך של חוויה והתנסות. מומלץ מאד לימי הולדת אחרים, ימי גיבוש ואירועים משפחתיים בעלי תוכן וערך מוסף.

תגיד שחגית:

חוויה איתיופית בבית אמבוסה – בתיאום מראש לקבוצות ולמשפחות: 077-2115519, 054-5366101

צילום: יח"צ
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה