במיטה אחת, לא כל כך גדולה

ישנים עם הילד במיטה בלילה? מרדימים אותו איתכם ומעבירים אותו למיטתו? מה היתרונות החסרונות, מה זה עושה לזוגיות? ומה עושים אם גיליתם שזה לא מתאים?

05/10/2016
מורן מישל קבלו עדכונים ממורן
  • RSS

לינה משותפת - למי זה מתאים למי פחות ואיך שומרים על אינטימיות זוגית? (צילום: Shutterstock)

תודי שאין דבר יותר מנחם ונעים מלישון מחובקת עם יצור קטן ורך, לשמוע את נשימותיו המתוקות, ולהתאהב בו אפילו עוד יותר ממה שאת מאוהבת עכשיו. רק שהתענוג הופך להיות קצת יותר מאתגר כשהתינוק הקטן גדל לילד שלומד לנוע ולבעוט, כשאת חושקת בלילה אינטימי עם בן הזוג, או כשהקטן שלך כבר התרגל ולא ממש מצליח להירדם כשאת לא לידו.

 

לינה משותפת נולדת באחת משתי דרכים: בראשונה מדובר בהורים שבוחרים לישון עם התינוק כי הם מאמינים שכך טוב ונכון לתינוק ולקשר שבין התינוק לבינם. בשניה מדובר במצב שנוצר קצת במקרה - בחודשים שלאחר הלידה הילד ישן אתכם במיטה כדי שתצליחי לישון בין הנקה להנקה, ואיכשהו נשאר איתכם במיטה מאז כאורח מזדמן או אפילו קבוע.

 

שינה משותפת לא היתה נפוצה בדור ההורים שלנו. בבתי היולדות לא דובר על ביות מלא או חלקי - כל התינוקות ישנו בחדר התינוקות. כאשר הביאו את התינוק הביתה מבית היולדות די מהר (ולרוב אף מיד) עבר התינוק לישון במיטה משלו, בחדר משלו. חדר הורים להורים, חדר ילדים לילדים. לא היתה כלל שאלה. אולם לאט לאט הגבולות הוגמשו, תפיסת ״עקרון הרצף״, חיבור לעולם המזרחי והרוחני הביא רעיונות חדשים שעידכנו את התפיסות הישנות גם בעולמנו המערבי, והיום קיים שיח נפוץ מאוד של הורים – בעד ונגד שינה משותפת.

 

אז מה באמת העניין, מה היתרונות והחסרונות ממה כדאי להיזהר, ומה זה עושה לזוגיות? הנה 5 נקודות למחשבה – קראו, חישבו ולבסוף – פעלו כטוב בעיניכם:

 

1. לינה משותפת כבחירה:

הורים שבוחרים בלינה משותפת מספרים כי תפיסת הרצף חשובה להם. הם ישנים עם התינוק דרך קבע במיטתם מתוך ידיעה שזוהי תקופה בה גידול התינוק מקבל עדיפות ראשונה, גם במחיר שינויים בהרגלי הזוגיות.

יתרונות: בשבועות הראשונים לחייהם רוב התינוקות זקוקים למגע רב ככל שניתן, ולינה כזו מספקת להם חיבור מיידי והמשך לתחושת הקירבה לאם שהורגלו בה ברחם. ״עקרון הרצף״ מלמד שהתינוק לא רק נהנה ממגע רצוף, אלא אף זקוק לו להתפתחות תקינה, לאיכות שינה מיטבית וליצירת ביטחון ואפשרות לפתח עצמאות. בדיוק כך – ככל שהתינוק נהנה מיותר מגע וקירבה בגיל צעיר, כך הוא ייטיב להשתחרר מהתלות בהוריו מתוך תחושת ביטחון, לכשיגדל.

חסרונות: לינה משותפת עלולה גם לפגוע באיכות השינה של תינוקות – למשל, תינוקות יונקים שמסוגלים לישון שעות רצופות במיטתם בצהריים, אך בלילה מתעוררים לינוק שוב ושוב מכיוון שהם חשים ומריחים את אמא, או תינוקות שזקוקים לשקט ומרחב פרטי. כמו כן בטווח הארוך תינוקות אלו עשויים להזדקק ללמידה מחדש של הרדמה עצמית.

לינה משותפת: מספקת לתנוק חיבור מיידי והמשך לתחושת הקירבה לאם שהורגל בה ברחם (צילום: Shutterstock)

2. נרדם איתכם, ישן לבד:

רבים מאיתנו מקלים על עצמם ועל הקטן להירדם, ומוצאים פתרון ביניים: מרדימים את התינוק איתם במיטה ומעבירים אותו למיטתו לשינה עצמאית לאחר שנרדם.

יתרונות: מקל מאוד על טקס השינה העצמאי שיכול להיות מתיש, מאפשר להורים יותר זמן זוגי בשעות סבירות, מאפשר לכם ליהנות מהמגע הקרוב, משיר, וחיוך לפני השינה – בלי המחיר של מיטה משותפת.

חסרונות: אנחנו למעשה מלמדים את התינוק הרגל שינה שעשוי להפוך לקבוע, התינוק עלול להתקשות להירדם בכוחות עצמו ועשוי לסרב להירדם במיטה בשלב מאוחר יותר, או אפילו לסרב לעבור אליה עם הזמן. בשל כך רצוי שתגבשו עם עצמכם עמדה ברורה לגבי לינה משותפת כן או לא.

התינוק עלול להתקשות  להירדם בכוחות עצמו ועשוי לסרב להירדם במיטה בשלב מאוחר יותר (צילום: Shutterstock)

3. האינטימיות הזוגית:

גם ללא לינה משותפת, קשר זוגי חווה לרוב טלטלה עם כניסת תינוק חדש לתמונה, ובמצב בו התינוק ישן עם שניכם במיטה במשך הלילה הממלכה הזוגית האינטימית מופקעת לחלוטין.

יתרונות: זוגות רבים שבוחרים בלינה משותפת מתוך עקרון ודרך חיים מציינים שהם מצליחים לייצר את האינטימיות בקונסטלציה שונה ואף נהנים מהאתגר והגיוון – הם מצאים זמן אינטימי בדייט זוגי כשהקטנצ'יק אצל סבתא, או בפקניק רומנטי על השטיח בסלון.

חסרונות: הורים רבים חשים שהזוגיות נדחקת לשולי החיים בתקופה בה התינוק הופך לשותף קבע במיטה הזוגית. חשוב מאוד להיות ערניים למצב הזוגיות. אינטימיות וזוגיות בריאה ביניכם חשובות גם לילדים שלכם.

 

4. לינה משותפת – אהבנו:

לינה משותפת נשמעת לכם כמו בחירה נכונה בעבורכם ובעבור התינוק? מצויין! הנה כמה דברים שכדאי לשים אליהם לב: תינוקות קטנים מאוד אינם מסוגלים לנוע באופן עצמאי, ולכן קריטי לשים לב שהם מוגנים מפני סכנת מעיכה או חנק במהלך השינה המשותפת.

חשוב שלא להשכיב תינוק בקו התפר בין שני מזרנים שעלולים להיפרד בשינה. בגילאים הצעירים ממש עדיף להשכיב את התינוק בין הקיר לאם, ולא במרכז המיטה. יש לחסום מרווחים דרכם עלול התינוק ליפול או להילכד בהם. יש להרחיק כריות ושמיכות מיותרות מהמיטה המשותפת למניעת חנק.

מומלץ לרפד את סביבת המיטה במזרנים או לעבור למיטת מזרן על הרצפה, למניעת חבלה במקרה של נפילה.

 

אם התינוק כבר התרגל להירדם במיטתכם והחלטתם להעבירו, יש להצטייד בהרבה סבלנות (צילום:Shutterstock)

 

5. לינה משותפת – לא בשבילנו:

אז החלטתם שכדאי לכל הצדדים שהתינוק יירדם וישן באופן עצמאי? הדבר החשוב ביותר הוא עקביות, והיצמדות להחלטה, וזה לא תמיד יהיה פשוט.

אם התינוק כבר התרגל להירדם במיטתכם והחלטתם להעבירו, חשוב לעשות זאת בהדרגה ולשם כך יש להצטייד בהרבה סבלנות. בהתחלה יהיה לו קשה, אך כמו כל הרגל חדש – בסוף הוא יתבסס.

צרו טקס שינה שיעזור לו בתקופת המעבר הזו - קחו את הזמן לשבת לידו, ללטף, להתכרבל, לשיר, תנו לו את המגע והקירבה שהורגל בהם – אפילו אם אינו במיטתכם, כך הוא ילמד לאהוב את המיטה שלו, יקבל את המסר שזה מקום שנעים להיות בו, וירגיש בטוח להירדם בה.

בשבת בבוקר תוכלו לנצל את הבוקר הפנוי לפינוק משפחתי במיטתכם - בדרך זו הוא ילמד שיש לו מקום אצלכם ושהוא אורח רצוי.

 

הבייבי לא ישן? בואי לדבר על זה הצטרפי לקהילת האמהות שלנו >> אהבה ממגע ראשון
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה