בלוז חורפי: המחלות הקטנות של העונה הקרה

המומחיות שלנו עזרו לנו להרכיב עבורכם ערכת חורף סופר עדכנית לכל התופעות הקטנות והמציקות שהחורף מביא איתו - מהתקררות ושיעול, דרך עור יבש ועד לשרירים תפוסים. מי אמר אפצ'י ולא קיבל?

28/01/2016
גוני לב ארי קבלו עדכונים מגוני
  • RSS

מחלות קטנות של חורף. צילום: שאטרסטוק

בואו נדבר רגע על חוק מזג האוויר: כשהשמש משקרת, או כשגשום והסופה משתוללת, צניחת הטמפרטורות משפיעה על מצב הבריאות שלנו והתוצאה עלולה להיות התקררות, שיעולים, יובש בעור ושרירים תפוסים. אמנם הרוקחות המומחיות שלנו לא יכלו לתת לנו אישור מחלה, אבל הן מסרו לנו באהבה כמה טיפים  חשובים להבראה.

שיעול

מה הסיפור? הבעיה המרכזית והמציקה עם שיעול היא שהוא יכול להימשך הרבה אחרי שהמחלה שהוא התלווה אליה מתפוגגת. ''שיעול בחורף נובע משתי סיבות עיקריות'', מסבירה איריס מעין כהן, רוקחת בכירה ומנהלת סניף סופר-פארם בנתניה, ''הראשונה היא נזלת שיורדת לגרון ומגרה את רפלקס השיעול - זה קורה בעיקר בלילה כשאנשים שוכבים. הסיבה השנייה היא שהיובש באוויר גורם לגירוי של דרכי הנשימה''. כהן מוסיפה שצריך לקחת בחשבון שרובנו נמצאים בחללים סגורים, שם הווירוסים חוגגים וכך הסיכוי להידבק גדל.

איך מטפלים? כהן מציינת כי טיפול בשיעול אפשרי באמצעות סירופ טבעי לשיעול יבש ולח, כמו 'ווינטר-שילד', של לייף. סירופים נוספים אפשריים: 'טננבלוט' ו'הרבליסט'. שימו לב, המוצרים לשיעול ולצינון ניתנים לילדים מתחת לגיל שש רק עם מרשם רופא. כהן מוסיפה כי ניתן גם ליטול כדורים שמתמוססים במים להוצאת הליחה כמו 'ראונק' ו'פירן'. ''חשוב בטיפול בשיעול עם ליחה להתמיד בטיפול", מציינת כהן, ''הליחה עשויה להזדהם ולהיהפך לזיהום חיידקי".

הידעתם? מהירות האוויר הנפלט מהריאות בזמן שיעול נעה בין 20 ל-60 קמ"ש ויכולה להגיע עד לכ-100 קמ"ש.

PicMonkey Collage3

הצטננות

מה הסיפור? כולנו מכירים את זה: קצת נזלת, קצת שורף בגרון ובעיקר תחושה של קוואץ' כללית. כהן מציינת שיש להבדיל בין הצטננות לשפעת שבה החום עולה והיא מלווה בשיעול, בנזלת, בכאבים ובצמרמורות בכל הגוף. ''הצטננות מתחילה כווירוס'', ממשיכה כהן, ''ואחר כך על הזיהום הוויראלי מתלבשים חיידקים ואז לעתים יש צורך באנטיביוטיקה''. כהן מוסיפה שמאחר והזיהום הוא ויראלי, הטיפול בהצטננות הוא בהתאם למופע התסמינים, ומציעה למי שרוצה למנוע את ההתקררות, לחזק את המערכת החיסונית.

איך מטפלים? להקלה על הצטננות ניתן להשתמש ב'דקסמול קולד', או 'דקסמול סינוס', כמו גם 'פראמול' ליום וללילה. 'אדוויל קולד אנד סינוס' ו'נורופן קולד אנד פלואו'. מי שמעדיף יכול לבחור במגוון מוצרים טבעיים העשויים לסייע בחיזוק מערכת החיסון. ''כדאי לבדוק שהמוצר מכיל סמבוק'', מסבירה כהן, ''גם אבץ, ויטמין סי ואכיניצאה ידועים כמסייעים בחיזוק המערכת החיסונית, אלו נמצאים בסירופ של סמבוק שחור ובכדורי אבץ ובמוצרים כמו 'פרוטק', או 'חיזוקית'".

הידעתם? עבור תינוקות ונשים בהריון הסובלים מצינון וזקוקים להקלה, כהן מציינת שניתן להשתמש בספריי של מי מלח לניקוז הנזלת.

מוצרי סופר-פארם. צילום: יח"צ

יובש בעור

מה הסיפור? ''יובש בעור יכול להופיע בכל עונות השנה, אבל מאופיין יותר עם עונת החורף'', אומרת שירלי קטרון, רוקחת בכירה בסופר-פארם. קטרון מסבירה שהיובש נוצר, בין היתר, בגלל שינויי מזג האוויר, הטמפרטורות הנמוכות והרוחות, וכן בגלל שימוש באמצעי חימום שמייבשים את העור. ''בעור יבש וחסר לחות שכבת הסיכוך נפגעת'', ממשיכה קטרון, ''ולתאים קשה ללכוד את המים בתוכם. היובש מופיע בכל חלקי הגוף ובעיקר באזורים כמו הפנים והשפתיים, במרפקים, בכפות הידיים וברגליים. עור יבש הוא עור מחוספס, מתוח, לפעמים מגורד, או אדמומי ובמצבים קיצוניים יותר רואים סדקים בעור''.   

איך מטפלים? קטרון ממליצה להשתמש בסבונים עדינים ומוסיפה שישנה אפשרות להוסיף שמנים טיפוליים לאמבט כגון שמן האמבט הטיפולי 'פרופשונל', של לייף, שמן 'בלנאום' ו'אמול', ושמנים על בסיס חיטה, שקדים וזית שמחיים את העור. ''אם השמנים לא מספקים וגם עבור מי שלא אוהב'', מוסיפה קטרון, ''אפשר להשתמש בקרמים למריחה או בתחליבים שנספגים על העור בצורה נעימה ויוצרים שכבה מגנה שמונעת אובדן מים והתייבשות. כמו למשל: קרם DRY של לייף לידיים ולרגליים, סדרת ה'פרופשנל' של לייף שכוללת מגוון מוצרים, סדרת הקרמים U-לקטין של ד"ר פישר, ו'פלקסיטול של חברת אלטמן'.

הידעתם? אודם וקילוף העור שבין הגבות ובצדי האף לא מעידים על עור יבש ומקורם כנראה בסבוריאה.

מוצרי סופר-פארם. צילום: שאטרסטוק

שרירים תפוסים

מה הסיפור? מכירים את הסיפור על ההוא שהלך לישון ושכח לסגור חלון ואיך הוא קם למחרת בבוקר? אז האיש ההוא הוא כולנו. ''הקור מכווץ את הגוף, זרימת הדם נחלשת והשרירים שלנו מועדים לפורענות'', מסבירה קטרון, ''ברגע שאנחנו נחשפים לקור, הגוף מתגייס לשמור על חום קבוע של 37 מעלות. ואחת הדרכים שלו לפעול היא בעזרת הפעלת השרירים, ולכן לעיתים הם נתפסים''.

איך מטפלים? קטרון מציינת כי ניתן להשתמש בבקבוק חם כדי לסייע להרפיית השרירים או בכריות שמחממים במיקרוגל. כמו כן היא מונה שני סוגי משחות בהן ניתן להשתמש; הסוג הראשון אלו הן משחות בעלות אפקט מחמם-מקרר שמסייע בשחרור השרירים, כמו 'בנגיי' ו'קולד אנד וורם' של לייף. הסוג השני הן משחות שמשככות כאבים כמו 'וולטרן' ו-N-כאב או 'נורופן ג'ל' - איבופרופן הוא החומר הפעיל בהן ותפקידו לנגוד את התהליך הדלקתי. כמו כן, כדורים לכאבי שרירים, גם הם, על בסיס איבופרופן, כמו, 'אקמול', 'נורופן' ויכולים לסייע לשיכוך הכאב ולשמש כאנטי-דלקתיים. הסוג השני הוא משחות טבעיות המבוססות על צמח הארניקה כמו 'ג'ל ארניקה', או 'טראומיל' ו'ההומאו-טראומה' שמבוססים גם הם על תמציות צמחים נוספות הידועות כמסייעות במצבים של כאב ודלקת.

הידעתם? גרסאות מוקדמות של הבקבוק החם הופיעו כבר מהמאה ה-16.

בקבוק חם, סופר-פארם. צילום: יח"צ***
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה