7 בלוגי מוזיקה שחייבים להכיר

הכי טובים ברשת: הם מפרגנים, קוטלים ומפנקים בשירים יומיים. גילי גרשוני עם שבעת בלוגי המוזיקה המובילים של ישראל

20/05/2012
גילי גרשוני קבלו עדכונים מגילי
  • RSS

גדולתה של מוזיקה טמונה במגוון האין סופי, והיכולת של המאזין הממוצע להכיר ולספוג ללא סוף דברים חדשים, קסומים, נפלאים ומיוחדים. המנעד הרחב לצד הטכנולוגיה המתפתחת וקיומם של אתרי אינטרנט שונים (פורטלים, תחנות רדיו אינטרנטיות, בלוגים ודומיהם), מאפשר גם למאזין וגם ליוצרים להפיץ ולצרוך מוזיקה על בסיס יום יומי ואפילו שעתי. חובבי המוזיקה, על גווניה השונים, גילו כבר לפני כמה שנים את הבלוג ככלי להפצה. הרשת מכילה בתוכה אין סוף בלוגים שרובם נכתבים על ידי אנשים שמאמינים שמוזיקה יש להפיץ, לחלוק ולקדם דרך האינטרנט. אז אמנם המגוון הוא אין סופי, ואנו נאלצים לכתת רגליים  וירטואליות, אך ניסינו לרכז רשימה של כמה מהבלוגים הישראליים הטובים ביותר, המגוונים ביותר והנגישים ביותר למאזין הממוצע.

כל ביקור באחד מהבלוגים האלה ישלח אותך לבלוגים נוספים. אז זה הזמן לארוז את הנגן, לשים אוזניות ולהישאב פנימה:

1. עונג שבת ומשפחת עונג שבת המורחבת

גיא חג'ג', אחד מאושיות הכתיבה והיצירה המוכרות בעולם המוסיקה, לקח על עצמו לפני כמה שנים פרויקט – להפיץ לכמה שיותר אנשים את המוזיקה (והתרבות בכלל) שמעניינת אותו. עם השנים הבלוג התרחב והפך למשפחה, המכילה בתוכה בלוגים נוספים הנוגעים בתרבות ובעיקר במוזיקה בטווח רחב יותר. בבלוג של גיא (המכונה גיאחה) ניתן למצוא, מדי שישי, רשימת קישורים מורחבים הקשורים בעיקר למוסיקה שגיא אוסף במשך השבוע, גם מהאינטרנט וגם מקוראיו הנאמנים שמוזמנים לשלוח לו כל דבר שנראה להם מרגש. עיקר ההתעסקות של "עונג שבת" היא מוסיקה (בעיקר אלטרנטיבית אבל לא רק), אך הבלוג מכיל בתוכו גם ענייני ספרות, קומיקס, צילום ולמעשה כל דבר שמעניין את גיא ויכול לעניין גם אתכם.

2. לונדון קולינג

בועז כהן, עורך ושדרן רדיו ב88FM (רוקר טוב, בין 8:00 ל10:00 כל יום) מתרגם את אהבתו הגדולה למוסיקה ובעיקר למוסיקת רוק בבלוג שלו. הבלוג, אשר קיים תחת פלטפורמת "רשימות", נע על התפר שבין כתיבה רגשית, חולמנית ועדינה לבין ביקורות מוסיקה וחשיפה של מוסיקאים שבעיניו שווה להתעמק בהם. בין השאר, ניתן למצוא בבלוג ביקורות שונות (אלבומים, הופעות וכן הלאה), פוסטים הנכתבים מתוך חוויה אישית שבועז עבר עם מוסיקה, ובעיקר הרבה אהבה לאנגליה ולמוסיקה בריטית. לא סתם בועז מגדיר עצמו בבלוג כמישהו ש"חי בגני תקווה, חולם על אנגליה". הוא כותב מתוך הלבונטיניות על מקום רחוק, שיוצאת ממנו מוסיקה נהדרת.

3. קפה גיברלטר

חצי בלוג, חצי מגזין, רבע רדיו ושליש טרמינל מוסיקלי. בלוג המתעסק במוזיקה מכל העולם, החל מתורכיה ועד לאירן, ספרד ותימן, וגם מכאן. קפה גיברלטר מנסה (ומצליח), בעזרת ארסנל כותבים מגוון ומלומד, לחשוף את כולנו לטקסטים, תרבות ומוסיקה ממקומות אחרים. את האתר עורך אופיר טובול, די-ג'י, מבקר מוסיקה ומפיק, ותחת ידיו וידי הכותבים הנוספים יוצאת מרקחת של מוסיקה, שהמאזין הממוצע לא נחשף אליה בדרך כלל.

4. קסטה

בלוג מוסיקה ששם דגש על הקשר ההדוק והדו צדדי בין מוסיקה ועולם התוכן המקוון – מהפכת המוסיקה בעולם הדיגיטלי והיחסים המורכבים שמנהל עולם המוסיקה עם האינטרנט. פני ברסימנטוב, שכותבת את האתר, משלבת באתר את שני תחומי ההתעסקות העיקריים שלה – מוזיקה ואינטרנט, אבל גם כותבת על מוסיקה בצורה פשוטה ויפה, מעלה מיקסטייפים (אוספי מוסיקה) פרי יצירתה וכמובן מתעסקת בכל מה שקשור למוזיקת טייפים, סלילים וקסטות (לחובבי הנוסטלגיה והוינטג').

5. אפרכסת

בלוג המגדיר את עצמו כבלוג מוזיקת שוליים מקומית. מטרתם העיקרית של יוצרי הבלוג (חמוטל רונן, ארז טן-ברינק ואיל פדר) הוא לשים את הפוקוס על מוזיקה מקומית שמגיעה מהקצוות המרוחקים יותר של הסקאלה, עם דגש על חשיפת קהל כמה שיותר גדול להופעות שבועיות של אומנים קצת פחות מוכרים. בבלוג תוכלו למצוא על בסיס קבוע לוח הופעות שבועי, המלצות שבועיות, ביקורות מוזיקה, חלוקת כרטיסים ועוד שלל ירקות ותופינים מעולם מוזיקת השוליים הישראלית.

6. Morning Candy

בלוג שמבוסס על ההנחה של הכותבת המקסימה, קנדי פרג, שאי אפשר לפתוח את היום בלי שיר. כל מי שנרשם לרשימת התפוצה של הבלוג שלה, מקבל מדי בוקר מייל עם שיר לפתוח איתו את היום – ממתק בוקר מוזיקלי יומי. את הפוסטים הארוכים ומלאי המידע שכותבים בבלוגי מוזיקה אחרים החליפה קנדי בפוסטים קצרים, ענייניים, שכל מטרתם לפתוח לכם (ולה כמובן) את היום עם שיר בלב. לפעמים זה שיר אחד, לפעמים זה קישור לאלבום ולפעמים זה מיקסטייפ שלם פרי ידי הכותבת. המגוון המוסיקלי שהיא מכניסה תחת הבלוג שלה רחב, החל ממוסיקת שוליים לא מוכרת, אמנים ישראליים מכל הסגנונות, מיינסטרים, מוסיקה בריטית ועוד ועוד ועוד.

7. לא מפרגן

הבלוג הזה, לעומת בלוגי מוזיקה אחרים (ברשימה זו ובכלל), נבדל בשני מובנים. דבר ראשון, הוא לא בלוג חיובי בגישה שלו. כמשתמע משמו, זהו בלוג שמתיימר לעשות עבורנו את העבודה ולהזהיר מפני מוזיקה רעה. הבלוג בנוי מפוסטים של ביקורות שליליות על אלבומים, שירים ומוזיקאים ישראלים, מתוך התפיסה של הכותבים כי הם ישמעו מוזיקה ישראלית גרועה כדי שאנחנו לא נצטרך. הבלוג משעשע בחלקו, מקומם בחלקו ובעיקר מייצר תהיות אצל הקורא האם הוא מסכים עם הקטילות או מתרגז על הכותבים המושחזים. והכותבים? זו ההבדלה השנייה משאר הבלוגים. הכותבים עלומי שם, אנשי צללים, חיים תחת שמות בדויים. ובצדק. אף אחד לא רוצה לכתוב ביקורת שלילית על סאבלימינל ולקחת את הסיכון של לצאת מהבית באור יום.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה