איטלקי יפה עם נשמה נרגשת

מותג הריהוט האיטלקי B&B פתח אולם תצוגה בנמל ת"א. גם אם אתם לא יכולים להרשות לעצמכם לקנות את מה שיש שם, שווה לבקר ולהתפעל מהעיצוב

01/11/2011
אודית לורן בלקין קבלו עדכונים מאודית
  • RSS
» עיצוב שלא מאפיל על הפריטים באולם. צילום: אודית לורן בלקין

גם דברים טובים מתרחשים בארצנו הקטנטונת. רק השבוע התקיימו בתל אביב שני אירועי עיצוב בינלאומיים משמעותיים ואפשרו לנו, ולו לרגע, לחוש כאילו אנחנו מדינה נורמטיבית שעוסקת בעניינים הרגועים שברומו של עולם.

האחד, פתיחת האגף החדש והמרתק במוזיאון תל אביב עליו נכתב, בהחלט בצדק, בהרחבה ובהבלטה באתר זה בתחילת השבוע. השני, פתיחת אולם התצוגה החדש של מותג הריהוט האיטלקי B&B שהתרחשה אתמול.

אולם התצוגה החדש של B&B, שנקרא על ידי יוצריו The Box, בהחלט עומד בכל קנה מידה בינלאומי ואולי אפילו יפה יותר מהאולם במילאנו, שגם בו יצא לי לבקר לא פעם. "לאחר יותר משנה של חיפוש, איתרנו ממש מתחת לאף פנינה אמיתית שהסתתרה בתוך חורבה", אומר רן פרסברג, הבעלים של קבוצת בולטהאופ ישראל ועכשיו גם הבעלים של B&B. "בשטח יריד המזרח ההיסטורי עמד לו במשך עשרות שנים הנגאר מוזנח שבו שכן בשנות השלושים של המאה העשרים אולם ההופעות המיתולוגי של תיאטרון הקאמרי. ניתן לומר כי מן הרגע הראשון ידענו איך יראה המקום: שילוב של שימור קפדני על אופיו המיוחד של החלל הישן בשילוב טכנולוגיה ושפה עיצובית מודרנית".

פרסברג בחר באדריכל הידוע פיצו קדם במטרה לשפץ את החלל ולהכינו לתצוגה. "שאגת הוואו האינסטינקטיבית שנפלטה מפי בפעם הראשונה שנכנסתי לחלל החשוך, המעופש וההרוס הבהירה לי שזכיתי בהזדמנות נדירה שנופלת בחלקו של אדריכל אולי פעם בחיים", אומר קדם. "כשניגשתי לעבודת התכנון של הפרויקט הצבתי לעצמי עקרונות יסוד: שימור אופיו ההיסטורי של המבנה שעומד כבר שבעים שנה עם החלל הענק בגובה 12 מטר עם קיר לבני הסיליקט שמהן נבנתה העיר הלבנה ועם שפת המינימליזם של החומרים הטבעיים".

קדם באמת השכיל להקנות לחלל מראה מודרני הדומה ללופט יוקרתי בניו יורק. סוג של עיצוב משובח אבל כביכול לא מתאמץ ובטח שלא כזה שמאפיל על הפריטים הנהדרים שמוצגים באולם. בטון חשוף, בטון מוחלק, מוטות ברזל, מסכי זכוכית ענקיים, גרם מדרגות עשוי מתכת מוחלדת – כל אלו חברו יחד בקווים נקיים ועוצמתיים שכמו זורמים יחד עם המבנה המקורי ולא מנסים להתעלות עליו בשום צורה.

באופן מקסים ונהדר משתלבים בתוך הרקע המדויק של קדם הרהיטים המודרניים של חברת B&B האיטלקית. התאגיד המשפחתי שמחזיק היום במאה אחוז ממניות החברה, חוגג השנה 45 שנות קיום מוצלחות. יתרונה הבולט של B&B בכך שהשכילה לאורך השנים לבחור בקו ריהוט מודרני ועדכני שבעזרת מעצבים מובילים שימר אותה על מפת העיצוב הבינלאומי. רהיטים ומוצרים שהציגה החברה לא רק זיכו אותה ב"מחוגות זהב" לרוב (פרס עיצוב איטלקי יוקרתי) אלא גם שימשו, ועדיין משמשים, כיצירות עיצוב איקוניות ופורצות דרך שהגדירו פרקים חיוניים בהיסטוריה של העיצוב האיטלקי בפרט והבינלאומי בכלל.

עם הזמן הפכה B&B לחברה מובילת מגמות עיצוביות שתרמה ותורמת להגדרתו של העיצוב המודרני והתאמתו לקהלים גדולים (אם כי לא במחירים שווים לכל כיס). מעצבי על כמו נאוטו פוקאסווה, גאטנו פשה, זאהה חדיד, פטריסיה אורקיולה ואנטוניו צ'יטריו הם רק כמה מהדמויות שעובדות בשיתוף עם מרכז המחקר והפיתוח של החברה ותורמות לקידומה.

שני האחרונים, אורקיולה וצ'יטריו, אפילו כיבדו אותנו בנוכחותם במסיבת העיתונאים. "אני מעצבת אבסולוטית ועובדת בשיטה מאוד הוליסטית. העיצובים שלי הם שיתוף ביני ובין החברה עבורה אני מעצבת", אומרת אורקיולה, המעצבת האיטלקייה ממוצא ספרדי. "ההשראה שלי מגיעה מכל דבר ואז אני מוצאת את עצמי בסטודיו פשוט עובדת עם הידיים. לפני כעשר שנים קבלתי טלפון ממנהל החברה ומאז אנחנו מפתחים יחד רהיטים ופריטים שמתאימים לאופי האלגנטי והמתוחכם של החברה".

"אני אמנם התחלתי לעבוד עם החברה כבר בשנות השבעים אבל בניגוד לאורקיולה שכבר הייתה מפורסמת בזמן שקיבלה את ההזמנה, אני הייתי מעצב צעיר שעדיין צריך היה להוכיח את עצמו", סיפר צ'יטריו, המיושב והמחושב בהשוואה לאורקיולה התוססת ומאירת הפנים. "אצלי עיצובים רעיוניים נוצרים מתוך סקרנות. אני רואה משהו במקרה וחושב איך אוכל להשתמש בו כנקודת השראה שתתפתח לכדי מוצר פונקציונלי. רבים מהפריטים שאני מעצב משחקים על הניגודים בין חלקי המוצר הקשיחים והרכים ובין קווים אופקיים ואנכיים. בעיני עבודת המעצב היא לתת פתרונות טכנולוגיים חדשים לאנשים. מעצב טוב הוא זה שיודע שלעיתים יתמזל מזלו לעשות צעד חדש בתחום העיצוב ולעיתים רק ישכלל נושא שכבר קיים – כך או כך זה בסדר גמור".

נמל תל אביב (בכניסה לכיוון גלידה מונטנה, פנייה ראשונה שמאלה).
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

  • תמונה אישית anat7 27/11/2011

    “הו ולנטינו, ולנטינו” (-: (אהבתי את הכותרת…). נראה מפנק עם לוק יוקרתי… זה רק נדמה לי או שהספה (הלבנה) מיועדת “לתפוס” חצי סלון?! (-:

    —-
    ענת
    http://www.rbuchwalter.com/products/display

בחזרה למעלה