ביקור ראשון אצל הגינקולוג

האם חייבים לבצע בדיקה וגינלית, מה הרופא ישאל, ומדוע כדאי להגיע אליו בלווי של אמא או חברה טובה? כל מה צריך וכדאי לדעת על הביקור הראשון אצל רופא הנשים

20/01/2016
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS

ביקור ראשון אצל הגינקולוג. צילום שאטרסטוק

זה לא הרגע הכי נעים בחייה של כל נערה, צעירה, גם לא כשמדובר באישה שכבר התנסתה בחוויה. כי צריך להתפשט, כי הבדיקה היא מביכה, והשאלות שאת עשויה להישאל יכולות להיות לא פחות מביכות. אבל כל אישה, צעירה או נערה יודעת, שזו היא שצריכה לקחת אחריות על הבריאות הגופנית וההתנהגות המינית שלה, גם אם זה אומר שצריך להתמודד עם רגעים כאלה. ננסה לעזור לך להתגבר על אי הנוחות.

אפשר לבוא עם אמא או חברה

"נכון, ביקור ראשון אצל גינקולוג יכול לגרום למבוכה ולאי נוחות, אבל אסור לוותר עליו. ביקור אצל גינקולוג הינו חובה לכל נערה המגיעה לבשלות מינית ופעילה מינית", מדגיש ד"ר משה רויבורט, רופא נשים ומנהל המרכז לבריאות האישה, הדר יוסף, מכבי שירותי בריאות. "על פי האיגוד האמריקאי למיילדות ולגינקולוגיה מומלץ לקיים את הפגיש הראשונה עם הגינקולוג בגיל  13-15 , אך בפועל הנערות פוגשות את הגינקולוג לראשונה בגיל 17 לערך".

ביקור ראשון אצל הגינקולוג. צילום שאטרסטוק

על פי רוב, אומר ד"ר רויבורט, זו האם שיוזמת את המפגש הראשון של הנערה עם הגינקולוג, או הגינקולוגית. לעיתים משום שלאם יש מודעות רבה יותר לבריאות, ולפעמים בגלל שיש בעיה רפואית כלשהיא, לדוגמא אי סדירות של הווסת. אבל יש גם נערות וצעירות שמתאמות בעצמן את הביקור הראשון אצל הגינקולוג מסיבות שונות, כמו הרצון להתחיל לקיים יחסי מין, חשש מפני הריון לא מתוכנן או מהידבקות במחלה. לפעמים זה נעשה אפילו ללא ידיעת ההורים ובליווי חברה. סיבות נפוצות נוספות לביקור הראשון אצל רופא נשים הן:  איחור בקבלת הווסת, כאבים  או דימומים "כבדים" בזמן הווסת, התאמת אמצעי מניעה, גרד והפרשה וגינלית, קבלת חיסון נגד ווירוס הפפילומה, דלקות בדרכי השתן וכדומה".

לא פשוט להחליט בגיל צעיר על פניה לרופא נשים, גם כשמדובר ברופאת נשים. "מרבית הנערות מדווחות לפני הבדיקה על התרגשות מחד, וחוסר נוחות מאידך. הן לא יודעות למה לצפות, מתביישות לחשוף את גופן, מפחדות ממה שעומד להתרחש ומן האפשרות שהבדיקה עלולה להכאיב. חששות אלו נובעים מהצורך להתפשט לפני הבדיקה, ומהעובדה שלראשונה אדם לא מוכר יגע בהן ויבדוק חלקי גוף אינטימיים", אומר ד"ר רויבורט.

למה נערה או אישה צעירה צריכה לצפות בביקור הראשון אצל הגינקולוג?

"כל בדיקה גינקולוגית ראשונה תתחיל בשיחה עם רופא הנשים, שיבקש לקבל מידע לגבי מצב בריאותה של הנערה, מחלות בעברה, היסטוריה משפחתית וכדומה. לכן, מומלץ להצטייד לקראת הפגישה במסמכים רפואיים מתאימים. בהתאם למידע שיתקבל, יחליט הגינקולוג האם יש צורך לבדוק את הנערה, ולאילו בדיקות להפנות אותה. בשלב הבא תיערך הבדיקה עצמה, בהתאם להחלטת הרופא."

חייבים לבצע בדיקה בכל ביקור אצל הגינקולוג?

ד"ר רויבורט: "רוב הרופאים אינם מבצעים בדיקה גניקולוגית מלאה למי שעוד לא קיימה יחסי מין הכוללים חדירה. אם הפגישה עם הרופא  לא מחייבת בדיקה גניקולוגית מלאה, ייתכן שהרופא יסתפק בשיחה בלבד או שרק יסתכל חיצונית על אבר המין. במידה שיש צורך בבדיקת אולטרה-סאונד ניתן לבצע בדיקה חיצונית (עם מתמר בטני ולא עם מתמר וגינלי). אם הנערה החדירה בעבר טמפונים וקרום הבתולין שלה גמיש - יתכן שאפשר יהיה לבצע גם בדיקה וגינלית, וזאת מבלי לפגוע בבתוליה של הנבדקת. בהמשך יתכן ויהיה צורך בבדיקות מעבדה שונות (דם, שתן) – תלוי בתלונות בגללן פנתה הנערה לבדיקה".

ד"ר רויבורט מדגיש כי  בזמן הבדיקה זכותה של כל אישה  לבקש נוכחות של אדם נוסף בחדר, על פי רצונה. "ככלל, לביקור הראשון אצל הגינקולוג כדאי לבקש ליווי של אימא או של חברה. הדבר מקל ומועיל כשיש מישהי נוספת בזמן ההמתנה ולעיתים אף במרפאה עצמה, בזמן הריאיון ואפילו בזמן הבדיקה. לעיתים, כאשר האם נלווית לביקור אצל הרופא הנערה לא מעוניינת בנוכחותה בחדר הבדיקה. מסיבה זו נוהגים הגינקולוגים להציע לאם או לחברה להמתין מחוץ לחדר הבדיקה, אלא אם כן הנערה מתעקשת על נוכחותן"

לקראת סיום הביקור, ולאחר  הבדיקה והתשאול הגינקולוג את הממצאים ואת ההמלצות בפני הנבדקת ובמידת הצורך יענה לשאלות נוספות ויקבע מועד לביקורת.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה