ביקור הנשיא טראמפ - מופע של גברים ועוד גברים

את מי פוגש הנשיא טראמפ במסעו הבינלאומי הראשון ועל מה הם ידברו? ולא פחות חשוב, את מי הוא לא יפגוש ואיזה נושאים לא יעלו לדיון?

22/05/2017
ענת סרגוסטי קבלו עדכונים מענת
  • RSS

עוד רגע הוא כאן. עוד רגע והשטיח האדום יהיה מוכן, נמל התעופה יהיה מצוחצח, דגלים יתנפנפו לאורך הדרך לירושלים ויעטרו את כל רחובות הבירה.

עוד רגע הוא ירד במדרגות המטוס ויתקבל לפי כל כללי הטקס. איזו גאווה יש בעובדה שישראל נכללה בסיבוב המדיני הראשון של הנשיא האמריקני מחוץ לגבולות ארצות הברית. במסעו המתוקשר נפגש טראמפ עם ארבעה מנהיגים בולטים וידועים: המלך סלמאן מסעודיה, ראש הממשלה בנימין נתניהו, הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס ועם האפיפיור פרנסיסקוס הקדוש.

בפמליה הסעודית שפגשה את הנשיא לא נצפתה אישה, גם לא במופע הריקודים הרשמי. למעשה הנשים היחידות שכיכבו בסיקור החדשותי משם היו נשותיו של הנשיא האמריקני עצמו - מילאניה אישתו ואיוונקה בתו שנלוות אליו למסע.

דונאלד טראמפ מבקר בערב הסעודית (צילום: Thaer Ghanaim/PPO via Getty Images)

גם בישראל לא מצפים לנשיא מפגשים עם נשים רבות מדי. למעשה, הוא מתוכנן לפגוש את הנשיא ריבלין, גבר, את ראש הממשלה נתניהו, עוד גבר, וכנראה גם את שר הביטחון ליברמן - גם הוא, איך לומר, גבר שבגברים.

גם בין היועצים של נתניהו לא יראה טראמפ נשים בין מקבלי ההחלטות וגם לא בין יועציו המקצועיים של נתניהו לא יהיו נשים.

גם בפגישתו עם אבו מאזן בבית לחם לא ייאלץ הנשיא האמריקני לשבת לשיחת עבודה עם נשים.

וכך יהיה כמובן גם בפגישתו, שתהיה בוודאי מאוד-מאוד מתוקשרת עם ראש הכנסייה הקתולית בוותיקן.

תגידו, מה יש להתעסק עכשיו בזוטות, זהו ביקור היסטורי והוא נפגש עם האנשים הרלוונטיים ביותר, ללא קשר למגדר.

בתיאוריה זה כמובן נכון. אבל למעשה, כאשר האנשים הרלוונטיים הם כולם גברים מקבלים רק חלק מהתמונה. למעשה מקבלים רק חצי מהתמונה. את החצי שהגברים מספרים.

דונלד טראמפ ובנימין נתניהו בבית הלבן (צילום:  Andrew Harrer - Pool/Getty Images)

והגברים, כמו שאנחנו יודעים מהניסיון, מההיסטוריה ומהתקשורת מאוד-מאוד עסוקים במלחמות. איך יודעים? בביקורו ההיסטורי בסעודיה חתם טראמפ על עסקת נשק בשווי 110 מיליארד דולר. זו עסקה שהיקפה פי שלושה מהעסקה שישראל חתמה עם ארצות הברית רגע לפני סיום כהונתו של אובמה ב-2016 (ישראל חתמה על עסקה של 38 מיליארד דולר). שתי העסקאות ל-10 שנים. אז העסקה הזאת עמדה במרכז ביקורו של טראמפ בסעודיה. כן, כמובן גם חיזוק הקשרים בין שתי המדינות.

ומה יהיו נושאי השיחה שלו עם נתניהו? כמובן טרור, האיום האיראני, ביטחון המדינה. אלה, מן הסתם, יהיו גם נושאי השיחה שלו עם הנשיא עבאס, טרור, ביטחון ישראל ועוד.

האם לנשים לא חשוב ביטחון המדינה? בוודאי שחשוב. האם נשים לא צריכות להרגיש בטוחות ומוגנות? בוודאי שכן. אבל יכול להיות שלנשים חשוב יותר למנוע את המלחמה הבאה מאשר להתחמש לקראתה? יכול להיות שנשים היו מדברות על המחירים הגבוהים שמלחמה גובה מאיתנו, על תקציבי עתק שמממנים מפעלי נשק, על הרצון לנצל הזדמנויות מקומיות ואזוריות כדי להגיע להסכמים, על כך שהתחמשות ומלחמה אינם הנושאים היחידים שצריכים להיות על סדר היום, אלא גם צמיחה כלכלית, איך הסכמי סחר בינלאומיים צריכים לשפר את שוק העבודה המקומי, איך אפשר לקדם שוויון גלובלי וגם מקומי, איך מקדמים שוויון מגדרי - כן, שוויון מגדרי אינו ״הבעיה של הנשים״, ושוויון מגדרי אינו איזו בעיית שוליים, ושוויון מגדרי לא צריך להמתין בסוף התור עד שנסיים לטפל בסוגיות החשובות באמת שהם טרור, ביטחון ושוב טרור.

אבל הדברים האלה מן הסתם לא יעמדו במרכז השיחות של נתניהו בפרט ושל שאר המנהיגים עם הנשיא טראמפ.

מלאניה טראמפ ושרה נתניהו בוושינגטון (צילום:  Alex Wong/Getty Images)

ואיפה נמצא את הנשים? בשולי הביקור. הגברת הראשונה של ארצות הברית ביחד עם רעיית ראש הממשלה שלנו, מסיירות בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. אפילו בביקורו בכותל המערבי, כך למדנו, יעמוד טראמפ ביחד עם כל פמלייתו באזור המותר בדרך כלל לגברים בלבד. כלומר, אפילו שם, במקום שמסמל כל כך את חוסר השוויון המגדרי, לא יהיה דיון בשאלה הזאת.

אז אני מאחלת לכולנו ביקור מוצלח, שיעבור ללא אירועים מיוחדים. ואנחנו נמשיך להיאבק על מקומנו.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה