ביקורת סרט: ''אבינו''

״אבינו״ הוא מסע של בן אובד בדרכו המייסרת להיות אב. כידוע על פי היהדות כסף משול לדמים ודם משול לנפש. ״נפש תחת נפש״ אומרת לנו התורה בתהליך הכפרה הארוך. ואכן נפש חדשה תגיע לעולם אך מחירה יהיה דמים רבים

31/10/2016
מרלין וניג קבלו עדכונים ממרלין
  • RSS

״אבינו״ סרטו השני של הבמאי מני יעיש הוא סרט גנגסטרים המבוים היטב. אחרי סרטו הראשון ״המשגיחים״, שהיה מפתיע ושונה למדי בנוף המקומי, מגיח לעולם ״אבינו״ ומפתיע שוב. עובדיה רחמים (מוריס כהן) הוא בריון קשה יום שמחלק את יומו בין עבודות סבלות פרטיות לבין עבודתו בלילות כ״דורמן״ במועדון לילה יוקרתי ומפוקפק ששמו ״שמיים״.

עובדיה זקוק לכסף בעיקר כדי לאפשר לרחל אישתו (רותם זיסמן, שתמיד מלוהקת לאותן דמויות ותמיד מגלמת אותן באופן שונה ומשובח) טיפולי פוריות. רחל היא אישה דתיה-מסורתית שמפצירה בעובדיה ללכת לרב כדי לקבל ברכה. בעיניה, אין די בניסיונות הרפואיים הכושלים צריך ברכה משמיים. ואכן זו ממהרת לבוא אך לא כפי שצפתה.

אבינו סרט

כשהרב מברך את עובדיה שלא יסתמך על בני אדם אלא רק על ריבונו של עולם ״תחפור בעצמך ותגלה את הנקודה הפנימית שלך״ הוא יודע מה הוא אומר לו. אבל עובדיה לא מבין מה הרב מקשקש ולא שומע לדבריו כמו נביא חוטא הוא מנסה את הא-לוהים ומותח את מידת הרחמים כאשר הוא מסתמך על בני אדם וטיפולי הפריה פרטיים ויקרים שלבסוף כדי לממנם, הוא נכנע להפצורותיו של מאפיונר ישראלי מפוקפק שפוקד את ״שמיים״ ומציע לעובדיה סכומי כסף מטורפים במזומן.
אבינו זוג

כל מה שעובדיה צריך לעשות זה להשתמש במבנה גופו החסון כדי לאיים על מלווים בשוק השחור שנמנע מהם להחזיר את הכסף. לפעמים כמובן, אין ברירה וצריך להשתמש באלימות פיזית ממש כדי שיחזירו את הכסף עם הריבית המפולפלת. על אף שאלימות מסוג זה נוגדת את הפשטות של אורח חייו של עובדיה הוא מתפתה לבסוף, נכנע למלאכי חבלה. אבל כשסוף סוף הוא מבין שנלכד ברשת כבר מאוחר מידי לסגת.

אבינו ביחד

״אבינו״ הוא מסע של בן אובד בדרכו המייסרת להיות אב. כידוע על פי היהדות כסף משול לדמים ודם משול לנפש. ״נפש תחת נפש״ אומרת לנו התורה בתהליך הכפרה הארוך. ואכן נפש חדשה תגיע לעולם אך מחירה יהיה דמים רבים. הסרט מעבר לכך שהוא ממחיש רגשות עזים כמו ״הקרבה״ ו״פחד״ מצליח לגעת בצופים ולהשאיר אותם מרותקים.

הבימוי מבריק וכך גם הליהוק. עיצוב המסר העוצמתי באמצעות שיקוף של זוג קשה יום בסבך המציאות הלא נורמלית הוא אותנטי ומרגש. לסיכום: ״אבינו״ הוא סרט חזק, מבריק ומעורר באופן חכם שלא מניח לך. יצירה נדירה ומטלטלת שמעוררת בך את הסנטימנט היהודי ושוזרת מסר עמוק באופן מתוחכם ולא בכפית.

אבינו ירוק

כוכבים: 4.5

מבחן מרלנה: עובר + בגלל הדורמנית והחושים החדים של רחל

הנה הטריילר:

 

צילום: ורד אדיר
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה