בין קודש לחול: החיים המורכבים של נשות צפת

הבמאית רויטל אורן-קלינסקי הגיעה לעיר הגלילית כדי לעשות סרט על רוחניות נשית ומצאה סיפורים על אונס, נידוי חברתי, עוני וגירושין. הערב ישודר בערוץ 8 הפרק הראשון של הסדרה

12/07/2015
רויטל קלינסקי-אורן קבלו עדכונים מרויטל
  • RSS

מתוך הסדרה "נשים בין קודש לחול" בערוץ 8

תל - אביב , שנת 2010. בעלי ואני עוזבים את העיר הגדולה, מעמיסים על רכב הסטיישן האפור שלנו שתי כלבות, חתולה אחת ואת כל ציוד הצילום והעריכה שלנו ומתחילים את המסע שלנו לעיר הרוח והקבלה, אי שם בגליל העליון. צפת, העיר על ההר.

העיר צפת היא עיר של אמונה. אמונה באלוהים, אמונה במדינת ישראל, אמונה בטוב שבאדם ואמונה בניסים.

ואכן, ניסים קורים בצפת.

מלאים בחדוות היצירה, יצאנו בעלי ואני מלווים במצלמה אל העיר, מאוהבים בבתי האבן העתיקים שבה, בהרים הירוקים הסובבים אותה וכאילו מרחפים עם הרוח הנעימה והקרירה שתמיד מנשבת בה.

עתה נותר רק לגלות את אנשיה, או ליתר דיוק את נשותיה.

התקופה היא תקופת מחאת האוהלים. אוהלים פזורים בכל רחבי מדינת ישראל וגם כאן בצפת. חרדים וחילונים ישובים יחד, לרוב מלוכדים, שותפים לקשיים הכלכליים שפוקדים אותם ללא אבחנה, בין אם הם עם מטפחת או כיפה לראשם ובין אם שערם מתבדר ברוח בשובבות צברית אהובה.

והנה, לפתע ניגשת אליי אישה חרדית למשעי, מכוסה מכף רגל ועד ראש. אני שואלת אותה אם היא מכירה רב מסוים שסופר לי עליו כי הוא צדיק נסתר. האישה מתחלחלת למשמע שמו. "הוא אינו צדיק כלל", היא אומרת, "אולי אפילו פושע". ואז מתחילה האישה לשטוח בתקיפות את טענותיה ולספר לי את סיפורה, סיפורה של אישה חוזרת בתשובה, שחיה בקהילה חרדית כ-17 שנים עד להתגלותו של אותו פשע מתועב, בחסותו של אותו רב.

אני מודה, השיחה הייתה קשה לי. הנה, עליתי לצפת בכדי לעשות סרטים על אמונת נשים יהודית, סרטים נעימים, טובים, מרוממים את הרוח, במטרה להכיר לחברה הישראלית גם את האנשים החרדים במדינת ישראל  שעל פי רוב מוצגים באור שלילי בתקשורת.

יצירת סרטי תעודה לרוב מלווה בתחושת שליחות. המשימה היא לספר סיפורים אנושיים, לכוון את הלב ליופיה של הבריאה, אך מכיוון שהיוצר מתעד מציאות קיימת, שלעיתים מתגלים בה עוולות חברתיות ומוסריות, אין הוא יכול להתעלם מהאמת וחייב הוא לעמוד בשער ולהתריע על כך מתוך רצון לתיקון.

אחרי אותה אישה ,דפנה–לאה,  הגיעו אלי גם חברותיה, אשר פרשו מאותה הקהילה.

4 נשים שונות אחת מרעותה. נשים יפות ומיוחדות ובעיקר בולטות ברצון העז לספר את סיפורן.

סיפורים על אונס, על נידוי חברתי, עוני, גירושין והליכה לאיבוד.

4 שנים ליוויתי את לאה, חוה, אורית ועדי. הייתי איתן במאבקיהן הקשים ביותר לשרוד במציאות אליה הגיעו בעל כורחן, אך לצד הקשיים התגלה גם יופי טהור, יופיו של הלב.

הלב של חוה שמתרגש באהבתו הראשונה, הלב של לאה שמנציח ריקוד לפני שבת עם בתה, הלב של אורית המתפרץ בצחוק מתגלגל כילדה  והלב של עדי שחולם חלום קטן על שירה.

הרגעים הללו נשגבים ומקודשים, בשבילם הרי אנו חיים ואני כיוצרת מגיעה לחפש אותם, לתעד ולהנציח, להעביר טיפה מן הטוב שראיתי גם אליכן הצופות.

אז נכון שרציתי לספר סיפורים שמחים על אמונה באלוהים, רציתי לגלות עולם מושלם ומצאתי עוולות וקשיים,

אך למרות כל זאת הכרתי 4 נשים אמיצות הנלחמות ,כל אחת בדרכה, לשמור על יפעת החיים.

מתוך הסדרה "נשים בין קודש לחול" בערוץ 8

"נשים בין קודש לחול" – תקציר הסדרה

הסדרה "נשים בין קודש לחול" תשודר בערוץ 8 של הוט בימים א' – ד' ב-21:00, החל ב-12 ביולי

נשים חרדיות. הן מביאות ילד כל שנה כמעט. מגדלות אותם, נושאות על כתפיהן את הבית ההולך וגדל, משרתות את הבעל שלומד ומתפלל, הולכות במשך כל חייהן בדרך מותווה שבה הקיום האישי משועבד כולו למטרה הגדולה של קיום משפחה מרובת ילדים המקיימת באדיקות את אורח החיים החרדי.

"נשים בן קודש לחול" הוא מסע תיעודי בן ארבע שנים, החושף את חייהן של מי שלפני שנים רבות בחרו לחזור בתשובה ולהרחיק עד צפת ההררית והמבודדת, ושל ילדיהן, שכבר נולדו לתוך מציאות מוכתבת. הסדרה מציגה את המורכבות בחייהן של החוזרות בתשובה ואת הקושי בהנחלת האמונה הדתית לילדיהן. כי האנשים המרכיבים את החברה החרדית, הגם שקיבלו על עצמם עול תורה ומצוות, הם לפני הכל ואחרי הכל בני אדם - על שלל חולשותיהם, תאוותיהם ופגמיהם. כל פרק עוקב  אחר אשה אחת, אבל למעשה מספר את סיפורן של נשים ונערות רבות מספור.

 פרק 1: לאה

לאה , בעלה ושני ילדיהם חיו 15 שנים כחברים באחת הקהילות החרדיות הגדולות בצפת. כשבנה בן ה 13 חזר יום אחד מהישיבה וסיפר על מה שקורה שם, בחדרי החדרים של המוסד החינוכי, פרשה המשפחה הקטנה מהקהילה הגדולה ונותרה לנהל את חייה לבד. לאה, דבקה באמונתה העזה ובאורח החיים החרדי ובהעדרה של המסגרת הקהילתית המנחה והתומכת, אחראית לדרכה של משפחתה, מנסה לנווט את הספינה הקטנה על פני מים סוערים.

פרק 2: חוה

מסלול חייה של חוה בת ה-15 הותווה מראש. כבת להורים שחזרו בתשובה הרבה לפני שנולדה ,היא גדלה בבית חרדי, התחנכה במוסדות לימוד חרדים והדבר שמצופה ממנה הוא לחיות את חייה כאישה חרדית. אבל חוה היא נערה מרדנית והיא אינה מוכנה ללכת בתלם שנחרש עבורה בהחלטות של אחרים. היא רוצה לנסות, לבדוק ולהתנסות ואז לגבש לעצמה את דרכה בחיים.

פרק 3: אורית

25 שנים של חזרה בתשובה וחיים חרדיים מלאים,   מסתיימים בגירושיה של אורית מבעלה התלמיד-חכם ובהתמודדות חדשה עם חייה שלפתע פתאום, בגיל 52, היא צריכה לקחת עליהם אחריות מלאה. נשיאה בעול גידול המשפחה בת 10 הנפשות הייתה מנת חלקה גםלפני הגירושים אבל כעת , בניגוד לעבר, היא יכולה לבחון את אמונתה הדתית ואת אורח חייה החרדי ולהחליט לבדה מי היא ומה היא.

פרק 4: עדי

כשהיתה בת 14 עדי חזרה בתשובה. בגיל 24 היא כבר מטופלת בארבעה ילדים קטנים אבל בקרבה מקננים חלומות אחרים. עדי רוצה לשיר. אחרי שהיא מתגרשת מבעלה ועוזבת ביחד עם ילדיה את העיר ההררית הרחוקה לדירה צנועה במרכז הארץ היא מקווה לשנות את מסלול חייה. אבל עדי ,כמו הרבה נשים חרדיות צעירות עבדה מגיל 18 במשרה מלאה בגידול הילדים , באחזקת הבית ובשירות הבעל ואין לה שום כלים לממש חלומות אישיים כאשר לפני הכל היא צריכה לדאוג לאוכל ולקורת גג לעצמה ולילדיה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה