ביל קוסבי מקבל את עונשו מאוחר מדי

ביל קוסבי בן ה-81 בדרכו לכלא לאחר שהורשע בתקיפה מינית. יותר מ-60 נשים התלוננו על תקיפה מידיו של קוסבי שככל הנראה אף סימם נשים שתקף. קוסבי יירשם כעבריין מין ויחוייב בפגישות ייעוץ למשך שארית חייו

26/09/2018
ליאת עיני קבלו עדכונים מליאת
  • RSS

** עדכון 26.9.18 **

ביל קוסבי בן ה-81 בדרך לכלא. באפריל השנה הורשע קוסבי בתקיפה מינית של אנדריאה קונסטאנד, מנהלת אדמיניסטרטיבית באוניברסיטת טמפל בפילדלפיה. בנוסף אליה, יותר מ-60 נשים אחרת טענו שקוסבי גילה כלפיהן אלימות מינית, כולל ניסיונות סימום.

אתמול ניתן פסק דינו של קוסבי מאחורי דלתיים סגורות על ידי שופט בית המשפט המחוזי של מונטגומרי, פנסילבניה, סטיבן אוניל ומדובר ככל הנראה בעונש מאסר של 3-10 שנים. קוסבי, שהשופט כינה "טורף מיני אלים", יירשם כעבריין מין בארה"ב ויחוייב בפגישות ייעוץ למשך שארית חייו.

ביל קוסבי, עבריין מין מורשע (צילום: Mark Makela/Getty Images)

וכך הכל התחיל (פורסם במקור בנובמבר 2014): 

ביל קוסבי, האבא החביב, הבעל המצחיק, הרופא המוצלח והשחקן שכולנו גדלנו עליו, נחשף. כל השמועות שבמשך שנים התעופפו להן באוויר מקבלות שם והגדרה. על פי החשדות, האיש הטריד מינית, סימם ואנס במשך שנים עשרות נשים צעירות, שחלקן כבר העידו על כך בעבר, אבל כצפוי קוסבי הכחיש והן הבינו שאין להן סיכוי מול השחקן החזק, המקושר והמפורסם.

אז איך פתאום הפרשה התפוצצה? במקרה ממש (או שאולי אין מקריות וזה פשוט היה חייב לקרות?) – במהלך מופע סטנד-אפ, הקומיקאי חניבל בורס סיפר בדיחה שקשורה לנושא וכינה את קוסבי "אנס". הקטע תועד במצלמה, עלה ליוטיוב והפך לויראלי.

בקשה של מנהלי האתר של קוסבי העצימה את המצב הנפיץ - הם ביקשו מהגולשים ליצור ממים תחת התגית #CosbyMeme עם תמונות ישנות של השחקן וכותרות מצחיקות אבל הגולשים החליטו להפסיק להתעלם והעדיפו להזכיר את העובדה שמדובר באנס.

ביל קוסבי

אם הצדק לא יוצא לאור דרך הצינורות המקובלים (מגמה שמתקיימת גם בארץ – נסו להיזכר בפרשות האחרונות ובעיקר איך הן הסתיימו. רמז - כלום ושום דבר), הוא יוצא דרך הציבור והכוח העצום של הרשת. עד כה 13 נשים העידו שקוסבי תקף אותן מינית. בשבוע שעבר ברברה באומן כתבה טור שהתפרסם ב"וושינגטון פוסט" וסיפרה שקוסבי סימם ואנס אותה ב-1985, כשהייתה בת 17. לדבריה, היא סיפרה על המקרה לאנשים, כולל אנשי חוק, אבל כולם העדיפו להתעלם. השבוע התראיינה דוגמנית העל לשעבר, ג'ניס דיקנסון, לתוכנית "אנטרטיינמנט טונייט" וגם היא סיפרה על דפוס דומה של השחקן – סימם ואנס.

ביל קוסבי כיום בן 77. בשבוע הבא היה צפוי להיות שידור מיוחד על חייו אך התקבלה החלטה לא לשדרו. בנוסף, דיויד לטרמן ביטל את הופעתו של קוסבי בתוכניתו (הוא הוזמן מראש לכבוד חגיגות 30 שנה לסדרה). קוסבי היה אמור להתחיל בעבודה על סדרה חדשה ברשת NBC בכיכובו, אך הרשת הודיעה שבעקבות ההאשמות המופנות כלפיו, הוחלט לא לפתח את הקומדיה.

קוסבי לא מגיב ולא מתראיין בנוגע להאשמות הכבדות נגדו. הצד העצוב של הפרשה שכנראה קוסבי יצליח לצאת מכל הסיפור נקי, כמו שקורה ברוב המקרים – המילה שלו לעומת המילה שלה (או במקרה זה שלהן), עדויות אופי, חוסר ראיות, סגירת תיק והלאה למטריד הבא.

הצד השמח בפרשה, אם אפשר להגדיר בכלל משהו פה שמח, הוא שאנשים כבר לא שותקים. מבינים שמי שצריך להתבייש הוא התוקף ולא הקורבן. יותר נשים מחליטות להיות אמיצות ולספר מה קרה להן. הכישלון של הגופים שאמורים לעשות סדר מוביל את הציבור למשפטי שדה כואבים, גדולים ומשמעותיים. אז נכון, אנחנו לא שופטים, אבל כשאישה אומרת שהיא עברה אונס צריך להקשיב לה, וכש-13 נשים מספרות על המעשיים הנוראיים שקרו להן בצעירותן, לא יעזור גם אם וופי גולדברג תצא להגנתו ותשאל – "למה הן לא הלכו למשטרה? לבית חולים?". כי היום כבר ברור לכולם שלאישה שעוברת תקיפה מינית לוקח זמן להבין מה בדיוק קרה.

ואולי אנשים בעלי כוח ועוצמה יתחילו טיפה לחשוש. אמנם הם חיים בתחושה שהכול מגיע להם והכול אפשרי, אבל אם הם יראו איך בקלות השם שלהם ובהתאם גם הפרנסה והכבוד נפגעים בשנייה, הם יחשבו פעמיים לפני הפגיעה בבחורה הבאה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה