ביונסה מחברת בין מין ופמיניזם

ביקורת כלפי החברה שדואגת יותר לפנים היפות של נשים מאשר לשכל שלהן והתייחסות למיניות נשית כשווה לזו הגברית. ביונסה עם אלבום חדש ומסר לאומה

15/12/2013
נגה כהן קבלו עדכונים מנגה
  • RSS
» שינוי מגמה? צילום: רויטרס

בזמן שכולנו היינו עסוקים במשבר הלאומי שפקד אותנו בסופ"ש האחרון, בשאר העולם (טוב נו, בארה"ב) היו עסוקים באלבום החדש שביונסה שיחררה ל- itunes. בלי באזז, בלי שחרור קליפים, בלי ראיונות, אלא פתאום, כרעם ביום בהיר (ואנחנו מכירות את התחושה הזו) נחת על העולם האלבום החדש של ביונסה. האפקט היה דומה לאפקט של סופת שלגים בעוצמה שמדינה לא הכירה מזה 150 שנה: שעטה. בתוך שלוש שעות היו לאלבום כ-80,000 קניות-הורדות, והתגובות בטוויטר (שם האמריקאים מנהלים את השיחות שלהם) כללו "האשמות" שאנשים יפסידו יום עבודה כדי לשמוע אותו.

בנוסף להפתעה שביונסה יצרה באופן שבו בחרה לשחרר את האלבום לעולם, היא חידשה באספקט נוסף: יצירת אלבום ויזואלי. באלבום יש, בנוסף ל- 14 שירים, גם 17 קליפים, שנוצרו כיוון שלדבריה היא "רואה מוסיקה". את הקליפים עדיין אי אפשר למצוא ביוטיוב, אלא רק ב-itunes, למעט קטעים חלקיים ששוחררו, אבל את מילות השירים כבר אפשר למצוא באינטרנט.

איזה מסר מעבירה לנו האישה החזקה והמקורית שטענה ש"גברים הם אלה שמגדירים מהו סקסי, גברים מגדירים מהו נשי"? אם לפני כמה שבועות צעקנו בקולי קולות את המילים מהשירים הפמיניסטיים של לילי אלן וחשבנו שמדובר ברעידת אדמה בעולם הפופ, בחינה של השירים של ביונסה מעלה שאולי מדובר כאן בשינוי מגמה.

ארבעה מסרים פמיניסטיים עיקריים עולים מתוך השירים של ביונסה: העיסוק המוגזם במראה הנשי הוא הסללה חברתית, נשים נהנות ממין והוא נועד גם עבורן, שבירת דימוי האישה הקדושה-זונה והפיכת נשים לאמיתיות וגולת הכותרת: היא יוצאת נגד הסללה מגדרית, בעודה מצטטת חלק מההרצאה של הפמיניסטית Chimamanda Ngozi Adichie ב- Ted בשם "על כולנו להיות פמיניסטיים". ממש חגיגה של נשיות ופמיניזם.

---

את חיצי הביקורת על העיסוק המוגזם במראה של נשים וברזונן ביונסה מפנה כלפי החברה שדואגת יותר לפנים היפות של נשים מאשר לשכל שלהן, ונגד תעשיית היופי. בולטים במיוחד השירים "Pretty Hurts" ("יופי כואב") ו-"Flawless" ("חסרת פגמים") עם משפטים כמו "שלמות היא מחלה לאומית" ו"אף אחד לא משחרר אותך מהגוף שלך, זו הנפש שצריכה ניתוח." אבל ביונסה לא עוצרת את האג'נדה הפמיניסטית שלה כאן, אלא פונה לעסוק בנושא הרבה יותר רגיש: מיניות נשית.

אנחנו רגילים ורגילות לקבל דימוי של מין כאקט שבו הגבר נהנה. אם קיימת הנאה נשית, היא נעשית כדי להוכיח את יכולותיו של הגבר. על מין אוראלי לנשים אין בכלל על מה לדבר. והנה באה ביונסה, ולא רק שהיא שרה על מין כדבר הדדי, כמו בשיר "Drunk in Love" ("שיכורה מאוהבת") שבו גם היא וגם ג'יי זי שרים על הסקס ביניהם, כלומר זהו אקט ששניהם חולקים; ולא רק שהיא מדברת על החלק האנושי בלרדת לגבר בשיר "Partition" ("מחיצה") שבו היא מתארת איך האיפור שלה נמרח והוא מזיע לה על השיער; אלא שבשיר "Blow" ("ירידה") היא קוראת לבן הזוג שלה לבוא ולרדת לה, לספק אותה ולגרום לה לגמור. ואם תהיתם, משמעות המילים "Can you lick my skittles" היא "אתה יכול ללקק לי את הדגדגן" ו" turn that cherry out" קשורה לפעולת החיכוך של החדירה/הלשון על השפתיים של הפות.

אגב, אם בטעות פירשנו את ההתייחסות שלה למין כמשהו לא פמיניסטי, ביונסה מבהירה את עמדתה בציטוט חד-משמעי מתוך הסרט "ביג ליבובסקי: "גברים חושבים שפמיניסטיות שונאות סקס, אבל זו פעילות מאוד מעוררת וטבעית שנשים אוהבות." כלומר, אני גם פמיניסטית וגם אוהבת סקס, וזה אחלה.

עד כה ביונסה דיברה על אספקטים יחסית מוכרים בפמיניזם: מראה ומין. מכאן היא פונה לטפל בדימוי בעייתי נוסף, שמקבל פחות תשומת לב: דימוי האישה הקדושה-זונה. דימויים רבים של נשים מציגים אותנו או בתור קדושות, כלומר אמהות, רחמניות או מטפלות; או בתור זונות, כלומר רעות, מפתות ומחטיאות גברים. ביונסה יוצאת נגד הדימוי הזה והופכת נשים לבני אדם שלמים, עם מורכבויות ועם תחושות. בשיר "No Angel" ("לא מלאך") היא אומרת: "מתחת לפנים היפות יש משהו מורכב...היית מעדיף שאהיה מכונה שלא שמה לב כשאתה משקר או מאחר?" ובשיר "Jealous" ("מקנאה") היא אומרת "אני סה"כ בן-אדם."

אם עד כאן לא נשביתם בקסמיה של הביונסה, הנקודה הבאה לא מותירה מקום לספק: גולת הכותרת הפמיניסטית של האלבום היא בשיר "Flawless", שבו היא מקדישה בית שלם לציטוטים מתוך הרצאה ב- Ted של מההרצאה של הפמיניסטית Chimamanda Ngozi Adichie. המילים (תרגום – שלי): "אנחנו מלמדים ילדות להקטין את עצמן, להפוך את עצמן לקטנות יותר. אנחנו אומרים לבנות: "יכולות להיות לך אמביציות, אבל לא יותר מדי. את צריכה לכוון להצלחה, אבל לא להיות מוצלחת מדי. אחרת, תאיימי על הגבר. היות ואני נקבה, מצפים ממני לשאוף להתחתן. מצפים ממני להחליט תוך חשיבה על כך שחתונה היא הדבר הכי חשוב. חתונה יכול להיות מקור של אושר ואהבה ותמיכה הדדית. אבל למה אנחנו מלמדים בנות לשאוף להתחתן ולא מלמדים בנים את אותו הדבר? אנחנו מגלים בנות לראות אחת בשנייה מתחרות. לא עבוד עבודות או הישגים, שאני חושבת יכול להיות דבר טוב, אלא לתשומת לב גברית. אנחנו מלמדים ילדות שהן לא יכולות להיות יצורים מיניים באופן שבו בנים הינם. פמיניסט: אדם שמאמין בשוויון חברתי, פוליטי וכלכלי בין המינים".

נכון, לא כל השירים הם פמיניסטיים, ונכון, כמו במקרה של לילי אלן יש שיטענו שהאפקט הויזואלי בקליפים פוגע במסר הפמיניסטי, כי אנחנו עדיין רואות ורואים מול העיניים נשים רזות, עירומות כמעט לחלוטין, רוקדות באופן שנחשב סקסי. אין ספק שהייתי מעדיפה שהזמרות הנהדרות האלה יעמדו ויקריאו את "מיתוס היופי" של נעמי וולף. אבל, צריך לבחור את המלחמות שלנו, וכנראה שהן בחרו את המלחמות שלהן. את הביקורת ראוי להעיר, אבל גם ראוי לעודד את ההישג שלהן. זה לא עניין של מה בכך שמאות אלפי אנשים יעמדו וישירו בקולי קולות "אנחנו מלמדים ילדות להקטין את עצמן, כדי לא לאיים על גברים." וכן, לשיר בקול על הנאה מינית מלקבל מין אוראלי ולהקדיש לציטוט פמיניסטי רדיקלי בית שלהם מתוך השיר שלך, זה לא ליד, זה לא מוסתר וזה לא אולי. זה לגמרי פמיניזם בפנים שלנו.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה