בחירות במקום גזירות

"מדינת ישראל עומדת בפני קיצוץ דרמטי של 14 מיליארד בתקציב שלה. בנימין נתניהו חשש לחשוף בפנינו כיצד יראה הקיצוץ והעדיף ללכת לבחירות מבלי שאלו יכפו עליו לאחר חשיפת המציאות הקשה"

10/10/2012
סמדר סלומון קבלו עדכונים מסמדר
  • RSS
» ביבי יבחר, אבל עם מי הוא ישב? סלומון

יריית הפתיחה למערכת הבחירות נשמעה אתמול ואין לנו הרבה זמן לבזבז. הקרב על כל קול כבר החל עוד טרם ההכרזה ונכנס כרגע לישורת האחרונה שבה המתמודדים בסיעות השונות ינסו לתפוס את קולכם במהירות גדולה ממהירות ריצתו של יוסיין בולט. כאשר מעל כולם מככב בנימין נתניהו שכרגע נראה שאין מולו מתמודד/ת חזק/ה מספיק כדי לתפוס את מקומו בראשות הממשלה.

אז לפני שתדמיתנים, אנשי יחסי ציבור ממולחים, וחברי כנסת שנלחמים על כיסאותיהם יתחילו את קרב המילים ביניהם על התודעה שלנו יש משהו שכדאי שנזכור:

זו מערכת הבחירות שלנו!! כן, שלנו! זו הזכות שלנו לבחור איך תראה הכנסת הבאה ומאיזה תמהיל תורכב הממשלה הבאה. מתוך זכות הבחירה הזו הגיע הזמן שנצא מעמדת הקהל השבוי היושב בציון המפנים תודעתית את האיום האירני ומשרטט אזימוט היכן הפצצה תיפול ואיפה נהיה ביום של הפצצה. הסיכוי הגדול הוא שעל הנושא הזה תיסוב רוב מערכת הבחירות של בנימין נתניהו – המשתנה הזה גלוי וידוע. המשתנה הנעלם הוא מה אנו נעשה למולו. האם נפנים עד אימה המשתקת את קצות מוחנו החושבים את האיום האיראני, או ניתן לו מקום של כבוד בעל התייחסות רציונאלית ולקיחה במערכת השיקולים ועדיין נפנה מקום לדברים שאולי יש מי שלא רוצים שנדע ונזכור.

יש מי שיאמרו שבכישרון רב מוכר לנו בנימין נתניהו ספין פוליטי בדמות איראן כדי להסיח את דעתנו מהמציאות המורכבת בישראל, כי לדבר על מחיר הקוטג' נשמע מאוד קטנוני כאשר האדמה רועדת תחת רגלינו וקם עם המעוניין להשמידנו. אז דחקנו הצידה את העניין החברתי, למרות שיותר צעירים בני  20 ו-30 פלוס נשארים לגור עם הוריהם מאחר ואינם עומדים בכובד תשלומי השכירות בישראל. יותר סטודנטים, כפי שהתבשרנו אתמול, נזקקים לתמיכת הוריהם במימון לימודיהם. משפחות לא גומרות את החודש, וזה עוד לפני שדיברנו על דיור בר השגה, שכר שנשחק, וגל התייקרויות ברוב מוצרי הצריכה. וכך האוהלים נשארו מקופלים, ואנחנו הפכנו לעם שנמצא בעמדת המתנה.

"איראן, איראן"

כבר תקופה ארוכה שצועקים פה "איראן, איראן|. ואני צועקת "14 מיליארד שקל, 14 מיליארד שקל". הם, הם הסיבה להקדמת הבחירות. מדינת ישראל עומדת בפני קיצוץ דרמטי בתקציב שלה. בנימין נתניהו חשש לחשוף בפנינו כיצד יראה הקיצוץ והעדיף ללכת לבחירות מבלי שאלו יכפו עליו לאחר חשיפת המציאות הקשה. אבל בואו לא נשלה את עצמינו. ביום שלאחר הבחירות נעמוד בדיוק באותו מקום. מדינת ישראל שמתנהלת כרגע ללא תקציב ועם גרעון ענק תיאלץ לקצץ. וגם אם בעם פשטה הסברה שלא משנה מה נצביע בנימין נתניהו הוא המועמד היחיד בעל הסיכוי להרכיב ממשלה, הרי שלנו יש את היכולת לבחור עם מי הוא ירכיב אותה, מי יהיו השותפות הקואליציוניות, לנו יש את הכוח לחזק מפלגה ולהחליש מפלגה, ולבחור אג'נדה – אג'נדה שתהיה גם חברתית, כלכלית.

בואו לא נשלה את עצמינו: הבחירות הן לא על תקיפה או אי תקיפה באיראן או על ביטול הקיצוץ בתקציב המדינה. אנו הולכים לבחירות שיכריעו מה יהיה דמותו של הקיצוץ הזה, מהיכן יושלו אותם 14 מיליארד? מהתנחלויות, מהבריאות, מהרווחה, מהחינוך? יש להניח שהקיצוץ יגע בכל המשרדים והתחומים, אך באיזו רמה? מי יקריב נתח גדול יותר? מה יהיו סדרי העדיפויות - כסף  להתנחלויות או לרווחה ולבריאות? זאת השאלה. ומי יהיו המפלגות שילחמו עד חורמה כדי שסעיף זה או אחר לא יקוצץ?

עכשיו תורינו להחליט מי יהיו הנציגים שלנו סביב השולחן, ואיזו אג'נדה אנו בוחרים. אין לנו זמן לבזבז. אולי מעז יצא מתוק, אם נחליט להיות אזרחים נוכחים ולא נפקדים במערכת הבחירות הזו. לומר אנו לא קול בטוח בכיס של אף אחד, הציגו לנו משנה ביטחונית, מדינית, חברתית נשית. כן, אם אנו רוצים נשים סביב שולחן מקבלי ההחלטות כי שם קורים הדברים באמת. אנו רוצים משנה חברתית סדורה, כי מגיע לנו ואנו ראויים לנבחרת הטובה ביותר שתייצג אותנו כשיבואו לחתוך בתקציבי משרדי הממשלה. ואנו רוצים משנה ביטחונית מאוזנת המתחשבת באינטרסים המדיניים והביטחוניים של מדינת ישראל מתוך רצינות ומנהיגות אמיתית ולא כמסע הפחדה ואמצעי להסחת דעת. זה הזמן לפשפש ברשימת המועמדים של הסיעות השונות, לקרוא מצע, ולשאול את עצמינו מי ייצג אותנו הכי טוב כאשר יבואו לקצץ מאיתנו יום אחרי הבחירות. ולבחור בחירה מושכלת שלא מונעת מהפחדות, ליבוי חרדות בנוגע למלחמה עתידית. כי את הרכבת הזו שקוראים לה מדינת ישראל אי אפשר לעצור ולתת לה להמתין עוד, היא חיכתה בתחנה כבר זמו רב מדי.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה