בואו נשיר כולנו יחד

בילי מוסקונה לרמן חושבת שהיום, יותר מתמיד, אסור לשתוק וכולנו נדרשים לעמוד על המשמר, לחתום על עצומות, לשיר ולהשמיע קול מחאה

27/10/2011
בילי מוסקונה-לרמן קבלו עדכונים מבילי
  • RSS
» בילי מוסקונה לרמן. צילום: טל אטרקצי

מצוין איך אנחנו לומדות להגיב במהירות בחוכמה וברלוונטיות. אתמול בבוקר התפרסמה כתבה של רויטל בלומפלד בעמודי החדשות של "הארץ" על הילה בניוביץ'-הופמן, שפתחה בפייסבוק דף בשם "מחאה מוזיקלית של נשים שרות", שבו היא מזמינה את כל הנשים בארץ לקום ולשיר בתאריך 11 בנובמבר בשעה 11 בבוקר. תארו לכן, 51% מהאוכלוסיה של מדינת ישראל שרות ביחד.

"הגיע הזמן שנפסיק לשתוק כי מצטבר בנו תסכול ועלבון גדול", כתבה בניוביץ', בת 35 ובעלת בלוג פמיניסטי "ואן דר גראף אחותך", ששרה כבר שנים במקהלות ושירה נראית בעיניה כלי ביטוי עוצמתי לגברים ונשים והעובדה ש"הרדוקציה של האישה לאיבר מין כשהיא שרה" היא מסר שלא יכלה לשתוק מולו יותר. אישה, כששרה היא לא ערווה", כותבת בניוביץ', בצדק ובהגיון רב, שגם נשים דתיות מסכימות לו בהתלהבות ומצטרפות אליה ללא חשש.

בניוביץ' לא לבד -  ובעוד כ-900 נשים כבר אישרו את השתתפותן בעמוד הפייסבוק שלה, כשבתוכן אמור נשים דתיות וגם גברים חרדיים ועמותות שנאבקות ב"תופעת ההטרדות המיניות במגזר החרדי" ו"הלובי לשוויון בין המינים" -  רץ ברשת המייל הפמיניסטי של שרון ירושלמי שקורא לחתום על עצומה, שמארגנת ד"ר חנה קהת, נגד פיטוריה של רחל עזריה חברת מועצת העיר ירושלים שפוטרה במייל על ידי ניר ברקת, ראש העיר.

בשבוע שעבר קיבלה עזריה, חברת מועצה חרוצה ופעילה שברקת הועיד לה את תפקיד סגנית ראש העיר, הודעה מלשכת ראש העיר ניר ברקת שהיא מסולקת מחברותה בקואליציה, ושהתיקים שהחזיקה - תיק המנהלים הקהילתיים ותיק החינוך לגיל הרך - ילקחו ממנה. את השמחה של המגזר הגברי החרדי החרדי בירושלים  על פיטוריה אפשר לראות בכותרת שעלתה באתר החרדי הפופולרי "בחדרי חרדים": "חג שמח בירושלים: ברקת פיטר את הפרובוקטורית".

ומה עשתה "הפרובוקטיבית" שהרגיז כל כך את ניר ברקת והחרדים שלוחצים עליו? עזריה, חוץ מזה שהובילה את את המאבק נגד הפרדה בין נשים לגברים במגזר החרדי, גם הגישה לפני שבוע עתירה לבג"ץ נגד המשך הפרדת נשים וגברים ברחוב במאה שערים וגם זכתה בו. שופטי בג"ץ, ובייניש בראשם, קבעו שוב שההפרדה אינה חוקית ודרשו לבטלה בשנה הבאה. איך יצא ניר ברקת מהפרשה? פיטר את עזריה בטענה שהיא לא לויאלית.

וכך כותבות יוזמות מחאתה ביטול פיטוריה של חברת המועצה עזריה לראש העיר ניר ברקת: "ההפרדה בין נשים לגברים איננה עניין פנימי של הקהילה החרדית  מדובר בקבוצת מיעוט שולית וקיצונית שכופה את תכתיביה הלא חוקיים על עשרות אלפי נשים חרדיות שאין להם פתחון פה והגנה, והן סובלות שוב ושוב מהתקפות אלימות ברחובות ירושלים. אדוני ראש העיר תופעה זאת מחריפה והולכת בתקופת כהונתך כראש העיר: וכיום אף באירועי העיריה מתקיימת הפרדה בין נשים וגברים, תמונותיהן של נשים נעלמות מפרסומים עירוניים, ונשים נאלצות לשבת מאחור באוטובוסים ברחבי ירושלים".

מה אנחנו לומדים מזה? שכולנו, חילונים ודתיים גברים ונשים, נדרשים לעמוד על המשמר, לחתום על עצומות, לשיר ולהשמיע קול מחאה -  כי עוד דקה גם אותנו יפרידו באוטובוסים, ברכבות, בקופות חולים, בביטוח לאומי, בבתי ספר ובצבא.

הכרזה של אירוע המחאה המוזיקלית. איור: עדי אלקין ומירב גולדברג
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך