בואו נעבור בדרך המשי

נהיגה על ג'יפים בדרכים ההרריות של דרך המשי, ביקור באתרים מרהיבים וחוויוה אישית עוצמתית. מסע נשים אתגרי בעקבות נתיבי השיירות שעברו בדרך המשי בארמניה

17/03/2016
ענת הראל קבלו עדכונים מענת
  • RSS

ביום שבו הציעו לי להצטרף מטעם סלונה ל-Magma Challenge, מסע נשים אתגרי בעקבות נתיבי השיירות שעברו בדרך המשי בארמניה ובחבל קראבך האזרי – קודם כל נלחצתי. תגובה האופיינית לי כשמוציאים אותי מאזור הנוחות שלי.

אבל לא בכל יום החיים מזמנים לנו הרפתקאות מרגשות שמוציאות אותנו משגרת היומיום ומפיחות חדוות נעורים באזורים הרדומים שבמוח ובגוף.

המסע המדובר קורה הקיץ הזה במסגרת מאגמה צ'אלנג' 2012, והוא יכלול נהיגה על ג'יפים בדרכים ההרריות של דרך המשי, ביקור באתרים מרהיבים, מעיינות חמים וברביירה הארמנית, וגם פעילות של תרומה לקהילה המקומית. לפי צילומים בהם הצצתי כדי להבין לאן אני אמורה להגיע, האזור נראה מרהיב ועוצר נשימה.

מרגש לא פחות בעיני הוא המפגש בין הנשים עצמן, כשהפעם מעורבת גם עמותת "צו פיוס", מה שאומר שמסע אחד מבין המסעות שיצאו בקיץ, יכלול נשים חילוניות ושומרות מסורת כאחד. האפשרות להיחשף לא רק לאזור בעולם, שכנראה לא הייתי מבקרת בו בעצמי לעולם, אלא גם לקבוצת נשים שעולמן שונה מעולמי – מרתקת אותי עוד יותר.

גם לנשים שלא מסתדרות עם נשים

כדי להבין יותר לקראת מה אני הולכת, ביקשתי להיפגש עם שלוש נשים שעברו את החוויה בשנה שעברה, במסגרת מאגמה צ'אלנג' 2011 שהתקיים באפריקה.
שוחחתי עם מאיה סהיגי, אורלי רדליך וסיגל גזית קב. שלושתן בחצי השני של שנות ה-30 שלהן, נשים עצמאיות ומרשימות. אורלי וסיגל נשואות (לא, לא אחת לשנייה...) ולכל אחת מהן 3 ילדים, מאיה רווקה. כל אחת מהן הגיעה למאגמה צ'אלנג' בשלב שונה בחייה ובלי שהכירו לפני כן, וכל אחת מהן עברה מסע פנימי מרתק.

 

אני חייבת להבין איך זה לבלות 10 ימים במסע מאתגר שכזה בחברת נשים בלבד?

 

מאיה: "לא עניין פשוט. בדרך כלל אני מסתדרת עם גברים יותר טוב מאשר עם נשים, משום הנטייה המעייפת של נשים לחפור, אבל במפתיע דווקא הסתדרתי לא רע בכלל. לדעתי זה שהמסע הבא יהיה מסע של נשים חילוניות ודתיות יחד יהיה יתרון עצום. זה מוסיף עומק לחוויה".
אורלי: "המסע הזה בחברת נשים היה תיקון עצום עבורי. טיול נשים לא היה מעולם כוס התה שלי, בלשון המעטה. עבורי ההחלטה הזו, של מסע עם נשים בלבד, היה סוג של מבחן לתהליך שעשיתי עם עצמי עוד לפני המסע עצמו– תהליך בו אמרתי לעצמי: עכשיו תורי! עכשיו אני דואגת ונותנת תשומת לב לעצמי ולחוויות שאני רוצה לחוות בחיים.

לא באמת חששתי מהעובדה שזה מסע נשים, באיזשהו מקום המפגש סיקרן אותי דווקא מתוך ההבנה שזה לא משהו שבא לי באופן טבעי".

מיונים זה כן הכל

יש משמעות מאוד גדולה ליום המיונים שלפני המסע, הוא איפשר לבחור את הנשים המשתתפות בפינצטה והמשתתפות היו מדהימות ברובן הגדול. המפגש איתן היה מרתק ונתן לי להביט על נשים מאוד שונות ממני מהצד וללמוד מזה הרבה גם על עצמי.

מצאתי נתינה מאוד גדולה בין נשים, בעיקר כשאין גברים בשטח ואז גם מי שעטופה בהכי הרבה שכבות מתקלפת מהן משום שזו סביבה שמרגישה בטוחה יותר ופחות דורשת העמדת פנים.

סיגל: "החוויה כולה מעצימה וחד פעמית, מעצם ההתנתקות מהעולם שלי ומהמשפחה. פתאום לזמן מה את דואגת רק לעצמך. עבורי, זה שהיו שם נשים בלבד, הפך את זה לקל ופשוט מאוד. אני מסתגלת בקלות ואוהבת חברת נשים, בעיני זו התאמה שהיא מאוד מפרה – כשכל אחת מביאה איתה את העולם שלה. לדעתי, נשים מסוגלות לייצר שיחות נפש עמוקות יותר מאשר גברים ומאפשרות את המקום הזה של פתיחות ושיתוף".

איזה סוג של נשים מגיעות למסע כזה?

מאיה: "מכל וכל, מגיל 24 עד 70, נשים מכל הסוגים, מגוון גדול של מקצועות ותחומי עיסוק, נשים שנמצאות בשלבים מאוד שונים בחיים שלהן – למשל היו כאלו שעבורן זה היה טיול של אחרי צבא והיו אחרות שהשאירו בארץ ילדים ונכדים ויצאו למסע חייהן.

אני למשל התחברתי מאוד מצד אחד לרותי מאור, סבתא מגניבה, שוחרת שלום, שהצחיקה אותנו עם בדיחות משנות ה-70 שהיא סיפרה כל הזמן במכשיר הקשר שבין הג'יפים. ומצד שני ילנה, עולה חדשה מהנדסת במקורות, אישה מבריקה ומצחיקה בטירוף".

אורלי: "השוני הגדול בין הנשים הוא שהפך את זה לכל כך מעניין. יש הזדמנות לפגוש ולהכיר עולמות אחרים משלך".

 

סיגל: "אני הרגשתי, שהיו שם נשים שונות שבחרו לצאת למסע הזה בשלב בחיים שבו הן היו זקוקות לו, כל אחת מסיבה אחרת".

החיים לפני ואחרי המסע

מה זכור לכן כרגע הקשה ביותר במסע עבורך?

מאיה: "לי באופן אישי היה הכי קשה עם זה שבחלק מהימים לא היו מקלחות. אני איסטניסית וקשה לי גם להיות באבק כל היום ואז בערב פתאום אין מקלחת... אבל גם זאת התנסות לחיים (צוחקת). היה גם בוקר אחד שהתעוררנו מוקדם וגילנו שקבוצת בבונים השתלטה על המחנה. התחיל קרב הישרדות על הציוד שלנו שהם ניסו לחטוף. היום זה מצחיק אותי, אבל אז אני מודה שנלחצתי".

אורלי: "מבחינתי זה היה הרפטינג, יש לי פחד גדול ממים, אבל זה עבר בשלום משום שהצוות שמר עלי כל הזמן, ממש היו צמודים אלי בכדי לתת לי תחושת ביטחון. היו רגעים שהיו אמורים להיות קשים, כמו לילה אחד שקמנו רטובות לגמרי בגלל גשם שחדר לאוהל שלנו, אבל גם כאן לקחנו את זה למקום של כיף גדול וזו הפכה לסוג של מסיבה קטנה באמצע הלילה, צחקנו מאוד".

סיגל: "פיזית לא היה לי קשה באף שלב. נפשית היה ערב אחד שבו נשים סיפרו סיפורים אישיים והיו שם כמה סיפורים שוברי לב של חיים ומוות ואיך אותן נשים מצאו בעצמן כוחות להמשיך הלאה, אבל גם זו היתה חוויה חיובית בעיני משום שהיא הכניסה אותי מאוד לפרופורציות".

מה היה הרגע הכי מרגש במסע עבורך?

אורלי: "היו הרבה רגעים מרגשים עבורי, אבל אחד שגרם לי ממש לבכות היה כשלקחו אותנו לאחד המפלים מהם יוצא הנילוס העצום, ועברנו שם טקס שערכו לכבודנו. עמדתי שם, כל כך קרובה למפל העצום, במקום העוצמתי הזה, והרגשתי באופן הכי חזק שיש, כמה אנחנו קטנים ועד כמה חשוב לחיות ולהיות נוכחות ברגע הזה".

איך אתן מסכמות את החווית המסע הזה עבורכן?

מאיה: "רק כדי שתביני את העצמה של המסע הזה – ביום האחרון יצאתי בהצהרה ברורה שהשנה אני הופכת להיות אמא. המפגש עם הילדים המקומיים שחיים בעוני גדול הדגיש בי את הרצון והצורך באמהות. זה ללא ספק היה המסע של החיים שלי ולא הייתי עושה את זה בשום צורה אחרת.

הצוות שליווה אותנו ואירגן את המסע הזה היה מדהים. הם חשבו על כל דבר ועל כל פרט קטנטן, דאגו לנו בכל דקה ודקה ועשו כל שביכולתם לעשות לנו טוב, להפתיע אותנו ולהנעים את הדרך עבורנו. אני מרגישה שזו זכות גדולה שנפלה בחלקי".

אורלי: "המסע הזה זו מתנה שנתתי לעצמי והחלק הנפלא במתנה הזו הוא שיכולתי לקלף מעצמי את כל ההגדרות שעוטפות אותי: 'אמא של', 'אשה של', 'בת של' והייתי רק אני נטו. החוויה הזו היתה עוצמתית עבורי.

סיגל: "יצאתי מהמסע הזה עם הרבה תובנות חדשות, והרבה דברים נכנסו אצלי לפרופורציה. אני מרגישה שיש את החיים שלי לפני המסע ואחריו. והבחירה שלי בסוף המסע הזה היתה ללמוד לאהוב את המקום בו אני נמצאת כרגע בחיי".

השיחה עם שלוש הנשים המיוחדות האלו מחקה כל ספק שהעז לקנן בי. אז דרך המשי -  תתכוני, אני באה!

 

. 

להרשמה למסע
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה