בדקו: האם המזגן שלכם מזהם את האוויר?

לצד הקור המבורך שהמזגן מפיץ בקיץ הישראלי, הוא גם עלול להסתיר לא מעט מפגעים שנפוצים לחלל הבית ועלולים לגרום לנזק. כך תשמרו על אוויר נקי

19/06/2017
מדור שיווקי קבלו עדכונים ממדור
  • RSS

shutterstock

הקיץ הישראלי לא מותיר לנו הרבה ברירות, בין מאי לספטמבר פועלים המזגנים במלוא העוצמה, מקררים מעט את הבית מהחום שבחוץ. אלא שמזגנים לא תמיד רק מקררים, למעשה, אי הקפדה על מספר כללי תחזוקה בסיסיים עלולה להביא לפליטה של חיידקים ואלרגנים מתוך המזגן ואף להביא לתחלואה אמיתית של מי שנחשפים לאוויר הזה, לתופעה יש שם " תסמונת הבניין החולה" והיא מוכרת בכל העולם.

האוויר בבית מתמלא תדיר בחלקיקים זעירים של אבק, סיד מהקירות, חיידקים שמגיעים את מחזור האוויר דרכנו, זיהום אוויר החודר אל הבית מהחוץ ועוד. היעדר איוורור מספק של הבית (נכון שכדי שהמזגן יקרר חייבים לסגור את כל החלונות?), מכניס את אותו אוויר מזוהם אל מערכת המזגן שמקררת אותו ומזרימה אותו שוב אל החדר. מגוון רחב של תחלואות נמצאו כבעלות קשר לשימוש במזגן שלא טופל כראוי החל מבעיות בדרכי הנשימה, גירוי או יובש בריריות (עיניים רגישות, אף יבש במיוחד או דולף במיוחד, תחושת גירוי בגרון וכן הלאה), בעיות נוירולוגיות כגון כאבי ראש, חוסר ריכוז ועייפות כרונית ועד לתגובה אלרגנית שיכולה להתבטא אפילו בהתקפי אסטמה חמורים. כדי להימנע מחשיפת בני הבית לתחלואת מזגנים מומלץ להקפיד על תחזוקה בסיסית של המזגן. אספנו 5 כללי יסוד למזגן (ואוויר) נקי.

בסקר שערכה חברת יורוקום בישראל עולה כי למעלה מ-90% אחוז מהנשאלים מקררים את ביתם באמצעות מזגן ולפחות 50% מהנשאלים מפעילים את המזגן גם בלילה, בעיקר בחדר הילדים. החשיפה היומיומית לאוויר המזגן מחייבת לנקוט בפעולות שיבטיחו שהאוויר והמזגן יהיו נקיים ובטוחים לשימוש, בייחוד בחדרי הילדים.

1. ניקוי הפילטרים

המזגן שואב את האוויר בחלל החדר, מקרר אותו ופולט אותו מחדש מצונן ונעים. במהלך פעולתו המזגן סופג לתוכו כל דבר שנמצא באוויר החל מחיידקים ופתוגנים שונים, חלקיקי אבק ואפילו שאריות של חומרי הדברת מזיקים, עשן סיגריות או טיגון. בדיוק בגלל זה ניקוי הפילטר היא הפעולה הבסיסית, ובין החשובות ביותר שיש לבצע כדי להבטיח אוויר נקי. את הפילטר מומלץ לנקות אחת לחודשיים, ההסרה שלו קלה ופשוטה, בוודאי במזגנים החדשים וגם הניקוי - פשוט שטפו אותו במים קרים וזורמים עד לניקוי מלא.

2. ייבוש החלקים הפנימיים של המזגן

האוויר החם בשילוב הקור שמופץ מהמזגן מעלים את רמת הלחות בחדר וגם בחלקים הפנימיים של המזגן. אזור לח וקטן מאוד שקשה להגיע אליו ולנקות אותו הוא קרקע מצויינת להתפתחות עובש שגם הוא, ניחשתם נכון, ימצא את דרכו החוצה אל חלל החדר. כדי לייבש את החלקים הפנימיים של ולמנוע התפתחות עובש, הפעילו את המזגן על אופציית ייבוש (סימן הטיפה בשלט) פעמיים בחודש למשך חצי שעה. עוד פיתרון לסילוק העובש הוא שימוש תרסיסים ייעודים למניעת עובש במזגן, שניתן למצוא בחנות לחומרי בניין. אגב, אם המזגן מפיץ ריחות רעים ומעורר תחושת מחנק, מומלץ לבדוק את הבעיה בעזרת גורם מקצועי, לרוב ריחות קשים מהמזגן מעידים על מפגע תברואתי חמור.

3. התקינו מזגן עם מערכת סינון מתקדמת

אם התמזל מזלכם להחליף את המזגן הביתי, מעכשיו תוכלו לבחור בטכנולוגיה חדשנית לסינון האוויר. מזגני TCL של יורוקום מצוידים בלא פחות משישה מסננים שונים לניקוי כל סוגי הפתוגנים והמזיקים האופייניים למזגן: מסנן קטליטי לסילוק חומרים אורגניים מהאוויר, מסנן פחם פעיל לספיחת ריחות וחלקיקי אבק, מסנן יוני כסף בעל אפקט אנטיבקטריאלי ועוד. בנוסף מצויד המזגן בציפוי אלומניום הידרופילי המונע הצטברות לחות ונוזלים בחלק הפנימי של המזגן ושומר על אוויר נקי ובנוסף תורם לשמירת אורך חיי המדף של המזגן ותורם לחיסכון בחשמל. מערכת סינון מתקדמת מומלצת במיוחד להתקנה בחדרי ילדים על מנת להבטיח אוויר נקי מחיידקים ומחוללי אלרגיה.

4. בדיקה מקצועית ומקיפה של טכנאי

מומלץ להזמין טכנאי מזגנים מוסמך לבדיקה כללית אחת לשנה וחצי-שנתיים. מעבר לתפעול נכון של המזגן הטכנאי יכול לבדוק את חלקיו הפנימיים, לאתר מוקדי עובש או מפגעים אחרים ולנקות את המסננים בצורה יסודית ומקצועית.

5. לאוורר את הבית

מכיוון שהמזגן תלוי אך ורק באוויר הנמצא בחלל שאותו הוא מקרר חובה לאוורר את הבית בכל יום. למרות ההמלצה הוותיקה לסגור חלונות לפני שמפעילים את המזגן, למען הדיוק, מומלץ להשאיר פתח קטן בחלון כדי לתרום לחידוש האוויר באופן קבוע בחדר. בנוסף, מומלץ להפסיק את פעולת המזגן מדי כמה שעות לפחות ולפתוח את החלונות בבית כדי לאפשר לאוויר להתחדש באופן יסודי. כאשר מטגנים, מעשנים או משתמשים בחומרים כימיים מנדפים כמו תרסיסי הדברה, מומלץ לכבות את המזגן ולפתוח חלון כדי למנוע שאיבת האוויר הנגוע בחומרים קשים.

 לטיפים נוספים ולמידע נוסף על מזגן יורקום TCL בעל שישה מסננים ליחצו כאן
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה