באתי למלחמה – הגעתי ללוויה: דיון חרום בעתיד מעון רעות בוועדה לשלום הילד

בכירי משרד הרווחה, האוצר, החינוך, והמועצה לשלום הילד התכנסו אתמול בועדת חירום לדון באיום סגירת מעון רעות. סיפרו כמה חשובה היא עבודת המעון, ולא חשבו אף לרגע איך להצילו

16/02/2017
לירון אוחנה קבלו עדכונים מלירון
  • בדואר
  • RSS

בחיי שאם זה לא היה כל כך טרגי – זה כנראה היה מצחיק.

אתמול ישבו מסביב לשולחן אחד כמה מהאנשים המשפיעים ביותר בתחום החינוך והרווחה של מדינת ישראל: יו"ר הועדה ח"כ יפעת שאשא ביטון, סמנכ"ל עמותת אור שלום טלי חלף, דליה לב שדה נציגת משרד הרווחה, בכירי משרד החינוך והמועצה לשלום הילד, ודיברו כולם, כאדם אחד על חשיבותו של מעון רעות:

"אף אחד לא מערער על ההצלחות של מעון רעות, ועל העבודה המצויינת שלו לאורך השנים", אמרה יו"ר הועדה וקיבלה את הסכמתה של לב שדה נציגת הרווחה.

אז אם משהו הוא עד כדי כך טוב, נחוץ, והכרחי היית מצפה שמישהו, מישהו, אחד מהחשובים והנכבדים שהתכנסו סביב השולחן ינצל את הפגישה החשובה הזאת על מנת להציל אותו, נכון?

אז זהו, שלא. אוזני לא יכלו להאמין למה ששמעו:

בזה אחר זה שיבחו מגוון בכירים את עשייתו החשובה של מעון רעות, הביעו את דאגתם מההשלכות האפשריות של סגירתו, ואת החשש מהמחסור במסגרות טיפוליות מתאימות לילדים במצבי קצה כמו אלו בהם מצליח לטפל המעון. הרגשתי כאילו הגעתי ללוויה לשמוע נאומי הספד על אדם נפלא, מדהים, ויחיד במינו שהלך לעולמו. וכל מה שהתחשק לי לומר זה: הי, הוא עוד לא הלך חברים, הוא עוד פה.

מתוך 25 ילדים בהם מטפל המעון נמצא סידור הולם לכמחצית. עדיין מדובר בכ- 10 ילדים, במצבים מורכבים מאין כמותם, שחיים ולומדים במעון ובעוד שבועיים - לא ברור לאן ילכו הלאה. ויותר מכך: סגירת המעון, לצערנו הרב, לא תעצור את הילדים ובני הנוער שזקוקים לטיפול כה אינטנסיבי וכולל כמו זה שמציע מעון רעות, ומה יהיה עליהם?

כן, הצלת המעון תדרוש מימון נכבד וחשיבה יצירתית, אבל יודעים מה? אני עובדת כעורכת אופנה ועיצוב, בגוף תקשורת ממש לא גדול, ואני הקטנה הצלחתי, עם כתבה אחת מוצלחת, להביא מתעניינים לתרום להצלת המעון, ואנשים שמוכנים לשים סכומים לא מבוטלים להצלתו. אז איך אתם – בכירי משרד האוצר, הרווחה, עמותת אור שלום, המועצה לשלום הילד ומשרד החינוך - אינכם מצליחים?

מבחינת בכירי השלטון סגירת מעון רעות היא כבר עניין סגור. אבל המעון - הוא עדיין פתוח. בדקות אלו ממש, בשכונת מלחה בירושלים, עדיין עומד מעון ובו למעלה מ -20 ילדים ובני נוער במצבי קצה, 50 אנשי צוות מסורים ומקצועיים שהצליחו לייצר מאות הצלחות לאורך השנים, והמון, ואני מתכוונת – המון אנשים שמעוניינים לעזור להצלתו של המעון גם עכשיו. אם אנחנו עוד מנסים לחשוב על מה ניתן לעשות, איזו זכות יש לכם - נבחרינו ונציגניו בכנסת, ברווחה, באוצר, במשרד החינוך ובעמותת אור שלום להתייאש?

חברים, אמונה היא לא דבר קל, אבל האמת? לי היא קלה יותר מייאוש. ידידי מעון רעות הקימו בעבור המעון קמפיין לגיוס המונים, הוא מאפשר לכל אחד מאיתנו לתרום להצלת המעון. אני מתחננת אליכם - תתרמו. למה? כי יש שם ילדים ומשפחות בחוץ שצריכים את המעון הזה, שצריכים את הצוות הזה, שצריכים את המוסד הזה על הרגליים. על זה אגב - לא היה כל ויכוח בדיון אתמול.

אני מרגישה כמו ביבי, חוזרת על אותו קטץ' פרייז בתקווה שבסוף יהפוך למציאות: בואו נראה לילדים האלו שהם לא של אף אחד - אלא של כולנו.

בשורות טובות
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה