כל מה שצריך לדעת על אי נוחות באיבר הכי רגיש

מה עושים עם ריחות רעים, גרד או צריבה? איך סטרס משפיע על בריאות הנרתיק ולמה שימוש בתחתונית או בטמפון יכולים דווקא להזיק? רופא נשים מספר את כל מה שצריך לדעת על האיזור הכי רגיש

14/06/2017
מדור שיווקי קבלו עדכונים ממדור
  • בדואר
  • RSS

זה קורה כמעט לכולנו ולא משנה באיזה גיל: חוסר נוחות באזור האינטימי יכולה לפגוע באיכות החיים שלנו, לצד ביקורים תכופים אצל הגניקולוג ותורים ארוכים בבית המרקחת; גרד, אודם, הפרשות או צריבה - מי מאתנו לא הייתה בסרט המטריד הזה והתפללה שהסיוט יגמר כבר. ד"ר ירון ליבל, רופא גניקולוג בכיר, בית חולים הלל יפה, מסביר למה זה קורה, איך זה בא לידיי ביטוי ואיך אפשר לטפל ולמנוע. "הנרתיק עצמו סובל לעיתים קרובות ממצבים דלקתיים מזהמים", מספר ד"ר ליבל "כלומר, ממקורות שמזהמים את אברי הנרתיק ואת הפות, וגורמים לאי נוחות ולתופעות כמו הפרשות, גרד, צריבה, ריח חריף, הפרעה בהטלת שתן, או הפרעה בקיום יחסי מין. קיימים שלושה מזהמים עיקריים: בקטריאל וגינוזיס (זיהום חיידקי), קנדידה וולווגיניטיס (זיהום פטרייתי) וטריכומונס (פרוטוזואה, מזהם שהוא לא פטרייה ולא חיידק)".

חוסר נוחות באזור האינטימי יכולה לפגוע באיכות החיים שלנו (צילום: Shutterstock)

החיידקים הטובים ששומרים עליך

בנרתיק חיים חיידקים ידידותיים שנקראים לקטובצילים, הם שומרים על הנרתיק ועל חומציות גבוהה, בתנאים כאלה רוב החיידקים לא יתרבו שם. כשמושבת החיידקים הטובים נהרסת על ידי טיפולים, מתח, מחלות סיסטמיות, מערכת הגנה ירודה וכולי, אז התפקוד הירוד של אוכלוסיית החיידקים הידידותיים (הפלורה) מאפשר לחיידקים אלימים להתמקם בנרתיק וכך נוצרות בעיות. לכן רבים מהטיפולים הטבעיים יותר בזיהומי נרתיק מתמקדים בעידוד מושבות החיידקים הטובים לחזור ולהתרבות.

זהי את מקור הבעיה

ד"ר ליבל מדגיש שיש להבדיל בין דלקת זיהומית בנרתיק לבין תהליכי דלקת שאינם ממקור זיהומי, למשל, גופים זרים שנמצאים בנרתיק, כמו התקן תוך רחמי, טמפונים שנשארים לזמן ממושך, תחתוניות אשר ישנן נשים שרגישות לחומרים מהם הן מיוצרות, לכן כדאי להחליף סוג תחתוניות או להימנע משימוש בהן וכולי. כמו כן, ד"ר ליבל מזכיר לכולנו שישנה הפרשה נורמלית מהנרתיק וכמותה היא בין 1 cc ל-4 cc בצבע לבן בהיר.

גרד חזק וכאבים? כך תדעי אם את סובלת מקנדידה (צילום: Shutterstock)

סובלת מריח רע? יתכן שמדובר בבקטריאל וגינוזיס

אחד החיידקים הבולטים מהקבוצה הבקטריאלית המזהמת הוא גרדנרלה. חיידק שמועבר בהדבקה וגורם לתהליך דלקתי שמתאפיין בהפרשה חד גונית הנמצאת בתוך הנרתיק, לא דבוקה לדופנה והיא בעיקר מדיפה ריח רע (של דגים), לעיתים התלונה מגיעה דווקא מצד בן הזוג. מדובר בזיהום שכיח מאוד, 20-30 אחוז מנשים שסובלות מדלקת זיהומית חוות רקע של בקטריאל וגינוזיס. על פי ד"ר ליבל, כמעט ואין אפשרות למנוע את הזיהום הזה. האבחון נעשה על ידי תלונת האישה, אופי ההפרשה ועל ידי מספר בדיקות שניתן לעשות במרפאה - על סמך כל אלה אפשר להתאים את הטיפול.

טיפול: אנטיביוטי או טיפול חלופי לטיפול אנטיביוטי, לדוגמא, תכשיר יעיל מאוד שנקרא מולטי ג'ין אקטי ג'ל - ג'ל שמוחדר לנרתיק ומפריד את החיידק מהדופן, מעלה את החומציות (חומציות נורמלית נעה בין 4.1 ל-4.5 ph) של הנרתיק בהתאם, מעודד יצירה של חיידקים טובים שמגנים על הנרתיק ואז התופעות עשויות להעלם בתוך שלושה או ארבעה ימים. התכשיר יכול להעניק הקלה מידית והפחתה של הריח הדוחה ולשפר את התחושה הכללית של המטופלת. בתחילת הטיפול באקטי ג'ל עשויה להופיע צריבה שתעלם במהרה ותביא איתה את ההטבה.

ישנה הפרשה נורמלית מהנרתיק (צילום: Shutterstock)

סובלת מאודם, בצקת או הפרשה לבנה? יתכן שמדובר בקנדידה

קנדידה היא קבוצה פטרייתית כאשר קנדידה אלביקנס היא השכיחה ביותר, גם כאן 20-30 אחוז מהנשים יסבלו ממנה. הקנדידה, שיכולה לנדוד ממערכת העיכול, מצטיינת בהפרשה בנרתיק וגם מחוצה לו ומתאפיינת באודם, בצקת וסדקים בעור של הפות, שמלווים בהפרשה דמוית קוטג' בצבע לבנבן צהבהב, לרוב ללא ריח. לעיתים יכול להופיע גרד חזק וכאבים בקיום יחסי מין. בדרך כלל המטופלת תבוא לקליניקה בעקבות הגרד החזק וההפרשה. בבדיקה מזהים את ההפרשה החיצונית, את התופעות על פני הפות ואז אפשר לתת את הטיפול המתאים.

טיפול: דרך הפה בכדורים אנטי פטרייתיים, או טיפול מקומי על ידי כדורים או כמשחה שמוחדרת לנרתיק, למשך מספר ימים. במקרים כרוניים, אם יש יותר מארבעה אירועים בשנה, הטיפול יתמשך. פתרון טבעי יותר הוא מולטי ג'ין פלורה פלוס, תכשיר טיפולי המגיע כג'ל בשפורפרת, שמוחדר לתוך הנרתיק ומעודד את החיידקים הטובים לעזור בלוחמה האנטי פטרייתית. כמו כן, התכשיר מונע גרד, מצמצם הפרשות ומפחית את תכיפות האירועים. התכשיר מגיע באריזה של חמש מנות, בכל יום מנה אחת ואחר כך בהתאם למצב ופועל מצוין גם במניעה והישנות של הפטרייה.

הפרשה וכאבים במתן שתן? יתכן שאת סובלת מטריכומונס

סוג של פרוטוזואה (קבוצה חד-תאית), שמועבר בדרך כלל במגע מיני, מדובר בדלקת פחות שכיחה משמעותית מהמזהמים המוזכרים מעלה ועם זאת, השלישית בשכיחותה בין מזהמי הנרתיק. הסימנים לקיומו של הטריכומונס הם הפרשה בצבע ירקרק-לבנבן, אי נוחות, כאבים במתן שתן וביחסי מין. טריכומונס היא מחלה שמועברת במגע מיני ומידבקת ולכן שני בני הזוג צריכים להיבדק - הבדיקה הינה מעבדתית (גם למטופלת עצמה).

טיפול: אנטיביוטי, בדומה לבקטריאל וגינוזיס. ההמלצה הינה טיפול אנטיביוטי לשני בני הזוג במקביל, לאחר מכן רצוי להיבדק שנית ע"מ לזהות שהמחלה חלפה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה