אתם לא תאמרו לנו אם אנחנו חרדיות או לא

כנסת ישראל היא מקום מופלא. ניתן למצוא בה ח"כים חילונים וח"כיות חילוניות, ח"כים ערבים וח"כיות ערביות, ח"כים חרדים - ושם זה נעצר. רק בישראל של 2016 נשים חרדיות אינן מורשות להבחר רק כי הן נשים

10/03/2016
רות קוליאן קבלו עדכונים מרות
  • RSS

רות קוליאן בכנס נשים בחזית של סלונה. צילום: ליאור אביטן

הנשים החרדיות רוצות להבחר לכנסת. הן רוצות, ולהפתעת המנסה להשתיקן או להשאיר אותן בצל חוסר המודעות, זה לא מוריד מהחרדיות שלהן כהוא זה.

הנשים החרדיות שרוצות להבחר לכנסת הן עדיין חרדיות, למרות שאיפתן לייצוג עצמי. הבעלים שלנו נראים ומתלבשים כמוך, הילדים שלנו לומדים באותם מוסדות חינוך של הילדים שלך, אולי אפילו באותה כיתה, ואורח החיים שלנו חרדי בדיוק כמו זה שלך. הנשים החרדיות כבר לא נכנעות לדמגוגיה. לא, אתם לא תאמרו לנו אם אנחנו חרדיות או לא, מאסנו בפטרונות.

אפשר לומר שפני הדברים השתנו. הטכנולוגיה הצליחה לחדור גם למיינסטרים של המגזר והביאה עמה את המודעות, המצוקות עלו וכיום העובדה היא שנשים חרדיות נמצאות בכל מקום: יוזמות, מנהלות חברות, עתונאיות, עורכות דין, רואות חשבון ועוד. נשים חזקות, שיודעות שמגיע להן. נשים שיודעות שאחרי שנים רבות בצל, אם לא ידרשו את הזכויות שלהן, לא יהיה מי שיעשה את זה עבורן, לכן הן מממשות את הזכויות שלהן לעבוד, להתפרנס, להתפתח ולהתקדם.

כיום נשים חרדיות מתחילות להבין שהן שוות יותר ושמגיע להן יותר. בפרט מגיעה להן הזכות להכלל בין מקבלי ההחלטות על עתידן ועל עתיד ילדיהן, פשוט כי אלו החיים שלהן. אנחנו לא אומרות תתנו לנו כי אנחנו נשים, אבל אנו מבקשות שלא תמנעו מאתנו רק כי אנחנו נשים.

במבט לאחור, האפליה הפוליטית אינה זרה לעולם החרדי. כבר במאי 1920 (פרק נידח בהיסטוריה של עם ישראל), כשהחליטו על קיום בחירות לועד הלאומי לכנסת ישראל. כבר אז נשים חרדיות לא הורשו לבחור ולהבחר, אך כדי לא לאבד כוח פוליטי הוחלט על פתרון יצירתי: קלפי "כשרה" - כל קול גברי ייספר פעמיים. כוחן הפוליטי לא אבד, אך זהותן העצמית וחירות ההצבעה שלהן כנשים - נמחקה.

מאז ועד היום היתה דממת אלחוט מצד הנשים החרדיות. נתנו את קולנו למפלגות החרדיות פעם אחר פעם, אלא שעם הטכנולוגיה גם שביבי מידע החלו לזרום. לפתע מי שסמכנו עליהם את ידינו, שהיינו בטוחות שהם האבא והאמא שלנו בכנסת ושהם באמת דואגים לכל מחסורנו ואכפת להם - נתגלו בערוותם. הם נעדרו מהצבעות על קצבה לעקרות בית, הם נעדרו מהצבעות על איסור לנתק חשמל לעניים, על אפס אחוז מע"מ ומדיונים על בריאות הנשים. לאחר שקיבלו את קולות הנשים החרדיות, הם לא השמיעו אותם בכנסת.

המצב הזה חייב להשתנות; לאט לאט מתגבשת פעילות שמטרתה להביא למודעות בקרב נשות המגזר. צריך להבטיח את החופש להבחר עבור כל הרוצה בכך, להיות חלק מתהליך קבלת ההחלטות על החיים שלנו, ולהפסיק להיות נשים שקופות.

כנסת ישראל היא מקום מופלא. ניתן למצוא בה חברי כנסת חילונים וחברות כנסת חילוניות, חברי כנסת ערבים וחברות כנסת ערביות, חברי כנסת חרדים - ושם זה נעצר. נשאלת השאלה איך אף אחד לא רואה ולמה נשים חרדיות, שהן מיעוט שבמיעוט, נאלצות להרים מאבק כדי לממש זכות בסיסית זו? אפילו בסעודיה, מדינה בה הביטוי "זכויות אדם" לא נכלל בלקסיקון, נשים זוכות לבחור ולהבחר.

רק בישראל של 2016 נשים חרדיות אינן מורשות להבחר רק כי הן נשים.

בבחירות האחרונות ייסדתי מפלגה של נשים חרדיות. מבחינתי, זו רק יריית הפתיחה. כששואלים אותי בלגלוג אם גם בפעם הבאה נרוץ, אני משיבה: "ללא ספק". ואז ממשיכים: "וכמה תביאו, 5,000 קולות?", אני משיבה שכן, ושבבחירות שאחרי הבחירות הבאות נרוץ גם כן ונביא 10,000קולות, ואחריהן נביא 20,000 קולות ובסוף תהיה חברת כנסת חרדית. לא כי אנחנו חרדיות ולא כי אנחנו מושתקות, אלא כי אנחנו באות ממקום נקי ונטול אינטרסים. כל שאנחנו מבקשות הוא לממש את הזכות שלנו להכלל בסדר העדיפויות של מדינת ישראל, שיביאו גם אותנו בחשבון. לעולם לא ננוצח.

 .

* הכותבת היא מייסדת תנועת 'ובזכותן - "חרדיות עושות שינוי".
* הסרט "יהודיה" בערוץ 8 ב-HOT מביא את סיפורה של רות קוליאן, האישה החרדית הראשונה שרצה לכנסת.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה