אשם, אשם, אשם

השופט קרא עשה את הבלתי יאמן: הוא קרא את המציאות מנקודת ההיגיון של חוסר הצדק שנעשה לנשים. מפה והלאה יהיה לנו ביד כתב הגנה שבו יסתכלו, יבינו ויתייחסו אלינו אחרת

30/12/2010
בילי מוסקונה-לרמן קבלו עדכונים מבילי
 • RSS
» הואשם באונס ובהטרדה מינית. תמונה: "אימג'בנק- Gettyimages"

עמדתי עם משמרות הנשים, רובן ממרכזי סיוע, שהגיעו סקפטיות הבוקר למשמרת המחאה מול בית המשפט ברחוב ויצמן בתל אביב. בואו נקדיש משפט לנשים האלה: נשים שעובדות שנים ארוכות במרכזי סיוע, שומעות מהבוקר עד הערב קריאות מצוקה של נשים שמתנהלות תחת התבזות, השפלה, אי אמון של הציבור במתלוננות באונס, הטרדות מיניות ומעשים מגונים. ארבעת אלפים נשים בשנה פונות למרכזים: מהבוקר עד הערב הן פונות לדבר עם המתנדבות. נשים נפגעות שלא מעזות להגיע למשטרה, שראו מה נעשה לאורלי אינס, ולכל אחת אחרת שהתלוננה, כל אחת שמתלוננת הופכת לשרלילה וזונה, מורחקת, מאבדת את משרתה, כולם מתרחקים ממנה. המתנדבות חיות עם הידע הזה שנצבר שנים בתרבות הישראלית הכל כך שוביניסטית, הכל כך אלימה, שמוחקת כל יום עדות של נשים נפגעות.

כולנו נושמות היום

והנה השופט קרא- גבר זקוף, ענייני ורציני. כבר ביום הראשון למשפט, כשראה שקצב יושב בשורה שלישית ולא על כיסא הנאשם, קרא לו בקול רציני לשבת על הכיסא הנכון. והאזרח מספר אחד קם ממקומו ובראש מורכן התיישב על הכיסא הנכון. כבר אז היה רמז לתודעת השופט כתודעה שלא מתרשמת ממשחקי כבוד. שלא לוקחת חלק בשקר. ואת הסיטואציה הזאת ראיתי מול עיניי. שופט שלא מחשבן לאג'נדת האחווה הגברית הישראלית ששומרת על עצמה, מקריא את הכרעת הדין כשהוא עושה את המעשה הבלתי יאומן: קורא את המציאות מנקודת ההיגיון של חוסר הצדק שנעשה לנשים. רגע מדהים. קו שבר. מפה והלאה יהיה לנו הנשים ביד כתב הגנה מן הצדק שבו יסתכלו, יבינו ויתייחסו אלינו אחרת.

ואנו הנשים, ששנים רגילות לזגזוג מול אופן החשיבה השוביניסטי, מול תרבות גברית היררכית וכוחנית, אלימה ומוחקת של השופטים והציבור כולו - כולנו נושמות היום.

"אזרח מספר", קורא ברגע זה השופט ג'ורג' קרא לאזרח מספר אחד- אדם שבחרנו כנשיא, ברגע זה הוא קורא לו אשם. ואנחנו, זכרו, בחרנו בו. ואנחנו משלמים כל תנועה שלו מכיסינו. הוא השיקוף שלנו כחברה, הוא מייצג את התרבות הגברית שמתנהלת פה.

ביום אחד, במשפט אחד, התמוטט מגדל קלפים שהחזיק שנים ארוכות. לא רק לו, לגברים רבים. ואנחנו נושמות. פעם ראשונה נושמות נשימה עמוקה וארוכה. אחרי שנים רבות. וחגיגה גדולה תהיה פה עם כל ה-נ' וה-א' ו-ה' יצאו החוצה בפניהן ובשמן. כולנו מאמינים לכן.

מתוך הבלוג של בילי מוסקונה לרמן

קראו גם את דעתה של נעמה תורן על הרשעתו של קצב

תמונה: "אימג'בנק- Gettyimages"
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

 • משה קצב אשם | סלונה 30/12/2010

  [...] גם את דעתה של בילי מוסקונה לרמן על הרשעתו של משה קצב AKPC_IDS += "25910,"; function swap_src(num){ if (num == 1){ [...]

 • Maya Abramsky Chulpaev 31/12/2010

  אכן, יום משמעותי ומרגש.
  ורק תיקון קטן לגבי מספר הפניות למרכזי הסיוע בשנה – הן עומדות על כ 35,000 פניות, מתוכן כ 1/4 חדשות.

 • סלונה במשפט קצב | בחדשות | סלונה 22/03/2011

  [...] השופט קרא עשה את הבלתי יאמן: הוא קרא את המציאות מנקודת ההיגיון של חוסר הצדק שנעשה לנשים. מפה והלאה יהיה לנו ביד כתב הגנה שבו יסתכלו, יבינו ויתייחסו אלינו אחרת>> להמשך קריאה [...]

בחזרה למעלה