אראל מרגלית ואלדד יניב מציגים: בג״ץ בחזית

הסרטון של אראל מרגלית ואלדד יניב לא משכנע. האם הם באמת רוצים להגיש בג''ץ שיחייב את המשטרה לחקור את נתניהו על שחיתות? לא כך מחליפים שלטון

12/12/2016
ענת סרגוסטי קבלו עדכונים מענת
  • RSS

בימים האחרונים יצא לאוויר קמפיין אגרסיבי, תחת הכותרת: ״הבג״ץ הגדול בתולדות ישראל״. מככבים בו חבר הכנסת המכהן, מהמחנה הציוני, אראל מרגלית, ועורך הדין, אלדד יניב, מי שניסה בעבר להיכנס לרשימת מפלגת העבודה ולא הצליח ובינתיים הוא פעיל מאוד ברשתות החברתיות ואף בתקשורת הממוסדת.

בסרטון מצולם היטב, וערוך באופן קצבי, בשילוב כותרות וקטעי עיתונים המעידים, כביכול, על שחיתויות של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, צועקים עלינו יניב ומרגלית באופן בוטה וגס רוח. בסופו של הסרטון הם מצווים עלינו להצטרף לבג״ץ הגדול ביותר בתולדות המדינה, בג״ץ שיחייב את המשטרה לחקור את נתניהו, או זה לפחות מה שאני הבנתי מהסרטון הצעקני הזה.

האמת? לא השתכנעתי.

לא רק שלא השתכנעתי, גם לא באמת הבנתי.

האם מרגלית ויניב רוצים באמת להגיש בג״ץ שיחייב את המשטרה לחקור את נתניהו על שחיתות? או שזו רק אמירה כללית?

כי אי אפשר להחליף שלטון בבג״ץ. כלומר: כבר היו דברים מעולם. היה ניסיון להפיל את שרון באמצעות חקירה של האי היווני, וחקירות משטרה הפילו את ראש הממשלה אהוד אולמרט.

אבל בחייאת, לא עדיף להחליף שלטון באופן תרבותי ומסודר ודמוקרטי באמצעות הקלפי? לא עדיף לעשות עבודת רגליים, לדבר עם הציבור, להציג תוכנית אלטרנטיבית לניהול המדינה, לנהל אופוזיציה לוחמת, חזקה, עם אמירות ברורות, עם סדר יום שונה? לא יותר חשוב להסתובב בארץ ולדבר עם המצביעים הפוטנציאליים דווקא היום, ולא דקה לפני הבחירות? אתם חושבים שסרט ויראלי, מוצלח ומשותף ככל שיהיה בן שתיים ומשהו דקות, זה מה שיצליח להפיל את שלטונו של נתניהו?

שלטון לא מחליפים בצעקות (צילום מסך מיוטיוב)

הרי נתניהו יושב על תשתית אידיאולוגית מוצקה. הוא לא סתם שם. הוא שם כי יש לו קואליציה עם תפיסת עולם מאוד מגובשת. יש לו קואליציה שנשענת על מסד אידיאולוגי סדור, מנומק, עם חזון. בוודאי ככל הנוגע לישראל ביתנו, השותפה הקטנה והשקטה, ובוודאי ככל הנוגע לבית היהודי, השותפה החזקה והדומיננטית בממשלה הזאת. להם יש חזון, גם אם נדמה שלראש הממשלה אין חזון. ובינתיים החזון הזה של הממשלה שנתניהו יושב בראשה מצליח ומנצח.

וחוץ מזה, מה, בג״ץ יחליף את השלטון?

מישהו חושב שהתסריט הזה באמת ריאלי? שיוגש בג״ץ שידרוש מהמשטרה לחקור את נתניהו, ושהבג״ץ הזה יתקבל, והמשטרה תחקור את נתניהו על שחיתויות, ויהיו ראיות והוא ייאלץ להתפטר מתפקידו ואז יהיו בחירות? זה התסריט הריאלי?

ביבי הולך לחקירה? לא תסריט ריאלי (צילום מסך מיוטיוב)

ובכלל, כל פנייה מהסוג הזה לבג״ץ רק תחליש את בג״ץ. כמו שחוק ההסדרה שיגיע בסופו של דבר לבג״ץ יחליש עוד יותר את בית המשפט.

ככל שפוליטיקאים דורשים מבג״ץ להיות אפוד המגן שלהם, או לעשות את העבודה הקשה והמאתגרת שהפוליטיקאים צריכים לעשות ופוחדים - כך ילך בג״ץ וייחלש.

אז כל מי שחרד לשלטון החוק, וכל מי שמדבר על השוויון בפני החוק, ועל הפרדת הרשויות, חייב גם לעשות ולא רק לדבר.

כך עדיף שחוק ההסדרה ייעצר לפני שהוא מגיע לפתחו של בג״ץ, וכך עדיף שמרגלית ויניב, שכל כך רוצים להחליף את שלטונו של נתניהו לא יסתפקו רק בדיבורים, בוודאי לא בצעקות האלה שהם צועקים עלינו ואפילו לא בסרטון מגניב שיופץ ברשתות החברתיות. שיתכבדו בבקשה ויבנו אלטרנטיבה.

אראל מרגלית מציג גימיק, לא תכנית סדורה (צילום מסך מיוטיוב)

מפלגה שמתיימרת להיות אופוזיציה, צריכה להציג תוכנית אלטרנטיבית סדורה. מפלגה שמתיימרת להיות אופוזיציה צריכה לגייס מצביעים. מפלגה שמתיימרת להיות אופוזיציה לא צריכה להסתפק בעבודה אינטנסיבית - שלא לומר אגרסיבית - ברשתות החברתיות. אין תחליף  לעבודת רגליים, אין תחליף למפגש עם הבוחרים, אין תחליף לנגיעה בשטח, להבנה של הלכי הרוחות.

ועד אז, אנחנו נמשיך עם נתניהו, כי הוא ראש הממשלה שנבחר, והוא היחיד שהצליח לגבש קואליציה רחבה וחזקה ולכן בדיוק הוא שם.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה