אקזיט מצוין לציפי לבני, וגם לנו

ציפי לבני היא האישה הבכירה ביותר בפוליטיקה הישראלית בעשור האחרון, אך כיום הסיכוי שלה להרכיב ממשלה הוא אפסי וההזדמנות לשמש בתפקיד בכיר באו"ם טובה לה וטובה למדינה

13/02/2017
ענת סרגוסטי קבלו עדכונים מענת
  • RSS

אם ההצעה לשמש בתפקיד בכיר באו״ם אכן הוגשה לפתחה של ציפי לבני, עליה לחטוף אותה בשתי ידיים. לבני תחגוג בעוד קצת יותר משנה יום הולדת שישים. ֿהיא נמצאת בכנסת מאז 1999. היא הספיקה להיות השרה לפיתוח אזורי, שרת החקלאות, השרה לקליטת עלייה, שרת הבינוי והשיכון, שרת המשפטים, שרת החוץ וראש האופוזיציה.

היא הובילה ביחד עם אריאל שרון את תוכנית ההתנתקות, והובילה את המשא ומתן עם הפלסטינים במסגרת ממשלתו של בנימין נתניהו.

היא עמדה פעמיים בראשות מפלגה - קדימה ואחר כך התנועה. כשעמדה בראשות קדימה אפילו זכתה למספר המנדטים הגבוה ביותר בבחירות לכנסת, אבל לא הצליחה לבנות קואליציה ולכן לא הייתה ראש ממשלה.

מזכירת המדינה האמריקאית לשעבר קונדוליסה רייס עם ציפי לבני (צילום: משה מילנר / לעמ)

בשנת 2007 נמנתה על רשימת מאה האנשים המשפיעים בעולם של המגזין טיים.

לקראת בחירות 2015 חברה ליצחק הרצוג וביחד הקימו את ״המחנה הציוני״, אך לא זכו בבחירות.

הסיכוי של לבני לעמוד שוב בראש מפלגה שואף לאפס. הסיכוי שלה לקבל את ההזדמנות להרכיב ממשלה, או אפילו להיות ראשת האופוזיציה שואפים גם הם לאפס.

ולכן האפשרות היחידה שלה להתקדם, לשדרג את עצמה, לעבור מהרמה הלאומית לשדה הבינלאומי היא לקבל ולחבק את ההצעה של מזכ״ל האו״ם.

אם תיקח את התפקיד, עוד מעט איש לא יזכור שזה התקבל בעסקה שבמסגרתה הבליגה ישראל על מינויו של  ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד לשליח מיוחד של האו״ם, תמורת מינוייה של לבני לתפקיד בכיר בארגון. ולבני תישא בתפקיד רם באחד הארגונים הבינלאומיים החזקים והמשפיעים ביותר בעולם.

שם תוכל להביא לידי ביטוי כמה מהתכונות היותר חזקות שלה: הוגנות, יכולת ביטוי גבוהה, מתינות, ליברליות, תפיסת עולם פמיניסטית וגישה נשית - כיוונים שהתפתחו אצלה בשנים האחרונות.

גם מבחינת מדינת ישראל מדובר בליהוק מושלם. לבני היא ציונית לא מתנצלת, היא אופוזיציה לממשלה המכהנת, אבל נוהגת בממלכתיות רבה, בעיקר כשהיא בחו״ל. היא לעולם לא תשמיץ את הממשלה בחוץ, תמיד תנהג באחריות לאומית מתבקשת.

היא האישה הבכירה ביותר בפוליטיקה הישראלית בעשור האחרון. בזמן מלחמת לבנון השנייה שיחקה לבני תפקיד מרכזי והובילה את ההסכם הבינלאומי שהטיל את האחריות לביטחון הגבול הצפוני של ישראל על ממשלת לבנון בכלל ועל צבא לבנון בפרט. לבני הפגינה במלחמת לבנון גישה מתונה מובהקת. למרבה הצער לא הסכימה הממשלה, בראשותו של אהוד אולמרט, להמתין עם הכניסה הקרקעית עד שלבני תגבש את הסכם ההבנות שהביא לסיומה של המלחמה. אבל תפקידה כמפשרת נרשם אז לזכותה.

ציפי לבני עם מזכ"ל האו"ם היוצא באן קי מון (צילום:  משה מילנר / לעמ)

במעמד בכיר בזירה הבינלאומית תוכל לבני לכבס ולהכשיר מעט ממדיניות ממשלת הימין של נתניהו בעולם ולשמש, בין השאר, גם מעין שרת הסברה של ישראל בעולם, בעיקר במקומות היותר ביקורתיים כלפי ישראל.

למרות העליצות שאחזה בשרי הממשלה ובחברי כנסת בולטים במחנה הימין לבחירתו של טראמפ לנשיא בארצות הברית, אין זה סוד שמעמדה של ישראל בעולם אינו מזהיר ואישה כציפי לבני יכולה להציג פנים שישראל תשמח להתהדר בהם.

במעמדה היא תוכל לשמש מודל חיקוי לנשים צעירות. הגם שהיא נחשבת במעגלים מסוימים ״נסיכה״, בתו של אחד מבכירי האצ״ל, מהבולטים במה שכונה פעם ״המשפחה הלוחמת״, את הקריירה הפוליטית שלה, בעיקר בשנים האחרונות, היא עשתה במו ידיה ותפיסת העולם שגיבשה והמסלול שעשתה ממעמקי הימין הליכודי עד למפלגת העבודה (במסגרת המחנה הציוני) רשומה לגמרי על שמה.

אם לראש ממשלת ישראל טיפת ראייה לטווח ארוך, הוא צריך לתמוך ולחבק את המינוי הזה של ציפי לבני. לבלוע את מינויו של פיאד לתפקיד השליח המיוחד של מזכ״ל האו״ם ללוב, להבליג על העובדה שפלסטין אינה מדינה מוכרת בעולם, ולסלול את הדרך למינוייה של לבני לתפקיד בכיר בארגון. זה מינוי מנצח, לכולם.

מירי רגב מתנגדת למינוי ציפי לבני (צילום מסך מואללה)
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה