אפשר בלי שופינג, אינטרנט וטלפונים

הליכה בנקיק צר, טיפוס בחבלים, לשיר ולרקוד, אלה רק חלק מהחוויות הבלתי נשכחות של אמהות ובנות, במסע המשותף שלימד אותן להעריך ולתקשר זו עם זו בדרך חדשה ומיוחדת

12/06/2013
גליה לנגלי-ג'וטר קבלו עדכונים מגליה
  • RSS

כמה פעמים חלמתן לצאת עם הבת שלכן ליום כייף, משהו מיוחד רק לכן, הנשים, ושוב מצאתן את עצמכן בקניון, מגהצות את כרטיס האשראי, על עוד חולצה או איפור מיותרים? וכמה פעמים ייחלתן לחוויה נשית משותפת, שלא תסתיים בשקיות ונעליים או קיוויתן להצליח לנתק אותה מהחברות/פייסבוק/אינטרנט/טלפון נייד?

לאילנה הדר (43) ולבתה מיכל (12) זה קרה לפני שנה, במסע מלכת המדבר – מלכות ונסיכות בחבל הפירנאים.  כן, דווקא בארץ זרה, ברגעים שהיו אפילו לא קלים, לעתים, הצליחו האם ובתה לראות אחת את השנייה בצורה חדשה ומפתיעה. "אחד הרגעים הכי מרגשים במסע, היא כשראיתי כמה מהר מיכל התחברה עם הבנות האחרות, שלא הכירה קודם לכן. למדתי גם שמיכל יכולה להיות מנהיגה, כשיזמה הפסקת ריקודים באמצע המסע, ליד נחל. זה היה רגע של גאווה אמיתית".

בתרבויות העתיקות היו אמהות והבנות מתכנסות יחד במעגלי נשים, ומעבירות זו לזו מידע תוך כדי חוויה קהילתית משמעותית. אבל היום, בעידן של ריבוי משימות ועודף מידע, איבדה המסורת את מקומה הטבעי לטובת קניונים וצפייה משותפת בתכניות ריאליטי, במקרה הטוב. אבל אלה לא באמת מהווים תחליף הולם לצורך במפגש, בדיאלוג ובחוויה מעצבת נשית משותפת, שעדיין קיים, ושנותר לעתים ללא מענה.

הרעיון היה של אילנה, בוגרת מסע מלכת המדבר בלפלנד 2010, עורכת דין במקצועה וצלמת בנשמתה, שצילומיה, שמקשטים את הכתבה, הפכו להיות הצילומים הרשמיים של מסע "מלכות ונסיכות". אילנה: "כמלכה ותיקה התלהבתי. למיכל ולי לא יוצא לנו לבלות זמן איכות בדרך כלל, וזו נראתה לי הזדמנות מושלמת. יצרתי  קשר עם אורלי חברתי, וגלגלנו את הרעיון. שמרתי בסוד את ההרשמה לטיול,  וגיליתי למיכל רק שבועות בודדים לפני תאריך היציאה, בהפתעה".

להיות ב"ביחד"

"כשאמא סיפרה לי התרגשתי, ציפיתי לזה מאוד, להיות רק עם איתה, זמן חיבור – לא סתם זמן שופינג אלא טיול מיוחד, ועוד בחו"ל", מספרת מיכל, הבת האמצעית במשפחת הדר מעמק חפר,  תלמידת כיתה ו', שאוהבת ספורט, התעמלות קרקע, נהנית לקרוא, לשיר ואפילו חובבת מתמטיקה.

שאלה: עם אילו זכרונות מרגשים חזרתם הביתה?

מיכל: "אני זוכרת במיוחד את החוויה במסלול ה Canyoning –. זו הליכה אתגרית בנקיק צר ורטוב, קשירה בחבלים ומגלשות אבן – עשינו מסלול משותף, בניגוד למשימות אחרות שהיו מופרדות לאימהות לחוד ובנות לחוד. זה היה מסלול מאוד איטי שדרש דאגה זו לזו".

אילנה: "עבורי, האפשרות  להדריך את מיכל בצילום, דבר שלא תמיד יש לי זמן להעניק לה למרות שאני יודעת שהיא מוכשרת. במסע נתתי לה את המצלמה הישנה שלי והיא למדה לצלם בשטח. היו לנו הרבה רגעים פנויים לשוחח באמת, רק אני והיא. אנחנו משפחה שיוצאת להרבה טיולים אתגריים כך שמבחינה פיזית המשימות הטכניות היו לנו קלות, והתפנינו להנאה נטו, להיות ב"ביחד"".

שאלה: מיכל, מה גילית על אמא ומה על עצמך??

"ידעתי שאמא לא מפחדת מאתגרים, אבל בטיול, לצד זוגות אימהות ובנות אחרות, זה בלט עוד יותר. זה גרם לי להיות גאה. ובכלל  זו חוויה שמאפשרת לך לפגוש אנשים שלא בהכרח היית פוגשת בחיי היום יום שלך, ללמוד ולהכיר אימהות ובנות אחרות, לראות את הקשר שלהן זו עם זו".

"לא התאים לי לנסוע איתה לשופינג כמו כולן"

"זוג" נוסף שיצא למסע בפירנאים הם אורלי בר (39) סמנכ"לית שיווק בחברת סטארטאפ מיוקנעם ובתה שי (12.5), שאוהבת לרקוד לשיר, לבלות עם חברים וגם לישון. אורלי :" המידע על "מלכות ונסיכות" ממלכת המדבר, נפל עליי בדיוק בזמן, כשתכננתי את טיול בת המצווה לשי. לא התאים לי לנסוע איתה לשופינג כמו כולן. נראה לי מאוד משמעותי לחוות מסע יחד, בשבילי ובשבילה".

שי: "מצד אחד שמחתי, ומצד שני לא הבנתי לקראת מה אנחנו הולכות. בתור ילדה בת 12 רציתי טיול עירוני, שופינג וחנויות. אבל בדיעבד, אני יודעת שבשום טיול אחר לא הייתי חוזרת עם חוויות כאלה".

שאלה: מה הטיול לימד אתכן?

שי: "השתחררתי מפחד הגבהים. אחרת, לא הייתי יכולה לבצע חלק גדול מהמשימות. גם שינה משותפת של כל משתתפות המסע, זו היתה חוויה שלא הכרתי. היה לי רגע אחד קשה בטיפוס על ההר, אבל הבנות שהיו איתי בקבוצה באו, עודדו, עזרו לי. זה היה מרגש. וכשראינו את קבוצת האימהות עושה את אותה המשימה עודדנו אותן״

אורלי:" 6 ימים עם שי, בלי טלפונים, בלי אינטרנט, בלי טלוויזיה - ולראות שזה אפשרי לה להסתדר בלי ה"בא לי" והחיבור הבלתי פוסק לטכנולוגיה ורעשי הרקע - זו מתנה אמיתית".

שאלה: ממה הכי צחקתן, מה היה הכי כייף?

אורלי: "באחת הנסיעות בג'יפ, אילנה ואני ישבנו מקדימה, והתנגנה מוזיקה. פתאום הסתכלתי אחרונית וקלטתי את שי ומיכל רוקדות בתנועות, מנותקות מהעולם, סימנתי לאילנה שתסתכל גם והתפקענו מצחוק"

שי: "הכי כייף במסע כזה שרוב הסיכויים שלא תיפגשו את האנשים שיצאו איתכן בעתיד, אז אפשר להרגיש חופשיה, לעשות פאדיחות, לצחוק, להשתולל. רק להנות".

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

מסעות "מלכות ונסיכות” פתוחים לנשים שרוצות לצאת יחד עם בנותיהן למסע ייחודי, מפתיע ומרגש. השנה צפויים לצאת מספר מסעות בחודשי הקיץ אל רכס הפירנאים בספרד, ולבולגריה. לפרטים נוספים והרשמה למסעות מלכות ונסיכות
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה