אסתר רדא: בזכות הדרך

כנגד כל הסיכויים, אסתר רדא היא אחת הזמרות הבולטות והמעניינות בישראל. הצלחתה מעוררת השראה ומהווה מודל לחיקוי להרבה אנשים שיכולים להזדהות עם סיפורה האישי

07/07/2016
נגה כהן קבלו עדכונים מנגה
  • RSS

עדכון:

לפני שנתיים בחרנו באסתר רדא להדלקת משואה בפרויקט יום העצמאות של סלונה. היום התבשרנו שאסתר נבחרה להופיע ולייצג את ישראל בברזיל במסגרת המשחקים האולימפיים שיתקיימו בריו באוגוסט הקרוב. רדא ולהקתה יקיימו שתי הופעות על הבמות הפתוחות של האולימפיאדה הממוקמות בלב ריו דה ז'נרו - מופע מלא עם ההרכב שיטוס במיוחד מישראל.   שאפו לרדא,  זה כבוד גדול לה ולמדינת ישראל!

 

אסתר רדא. צילום: דין אבישר

פרויקט יום העצמאות בסלונה: בהשראת טקס הדלקת המשואות בהר הרצל שיהיה השנה בסימן "זמן נשים", בחרנו את הנבחרות שלנו שראויות להכרה, בזכות העשייה שלהן למען נשים וצדק חברתי.

למה בחרנו בה?

אסתר רדא היא הדבר החם במוסיקה הישראלית. בשיר האופטימי והמעט מלנכולי שלה מ-2012, "Life Happens", היא שרה: "while you're looking astray, while ignoring the pain, life happens." האמת, טוב שתעשיית המוסיקה הישראלית לא הקשיבה לעצתה של אסתר בשיר הזה,  ודווקא הסתכלה למקום שונה. אחרת אסתר לא הייתה הופכת למשהו שקורה בחיים שלנו.

היא נולדה בקרית ארבע להורים שעלו מאתיופיה. בגיל 10 משפחתה עברה לנתניה, שם כישורי המשחק שלה התגלו כמעט במקרה בזכות מורות ומדריכות שהאמינו בה וקידמו אותה. היא מצויה בתודעה הציבורית כבר זמן מה, עם קריירת משחק שכוללת הצגות תיאטרון, סדרות טלוויזיה וסרטים, וכן קריירה מוזיקלית. אלבום הבכורה שלה, Ester Rada, שיצא בפברואר, זוכה להצלחה מסחררת.

רדא הצליחה כנגד כל הסיכויים, הן בגלל צבע עורה והמוצא שלה והן בגלל האזורים בהם גרה. מצד אחד, רדא מפלסת את הדרך לנשים אתיופיות בפרט ולאוכלוסיות מוחלשות בכלל. מצד שני, העובדה שאנחנו כל-כך מתלהבים מהשוני שלה, היא תזכורת כואבת לכך שאוכלוסיות מוחלשות מוסללות מגיל צעיר לאורח חיים מסויים, והסיכוי שלהן לפרוץ אותו הוא כמעט אפסי. היא יכלה להיות המודל לקליטת העלייה האתיופית, אבל במציאות היא היוצאת מהכלל, שאינה מעידה על הכלל.

מה תרומתה לקידום נשים? 

הנוכחות של רדא על הבמה ובכותרות, מהווה דמות שנשים בכלל, ונשים אתיופיות בפרט, יכולות להזדהות איתה. אנחנו מחקות התנהגויות של אנשים סביבנו שאנחנו תופסות כדומים לנו. היות ורדא שוברת את הדימוי השלילי של נשים ושל מיעוטים שאנחנו רגילות לראות, היא מהווה דמות חיובית לחיקוי.

במה היא בולטת בתחום עיסוקה?

רדא היא אחת הזמרות הבולטות בישראל, והיא מופיעה גם בחו"ל. אלבום הבכורה שלה הקפיץ אותה למעמד של אחת הזמרות המגניבות והמעניינות. הסגנון שלה, גרוב, מתבטא בשילוב המוזיקלי בין ישראליות-רוקיסטית עכשיוויות לבין שורשיה השחורים. רדא בחרה בדרך של עבודה קשה וארוכה, ולא ניסתה את קיצורי הדרך של תוכניות הריאלטי בטלוויזיה, ובכך נותנת דוגמה לצעירים שאפתנים.

מה היינו מצפות לראות ממנה בעתיד?

כיום השירים של רדא מבטאים את הקושי המיוחד שהיא חווה בחייה. זאת, בשילוב עם הנוכחות שלה כאישה אתיופית שמובילה דעת קהל, הם ההשפעה שלה על הציבור הישראלי. אנחנו מקוות שבעתיד היא תשתמש בכוח הזה כדי להעביר בשירים שלה מסרים חברתיים של שוויון למיעוטים ושוויון מגדרי, כמו שעושה ביונסה.

תגובת אסתר רדא

תודה על הבחירה. אם אני מצליחה להגיע באמצעות האמנות שלי לאנשים ומשפיעה עליהם בדרך חיובית, אני יכולה רק לשמח על כך.

צילום: דין אבישר
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה