אסור שנתניהו ימשיך לנהל את ביטחון ישראל

דו"ח המבקר הוא טקסט קשה, נוקב ומבהיל על איך התקבלו ההחלטות בחדר החשוב ביותר לביטחון ישראל טרם ובעת המלחמה והוא מבהיר שאסור שנתניהו ימשיך לנהל את ביטחון ישראל

01/03/2017
ח''כ סתיו שפיר קבלו עדכונים מח''כ סתיו
  • RSS

 התפרסם בפייסבוק של ח"כ סתיו שפיר

בנימין נתניהו בכנס משרד מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור (צילום: לעמ)

אם תושבי עוטף עזה קוראים עכשיו את דו"ח המבקר על צוק איתן הם לא יצליחו לישון הלילה בשקט. אם חיילי צה”ל קוראים אותו הם ייאחזו בבהלה לנוכח כשלי הדרג המדיני בניהול המערכה ובקביעת יעדיה. אם אהוביהם של 74 הגיבורים שנהרגו במלחמה הזו קוראים עכשיו את הדו"ח, הם חוטפים אגרוף אכזרי בבטן. דו"ח המבקר הוא טקסט קשה, נוקב ומבהיל על איך התקבלו ההחלטות בחדר החשוב ביותר לביטחון ישראל טרם ובעת המלחמה. החדר הזה נחשף במלוא חוסר תפקודו כאשר נתניהו - האיש שמנסה למכור לנו שהוא ״מר בטחון״ - הוא העומד בראשו. הדו"ח הזה מבהיר לכל מי שעוד לא הבין, שנתניהו לא מסוגל, ואסור שימשיך, לנהל את בטחון ישראל.

שלוש נקודות מהדו״ח:

1. ממשלה בלי אסטרטגיה.

קרב התרנגולים בין נתניהו לבנט על המנהרות הוא מסך העשן שמסתיר את הנקודה המהותית - שממשלת נתניהו והימין הובילו לעימות שלא תוכנן מראש על אף שהיה ניתן לצפות אותו, והתחילו להגדיר יעדים רק כשחיילים ואזרחים כבר נהרגו. ממשלה ללא מדיניות, שהשאירה לצבא לקבוע אסטרטגיה למרות שזה תפקידה הבלעדי. לא סתם השלכת הבוץ מתנהלת עמוק בתוך הימין הפוליטי - קוצר הראות של מחנה הימין הוא שהביא אותנו עד הלום. את השאלה החשובה ביותר לא שמענו בין ויכוחי הממשלה וזריקת ההאשמות: מה אנחנו רוצים להשיג?

2. ממשלה שלא לומדת.

אחרי כל הרעש, המנהרות עדיין נחפרות ולא נמצא להן פתרון. החמאס השתקם וחיזק את מערך הרקטות. בנגב המערבי אזרחים סופגים טילים גם בשבועות האחרונים. כמעט שלוש שנים חלפו מאז המבצע, ועיקר האסטרטגיה ביחס לעזה היא ״לקוות לטוב״.

3. ממשלה שמחלישה את ביטחון המדינה.

אפשר לסמוך על צה״ל. על הממשלה פחות. בעיקר על העומד בראשה. הניסיון של הימין להסיט את האש לצבא חוטא לאמת - הממשלה היא קובעת המדיניות. בשלוש השנים האחרונות הרמטכ״ל וצה״ל מפיקים לקחים ומתכוננים לעימות. ומה עשתה הממשלה בזמן הזה? פעלה להחליש את צה״ל ולעשות סיבובים על חשבונו, תקפה בחריפות את מפקדיו, הפקירה את בטחון החיילים מול ההצגות של הימין הקיצוני, גירשה את אנשי הביטחון מישיבות שבהן הביעו עמדות מקצועיות שלא עמדו בקנה אחד עם הספינים של ביבי, ופגעה באמון החיילים במפקדיהם.

הימין רע לביטחון. יש לנו ממשלה ללא תכנית מדינית וביטחונית. בדיוק כפי שאין להם מושג מה לעשות עם השטחים, ככה אין להם מושג איזו מדיניות לקבוע ביחס לרצועה. אין להם פתרונות לשום דבר. כל יום של האנשים האלה בשלטון מסכן את כולנו. הם חייבים ללכת.

ביחד עם ח״כ עמר בר לב, פנינו בדחיפות ליו״ר הוועדה לביקורת המדינה קארין אלהרר בדרישה להקים ועדת חקירה ממלכתית, כפי שדורשות כבר זמן רב ובצדק המשפחות השכולות - אך נדחות על הסף על-ידי ביבי המבוהל. אני מבטיחה שאמשיך להילחם לצדן כדי שהדוח הזה לא יישכח בזמן שהנושאים באחריות למחדלים החמורים שעולים ממנו ימשיכו לסכן את כולנו. את הלקחים חייבים ללמוד ולתקן, במהרה. לפני הסבב הבא

התנהלות ממשלת נתניהו מסוכנת (צילום מדף הפייסבוק של סתיו שפיר)
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה