אנשים כתומים

סלונה מחלקת 40 הזמנות זוגיות לסרט החדש והמסקרן של חנה אזולאי-הספרי. סיפור על שלושה דורות במשפחה מרוקאית עם נשים חכמות, יצירתיות, רגישות ומורכבות

17/04/2014
נעמי אלון קבלו עדכונים מנעמי
  • RSS

במשך שנים נוהרים בני העדה המרוקאית אל סבתא זוהרה (ריטה שוקרון) ביפו, מול חוף הים הפראי והיפהפה שמזכיר לה את ערש ילדותה, חוף הים בטאנג'יר הקסומה. וזאת כדי שתחלום את העבר של משפחותיהם במרוקו.

סבתא זוהרה אוחזת בחפץ שלהם, נרדמת, וחולמת את ילדותה בהרי האטלס, כשהיא מתעוררת, היא נותנת להם עצה לחיים והם משלמים לה כסף רב. למעשה סובלת סבתא זוהרה מתסמונת המכונה נרקולפסיה (נרדמות) שאנשים החולים בה חווים הפרעות בשנת הלילה, התקפי עייפות במהלך היום, שיתוק שינה פתאומי והזיות דמויות חלום שמופיעות בשלב המעבר בין ערות לשינה.

אנשים כתומים. צילום: מאיר אזולאי

צילום: מאיר אזולאי 

העיסוק בחלומות עבור הבמאית והתסריטאית של "אנשים כתומים" חנה אזולאי-הספרי בא ממקום אישי ותרבותי "החלומות בתרבות המרוקאית הם חלק בלתי נפרד מהמציאות ואף משפיעים עליה-אבל בחברה המודרנית החלומות והישנוניות הם סוג של מחלה, כי התרבות המודרנית מעריכה אסרטיביות ויצירתיות ולא פאסיביות של "יפהפיות נרדמות" שחולמות. זו הסיבה שבחרתי במחלת הנרקולפסיה כקרקע להצגת הקונפליקט- להיות או לחדול. להתעורר או להירדם. לחלום למען אחרים או ליצור למען עצמך", היא מספרת.

לאחרונה תש כוחה של סבתא זוהרה, וקשה לה לחלום. היא מחפשת מחליפה, בלילות היא בודקת את העיניים של נכדתה זוהר (מיטל גל סוויסה) אך הן ריקות. זוהר, למרות אהבתה והערצתה לסבתה, לא מסוגלת לרשת את מקומה. ואילו הבת שלה סימון (אסתי ירושלמי) שכן יודעת לחלום מסרבת להחליף אותה. סימון לא רוצה לחלום לאנשים, זה קשה לה, היא לא רוצה להתמסר להזיות המתישות שהיא רואה בהן עול כבד. היא רוצה רק לעבוד במסעדה הקטנה שלה בבת ים.

וכך, כדי למנוע ממנה להתמסר למסעדה ולשכנע אותה לרשת את מקומה, סבתא זוהרה יוצאת למאבק נגד המסעדה של סימון בעזרתו של ז'קי (יורם טולדנו) בעלה של סימון, אבל סימון לא מוכנה לסגור את המסעדה. העניינים מסתבכים כשפאני (חנה אזולאי-הספרי) אחותה של סימון, שפית מצליחה מפריז, שנעלמה ונטשה את אמה לפני 16 שנים, מסיבות לא ברורות, חוזרת כדי לעזור לאחותה. פאני מזכירה לה איך מבשלים, אבל גם מעוררת יצרים מן העבר ומבהירה למה בעצם נעלמה ונטשה את המשפחה בפתאומיות ואיזה סודות משפחתיים אפלים עומדים מאחורי הנטישה.

צילום: מאיר אזולאי 

עבור אזולאי-הספרי שתי האחיות הן סוג חדש של גיבורה ישראלית "הן יוצרות שלם אחד", היא מסבירה. "מייצגות מבחינתי את האישה הישראלית החדשה, אישה רב-תרבותית, פתוחה, ליברלית, אוהבת, רכה אסרטיבית ובעיקר אקטיבית - מה שלא מאפיין גיבורות בדרך כלל, וגיבורות מזרחיות על אחת כמה וכמה".

למעשה מגולל הסרט סיפור של שושלת של שלוש נשים, הראשונה הסבתא מרוקאית שורשית, השנייה, הבת, מהגרת ממרוקו, והשלישית הנכדה צברית, כזו שעושה עבודת שורשים בבית הספר כדי לבדוק למה היא משתייכת ל"אנשים הכתומים". "כל השלוש מייצגות אותי", אומרת אזולאי-הספרי. "את הפחדים, הקונפליקטים, המאבק התמידי שלי בפסיביות והפחד מאסרטיביות שתמיד טמונים ושזורים בי במידה רבה". אזולאי-הספרי נגשת לסרט בצורה שונה מהאופן האפל והדרמטי שבו עסקה ב"שחור", סרטה הקודם. הסרט עוסק בנושא בצורה פנטסטית, פיוטית, רומנטית. עם הרבה יופי חזותי של חופי טאנג'יר וחופי יפו.

אנשים כתומים. צילום: איתי מרום

צילום: איתי מרום

עבור הבמאית, חנה אזולאי-הספרי, שגם כתבה את התסריט לסרט "אנשים כתומים", העיסוק בסרט היה סוג של חזרה למקום שלה כדור שני ושלישי להגירה ממרוקו. "כבת למשפחת מהגרים מסורתית ממרוקו, שגדלה והתחנכה בשתי התרבויות, ואני עוברת את התהליך על בשרי יחד עם המדינה כולה. בחרתי לדון במקורות היצירתיות שלי".

"החברה המסורתית המרוקאית העממית", היא מסבירה, "מזוהה בדרך כלל עם נושאים מיסטיים, בישולים ואקזוטיקה, בעיקר בהקשר של נשים, אבל נשים נדרשו תמיד לבשל אוכל ביתי פשוט ומשביע- לכן דיון ביצירתיות הביא אותי לדון דווקא בבישול יצירתי, בישול גורמה שמזוהה בדרך כלל עם גברים ויצר. מצאתי לנכון למקם את סימון הגיבורה דווקא בשלב קריטי בחייה בו היא מבינה שגילוי הצד היצרי שבה יגלה לה את היצירתיות שלה ויביא לה עצמאות, חופש וסיפוק.

 *****

בימוי ותסריט: חנה אזולאי-הספרי

שחקנים: ריטה שוקרון, אסתי ירושלמי, חנה אזולאי-הספרי, יורם טולדנו, מיטל גל סוויסה.

הסרט יעלה בבתי הקולנוע ברחבי הארץ מה-1 במאי 2014.

סלונה מחלקת 40 כרטיסים זוגיים לסרט "אנשים כתומים", להקרנה מיוחדת שתתקיים ביום שישי ה-25 באפריל בשעה 14:00 בסינמה סיטי גלילות, אולם 10, לראשונות שימלאו את הטופס:

[contact-form 234 "Newsletter_anasim_copy"]
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה