"אני מאמינה בלעצור את מירוץ החיים"

יפעת יגר, מייסדת "מאגמה", מאמינה שכל אשה צריכה לקחת פסק זמן, לצאת למסע וללמוד לשחרר. "עד היום אני חוזרת מכל מסע עם תובנה לעסק, לזוגיות או למשפחה. כאשר אנחנו נותנות לעצמנו את המתנה הזו - לעצור את מירוץ החיים - עשינו משהו שטוב לנו"

12/09/2016
יסמין לוי קבלו עדכונים מיסמין
  • RSS

בניגוד למה שרבים עשויים לחשוב על יפעת יגר, מייסדת "מאגמה", המובילה מסעות שטח מיוחדים ברחבי העולם, המטרה שלה מעולם לא הייתה לראות עולם. מבחינתה, מסעות הם הדרך היעילה, המתגמלת והנחקקת ביותר ללבם של  אנשים." המטרה שלי אף פעם לא היתה לראות המון מדינות. רציתי לחבר בין אנשים וליצור חוויה לאנשים שאני אוהבת ובכל פעם מחדש אני מתרגשת לראות את הכוח של המסע על הנפש".

אם תשאלו אותה, החיים זה מה שקורה לך כשאת מפזזת בין משימות במקום לנדוד בהרים, בחופים, בדרכים ובשדות.

יגר, 48, אם ל-3 בנים (שניים מהם חיילים קרביים) מתגוררת ביישוב בית לחם הגלילית שבצפון יחד עם בעלה, אילן יגר. "הוא איש טבע חובב מסעות שמבין את עולמי. גבר חכם ומיוחד ששמח בהצלחתי והגב הכי משמעותי בחיי. כשאני חוזרת ממסע הוא יודע שאני זקוקה לזמן על מנת להתאקלם מחדש. כי אני נוראית בזה, לא משנה כמה פעמים אני נוסעת תמיד לוקח לי זמן לחזור באמת.  הנפש לא כל כך עומדת במהירות התעופה ולבי נשאר במסע. אז הוא רק זורק לי  'תגידי לי כשתחזרי' או 'תודיעי לי כשאת שוב פה'" ומחייך בסבלנות.

יפעת יגר

האשה המובילה שהפכה לשם דבר בכל הקשור למסעות שטח, פרצה בכלל מעולם הפסיכותראפיה. במשך שנים רבות יגר עסקה בתחום הפסיכולוגיה ובסוף התמחתה בטראומה. כיום היא עדיין מלמדת את התחום אך ב-15 השנים האחרונות, היא בעיקר עסוקה בטיולי שטח בעולם. במשך שנים ניהלה אשת המסעות את פרויקט "מלכת המדבר", שזכה לפופולאריות ולפני 6 שנים הבינה שהגיע הזמן להיפרד והקימה את "מאגמה", יחד עם שותפה מנחם עבדי והיא מכהנת כמנכ"לית משותפת.

אין ספק שאתגרים לא מפחידים אותה והיא לא אחת שתיסוג ממכשולים בדרך: "כשאת מחליטה לצאת לדרך חדשה יש המון התמודדויות אבל כשיש איתך צוות מעולה, שאת הכי סומכת עליו זה יתרון אדיר. אנשים אומרים לי 'היית נורא אמיצה, איך עשית את זה?'  אבל אני לא הרגשתי אמיצה. הרגשתי שזה הכי מדויק עבורי".

הדרך לא הייתה פשוטה. יגר למדה להגיד "לא" והבינה שלא תמיד כולם יהיו מרוצים מההחלטות שלה "אני עדיין לומדת. ככל שאנחנו גדלים אני לומדת יותר ויותר לשחרר ולסמוך כי כל מסע הוא אופרציה ענקית ומורכבת שנעשית באיזה מקום אקזוטי בעולם ואנחנו חיים אותה 24/7".

אבל אין ספק שזה הצליח לה. מאגמה כוללת היום 90 אנשי צוות: מדריכים ומדריכות, אנשי רפואה, מלוות חברתיות, אנשי מנהלה והפקה ועוד. הם עומדים מאחורי מסלולים אטרקטיביים כגון "אייס צ'אלנג'" -  מסע שטח והרפתקאות בלפלנד, "מאגמה 13" -  מסע שטח לנוער והורים,  ו"אפריקן דרייב" - מסע שחוצה את מזרח אפריקה. "המסע הזה הוא ממש הגשמת חלום של השותף שלי שהוא איש אפריקה בלבו ופרויקט שאף אחד לא עשה כמוהו", מציינת יגר. בכל המסעות שלהם משתתפים גברים ונשים.

ifat3_634

אין טעם לשאול אותה מה היה המסע האהוב עליה כי "כולם היו מסעותיה" אבל היא מתגאה במיוחד ב"מאגמה צ'אלנג'" - מסע שטח לנשים. "המסעות של מאגמה צ'אלנג' הם בעיני "הדור הבא" של מסעות השטח לנשים והם מתאימים בדיוק לאישה שאני היום", היא מבהירה בעיניים נוצצות, "נשים מטיילות אחרת מגברים. הן מתעניינות בדברים אחרים וצריכות זמן אחר. אני מאמינה שאפשר לתכנן מסעות שגם יראו כמו מסעות של נשים וגם יהיו מלאי אהבה ולב פתוח.

"אני אוהבת את זה שבמסעות שלנו תמיד יהיו פרחים על השולחן ושהכל נראה כמו חגיגה קולינרית ואסתטית. הנשים שמגיעות אלינו לא באות למירוץ ראלי ואנחנו לא זורקים להן שק אוכל ואומרים להן 'תשרדו', אלא דואגים לכל פרט קטן והמסעות  היום הרבה פחות תחרותיים ויש בהם הרבה יותר דגש על החיבור והחברות והחיבורים האלה נמשכים גם אחר כך: "כשנשים יוצאות למסע כזה, הן רוצות לשמור על קשר. בשביל זה הקמנו את 'מאגמה כל השנה': אנחנו הולכות ביחד בשביל ישראל, שומעות הרצאות ב'קפה מאגמה' ותורמות המון לקהילה כאן בארץ. כל שנה אנחנו פותחות יחד בתשליך נשי משותף ובקיצור, זה לא נגמר. בהרבה מובנים, המסע הוא רק 'דלת הכניסה' לקהילה של נשים שעושות דברים מגניבים בארץ ובעולם.

יפעת יגר

עבור יגר, לצאת למסע זה קצת כמו "ליפול מחוץ לזמן", כפי שניסח זאת הסופר דוד גרוסמן. "לחזור ממדבר גובי, אחרי שישבת בלילה מתחת לכוכבים, סביב מדורה, אכלת אוכל טעים ולא מיהרת להעלות תמונות לאינסטגרם. זאת דרך נפלאה להזכר בדברים שאהבת ואולי כבר שכחת. אני מאמינה גדולה בלקחת פסקי זמן מהחיים, עד היום אני חוזרת מכל מסע עם תובנות לעסק שלי, לזוגיות או למשפחה שלי. כשאנחנו נותנות לעצמנו את המתנה הזו של  לעצור את מירוץ החיים – אנחנו עושות משהו שטוב לנו. כשאישה יוצאת להרפתקאה ונוסעת ליעד אקזוטי שהיא לא מכירה, עם נשים שהיא לא מכירה, נוהגת בג'יפ, ישנה באוהל ועושה דברים שהיא בחיים לא עשתה זה דורש אומץ, אבל האומץ הזה שווה כל רגע , כי כשאת חוזרת מהמסע הזה את חוזרת עם אנרגיות מטורפות ועם הבנה שאת יכולה לעשות המון.

חזרתי עכשיו ממסע במונגוליה התיכונה, באחד הלילות הייתה לנו סופת רוחות מטורפת – האוהלים והמזרונים עפו באוויר, הציוד התפזר בשטח, היה לילה באמת הזוי ואז את קמה בבוקר, ורואה קבוצה של נשים שנרדמו בסוף העולם וקמו בבוקר בלי אוהל, וכולן מנערות את החול ומחייכות, ושום דבר לא מפריע להן. כי יש כוח מיוחד לקבוצה וכוח מיוחד לנשים במסע ובכל פעם מחדש אני מתרגשת כשנשים מספרות לי שהמסע הזכיר להן מי הן ומה הן יכולות להיות.

יפעת יגר

ומה עושה לה את זה באופן אישי? בעיקר אנשים: "תמיד ידעתי שבשביל לייצר שמחה בחיי אני חייבת להיות עם אנשים שאני אוהבת, החברות שלי, למשל,  הן מקור אדיר לשמחה ולהשראה בחיי. הן מנוע ואנרגיה בלתי נגמרת. הן נותנות לי אומץ וכוח לעשות דברים אז אם יש עצה אחת שאני מציעה לכל אישה, בכל גיל – ולעולם לא מאוחר מדי בשביל זה. זה להיות מוקפת בנשים טובות וראויות, שאני קוראת להן: "נשים אלפא" ואם אין לך מעגל כזה - אז מסע הוא דרך טובה לעשות את זה – כי בג'יפ, באוהל, בקור ובחום, מאוד מהר יורדות המסכות. גם אם את ואני נפתח פה אוהל ונישן בו בלילה, בבוקר כבר נרגיש אחרת אחת עם השניה. בטוח נצחק ביחד, נחווה משהו ביחד".

כשאנחנו נפרדות, אני מרגישה לפתע שהכל אפשרי. שאם רק ארצה, אטפס על ההר הגבוה ביותר ואלחם בתנין שירצה לטרוף אותי. לא ברור איך הגעתי לזה אבל יצאתי מועצמת מנוכחותה ועם חשק לכבוש עולם. רק אל תשאלו את יגר אם המסעות הללו "מעצימים נשים" כי המילה הזו, איך אומר, אינה המועדפת עליה: " הביטוי "העצמה נשית" לא יוצא מפי. אני לא סובלת אותו. נשים לא צריכות שיעצימו אותן. הן כבר עצומות ונפלאות, לפעמים רק צריך להזכיר להן את זה".

יפעת יגר

 רוצה לצאת למסע נשי, מקורי ואחר? לחצי כאן וקבלי את כל הפרטים

צילום: מתוך האלבום הפרטי של יפעת יגר
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך