אנחנו מסכנות את שלום הציבור?

ענת הופמן על האמת מאחורי מעצרן של נשות הכותל: הן לא מסכנות את שלום הציבור, אבל הן כן מסכנות את הסטטוס קוו הקיצוני, השוביניסטי והמחניק שנהוג בו כבר שנים

21/08/2012
ענת הופמן קבלו עדכונים מענת
  • RSS

>> הכותבת היא יו"ר נשות הכותל

ארבע הנשים שנעצרו השבוע בכותל על כך שהתעטפו בטליתות סיכנו את שלום הציבור ע"פ תקנה 216א'4 לחוק העונשין. העונש על העבירה: 6 חודשי מאסר. הן גם עברו על תקנה 287א': "קיום טקס דתי הפוגע ברגשותיהם של אחרים" עבירה שהעונש עליה הוא שתי שנות מאסר. למסתכל מהצד נדרש דמיון רב מאוד כדי להאמין שארבע הנשים האלה באמת מאיימות על שלום הציבור בישראל. אך כמי שמלווה את המאבק לשוויון הכותל המערבי כבר עשרות שנים אני רואה היטב שהן מאיימות על הסטטוס קוו בכותל.

כשארבע הנשים מתעטפות בטלית הן מתריסות ומטרידות את החלוקה הדיכוטומית הברורה בכותל. גברים מתפללים, רוקדים, תוקעים בשופר, קוראים בתורה, חוגגים בר מצווה, מנענעים לולבים ומביעים את יהדותם בכל דרך שיחפצו בה ונשים עומדות בדממה במעט שנשאר מעזרת הנשים (12 מטר לעומת 48 מטר).

>> כך נראה שחרור הכותל העכשווי בעיני הצלם של דוד רובינגר, שצילם גם את התמונה המיתולוגית מ-1967:

נשות הכותל ממחישות לכולנו עד כמה רחוק הכותל המערבי מהחזון שהתוותה מגילת העצמאות למדינת ישראל. חזון שבו מתקיים "שוויון זכויות גמור לכל אזרחי ישראל ללא הבדל דת גזע ומין". ישראלים רבים אינם מסוגלים לדמיין איך היה נראה הכותל המערבי לו היה מנוהל כאתר לאומי מכובד ולא כבית כנסת חרדי. רבים מדירים את רגליהם מן המקום כי הם מרגישים מחנק, אי נוחות ותחושה של ניכור וזרות. קבצנים וקבצניות מטרידים אותם (בניגוד לתקנה 7 לחוק המקומות הקדושים), סדרנים וסדרניות נטפלים אל כל ילדה מגיל שלוש ומעלה ועוטפים אותה ב"שמאטע"  - סמרטוט שמכובס, מגוהץ ומונפק ע"י הקרן למורשת הכותל במימון כספי המיסים של הוריה. בנים מוזמנים לקיים טקס בר מצווה בכותל, לקבל תעודה ממשרד התיירות ומתנה ממשרד הדתות. בנות מתבקשות לשכוח מהאפשרות הזו.

נשות הכותל מאתגרות את המציאות הזו וטוות משהו אחר. כותל מערבי שבו קיים מאור פנים כלפי כל הנכנסים בשעריו. גברים ונשים מוזמנים לבטא את יהדותם בכל דרך המקובלת על קהילות ישראל בכל רחבי העולם. רוב העולם היהודי איננו אורתודוכסי. רוב יהודי העולם רואים באשה עטופה בטלית, קוראת בתורה ומתפללת בקול רם מעשה של יום יום. כך גם צריך להיות באתר הקדוש ביותר ליהודים. הכותל צריך להיות מנוהל ע"י נשים וגברים מכל הזרמים. הגיע הזמן לאפשר גם למי שאינו גבר חרדי להחליט כיצד לנהל את תקציב הכותל (כ-40 מיליון ש"ח בשנה). נשות הכותל קוראות לציבור בישראל להתגייס לשחרר את הכותל מחדש. הפעם, מאחיזתו של קומץ פונדמנטליסטי, מיעוט בעם היהודי, שקובע היום באופן בלעדי מה מותר ומה אסור באתר המקודש.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה