אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו עוד אסון

כדאי ששר הרווחה ושר החינוך יגיעו להסכמות לטובת הילדים שלנו. האחריות על המסגרות לגיל הרך חייבת לעבור למשרד החינוך וחוק הפיקוח על מעונות היום חייב לעבור ובהקדם

24/06/2018
מהרטה ברוך-רון קבלו עדכונים ממהרטה
  • RSS

עיריית תל אביב יפו בחרה לקחת אחריות ולהעמיק את מעורבותה בנושא הקריטי של פיקוח על מעונות היום במקום ממשלת ישראל.

החובה והיכולת והאחריות נחים במשרדי הממשלה. חוסר המעש בוטה וכל יום שעובר חושף עוד תוצאות מזעזעות שלו. אין לנו את הזמן לחכות לממשלת ישראל שעסוקה בהתכתשות בין משרד העבודה למשרד הרווחה בסוגיית הפיקוח על מעונות.

מוטלת עלינו החובה לצמצם נזקים ואולי למנוע את האסון הבא. אנחנו לא מחכים שהמדינה תפעל, אנחנו פועלים, כי חבל על כל יום ועל כל דקה.

אין לעירייה סמכויות חוקיות בנושא אבל אנחנו בוחרים להשתמש בכל מה שעומד לרשותנו על מנת לתת מענה שיספק את מירב הביטחון לילדי המסגרות מלידה ועד גיל 3.

אינספור פעמים ציינתי שנושא המסגרות לגיל הרך לא יכול להישאר כפתרון של "בייביסיטר" לנשים שיוצאות לעבודה.

כיום הנושא נמצא באחריות משרד העבודה. זוהי טעות מערכתית קשה שיש לתקנה ומיד. המסגרות האלה חייבות להיות מסגרות חינוכיות. במהותן, אלו מסגרות בהן מחנכים את ילדינו ומפתחים את יכולותיהם הפיזיות השכליות והרגשיות בגיל כל כך חשוב ופגיע.

זהו גיל פגיע במיוחד שבו הילדים/תינוקות אינן מסוגלים להבין ולחלוק אתנו את העובר עליהם. לכן, הדגש במסגרות לגילאים הללו חייב להיות חינוכי. ומסגרות אלה צריכות לספק רצף חינוכי אחיד, מפוקח ומבוקר.

בעיריית תל אביב הבנו מזמן שמסגרות לגיל הרך שאינן תחת הרווחה מסיבות סוציאליות, כגון מעונות יום רב תכליתיים או משפחתונים של הרווחה, חייבים לעבור לגוף האמון על חינוך ילדינו, משרד החינוך, ואצלנו בעירייה, למנהל החינוך.

לאחר שהגעתי למסקנה שכך נכון וכך נגביר את הסיכוי שילדי העיר תל אביב יקבלו יותר בטחון, יותר חינוך ויותר הכנה לעתיד, לא היססתי להמליץ שמסגרות הגיל הרך צריכות להיות כפפות ובאחריות מינהל החינוך וסגן ראש העיר הממונה על החינוך, אסף זמיר.

מסגרות לגיל הרך חייבות להיות בפיקוח (צילום: לשכת סגנית ראש עיריית תל אביב)

יותר ויותר משפחות עם ילדים צעירים בוחרים לגדל את ילדיהם בתל אביב יפו.

כאימא שמגדלת שלושה ילדים בעיר, חוויתי את הלבטים, הכאבים, הספקות והתהיות של ילדים פעוטים השוהים שעות במסגרת פרטית לא מבוקרת ומפוקחת. וכל זה בנוסף לעלויות הכבדות של מסגרת חינוכית פרטית לגילאי לידה עד 3, (עלות שמגיעה עד ל-4,000 ₪ בחודש). מתלווה לתקופה זו חשש גדול והרגשת חוסר אונים מול ההחלטה להשאיר את התינוק שלנו, האוצר, הדבר הכי יקר שלנו במסגרת שאין אף גורם ציבורי ממשלתי שמפקח עליה.

אנחנו, ההורים, נאלצים לסמוך על הבטחותיהן של גננות (שרוב רובן כמובן מקצועיות ואחראיות) ועל תחושת הבטן שלנו, אך תמיד מנקרת התחושה שהילד האהוב שלנו לא יכול לספר מה היה בגן ואני צריכה לאסוף פרטים ורמזים שיעזרו לי לשלוח אותו יום ועוד יום למסגרת הללו.

כל יום כזה מביא איתו שאלות: מה לא ראיתי, מה פיספסתי. אני בודקת את החבלות והשריטות ומנסה ללקט מידע וללמוד מהן על טיבו של הגן, משווה גרסאות של מטפלות ומה לא.

זה חייב להיפסק !

לא ניתן להפקיר את ילדינו לא משיקולים כלכלים ולא משיקולי אגו במשרדי הממשלה.

כדאי שבדומה למה שבחרנו לעשות בעיריית תל אביב יפו, שר הרווחה ושר החינוך יגיעו להסכמות לטובת הילדים שלנו. האחריות על המסגרות לגיל הרך חייבת לעבור וזה צריך לקרות בהקדם.

אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו עוד אסון!

מהרטה רון-ברוך (צילום: סלי בן אריה)

** מהרטה רון-ברוך היא סגנית ראש עיריית תל אביב יפו, מחזיקת תיק הרווחה ממונה על מינהל השירותים החברתיים
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה