אנה לא אומרת

אנה ארונוב אמרה בראיון שאישה צריכה לדעת מתי לסתום. הדס בשן מודה לה על העצה, אבל יש לה כמה דברים להגיד על זה

26/08/2012
הדס בשן קבלו עדכונים מהדס
  • RSS
» תסתובבי, שאושרי יראה. אנה ותורג'י (נענע10)

אנה ארונוב שותקת כשהיא נכנסת למונית עם בן זוגה, איתי תורג'מן. כך למדנו בסוף השבוע האחרון. כפי שאמרה אנה לגבי בר חיים בראיון למוסף "7 לילות" של "ידיעות אחרונות"- אישה צריכה לדעת מתי לסתום בזוגיות, ואמנם היא לא למדה לעשות זאת עד עכשיו – אבל תורג'י מלמד אותה. לדבר עם הנהג במונית כשתורג'י שם, זה "לא מגניב". האמת, אין לי בעיה עם שיטת המונית שלה: בשביל מה ששני אנשים יחפרו לנהג מונית ויתנו לו הוראות סותרות? בסוף המונה יתפוצץ. זוגיות, יודע כל מי שהיה שם – היא עסק מסובך מהבחינה הלוגיסטית ומטבע הדברים, תפקידים מחולקים:

אתה תתן הוראות במונית, אני אעשה טסט לרכב.

אתה תשלם במסעדות, אני אשלם על הסרטים.

אני אגיד לאמא שלך אם אנחנו באים בשבת, אתה תברר אם מישהו צמחוני כשאנחנו מזמינים לארוחת הערב.

וגם אם אנה רוצה לשחק בבית קטן בערבה ולתת לגבר לעשות את רוב העבודה – זו כמובן זכותה.

אז מדוע זעתי בחוסר נוחות כשקראתי את הראיון עם ארונוב? מדוע הרגשתי עלבון עולה במעלה עמוד השדרה שלי, עד לראש, לתודעה של כל מה שאני יודעת על שחרור נשי? מדוע נשים רבות הרגישו שהראיון הזה הוא יריקה בפרצופן?

כי אנה בחרה להשתמש בשפת המגדר.היא בחרה להכניס לכאן את מלחמת המינים, ולכן אין לה להתרעם אחר כך שהיא נגעה לכל כך הרבה נשים בעצבים חשופים. היא אמרה שהיא סותמת כי היא אישה והמליצה גם לשאר הנשים לעשות כמוה. לשיטתה, אישה יכולה לדבר – אבל לא מול הגבר שלה בבית. שם היא צריכה לדעת מתי "להוריד את המכנסיים".

עם זה, כבר קשה לי לחיות. זה כבר מעבר לחלוקת תפקידים לוגיסטית, וזה בטח הרבה מעבר למשחקים סקסיים של בני זוג. זו קביעה מהותנית, שמגיעה מפיה של מי שנמצאת בעין הציבור. מי  שנערות רבות רואות בטלוויזיה, וחושבות שהן רוצות להיות כמוה: יפות, מצליחות, עם חבר מפורסם. עכשיו כל מה שהן צריכות זה ללמוד איך לסתום את הפה והדרך לשם לסלולה. יכול מאוד להיות, אגב, שארונוב לא חיה חיים כאלה שוביניסטיים עד כה, וסתם נהנית מההתנסות האקזוטית הזו לראשונה. אבל זה לא פוטר אותה מהאחריות כשהיא משחררת אמירות כאלה לאויר.

יש מי שחושבים שהבחירה של אנה היא לגיטימית, על תקן איזו אמירה פוסט פמיניסטית מודעת לעצמה. אולי הם צודקים, אבל אני לא הבחנתי במודעות הזו. לדעתי, אישה שחוקרת ברצינות את המיניות שלה, תוך שהיא מודעת לקונפליקט בין הרצון בשיוויון אל מול תבניות חברתיות של משיכה ל"גבר החזק" - לא הייתה מתבטאת כך. אישה כזו הייתה מסייגת את דבריה, מדגישה שמדובר במקרה פרטי שמתאים לה ולא בהכרח לאחרות, מספרת גם על המקומות האחרים, המקומות שבהן היא הדומיננטית בקשר, בהן הגבר שלה מתלהב דווקא מהעוצמה שהיא מפגינה מולו. אנה לא עשתה זאת. וכשמסתכלים על הדברים בקונטקסט הרחב זה גם הגיוני. במהלך כל העונה של "הישרדות VIP" לא ראינו אותה פוצה פה מול בן זוגה, אבל כן ראינו אותו רודה בה לא מעט ואף מנבל את הפה. באחד הקטעים הוא אפילו הורה לה להסתובב כדי להראות לחבר שלו, אושרי כהן, את ישבנה. מקסים ממש.

ויש גם העניין של המוצא שלה, כמובן. "אין כמו הרוסיות, הן באמת יודעות איך להתנהג לגבר" – כך שמעתי לא אחת משלל גברים ישראלים שהציעו לי ללמוד מאחיותיי. כולנו מכירים את הסטריאוטיפ, זה שאומר שרוסיות יודעות להתנהג על פי קודים מגדריים ישנים, ובתמורה הן רוצות יציבות כלכלית. אנה עצמה מפרקת את הדימוי, כשהיא מבקרת בראיון את ניקול ראידמן מ"מעושרות", ואומרת שראידמן מייצגת "רוסיות מכוערת", בגלל התעסקות היתר שלה בכסף. חבל שהיא לא המשיכה וניצלה את ההזדמנות כדי להציג מודל אחר, חזק יותר של ישראלית ממוצא רוסית ב-2012. הרי יש הרבה אחרות, גם אם הן מקבלות פחות ייצוג בתקשורת המיינסטרים. החברות הרוסיות שלי, בכל מקרה, היו עושות מאיתי תורג'מן קציצות.

>> אנה, תעשי מה שבא לך -  ניר גונטז' חושב שהפמינסטיות החדשות סותמות פיות
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה