אנה חשבה שמותר לה לבחור

"הניו-פמינסטיות לא מוצאות לנכון לנמק או להתווכח עם אנה ארונוב. הן פשוט פוסלות את דעותיה, וזהו". ניר גונטז' חושב שלאנה ארונוב הזכות לחיות את חייה ממש כמו שהיא רוצה

26/08/2012
ניר גונטז קבלו עדכונים מניר
  • RSS
» סקילה וירטואלית אלימה. ארונוב (צילום מסך)

בסוף השבוע התפרסם ב"ידיעות אחרונות" ראיון מרתק עם הרקדנית אנה ארונוב. בראיון התבטאה ארונוב באופן שעורר את חמתן של נשים רבות שהתקשו לעכל את השקפת עולמה של כוכבת "הישרדות". ארונוב סיפרה שבמשך שנים חיפשה דווקא את הגבר החזק, זה ש"יעמיד אותה במקום". גבר שכשהוא ידבר היא "תסתום את הפה". אמירותיה אלו של הרקדנית עוררו אין סוף ויכוחים ברשתות החברתיות. "טיפשה", "פרימיטיבית", "שובינסטית" הם חלק מכיוניי הגנאי שהוצמדו לארונוב ברשתות החברתיות מיד עם פרסום הראיון. היו שטענו שמוצאה של הרקדנית הוא שאחראי ל"שטויות" שאמרה. אחרים טענו שאהבתה והערצתה לשחקן איתי תורג׳מן מטשטשים את בינתה. ארונוב - מודעת היטב לאוירה הציבורית - סיפרה למראיינת כי משלל ביטויי הגנאי המודבקים לה, דווקא "שובינסטית" הוא זה שמצחיק אותה יותר מכל היתר.

האמת? גם אותי.

כל כך הרבה דעות, השקפות עולם, אידיאולוגיות ודתות יש בעולם. האידיאולוגיות המעצבנות ביותר הן אלו המבטיחות שהאמת האבסולוטית שוכנת בקרבן. תפיסות העולם המבטלות את האחרות מבלי שהמחזיקים בהן מרגישים איזה צורך לנמק ולהסביר, הינן החלשות ביותר.

אז מי צודק  - השמאל או הימין, הקפיטלסטים או הסוציאליסטים, היהדות או האיסלם, אלו המגדלים את ילדיהם כבתוך צמר גפן, או אלו המאמינים בעקרון הרצף, הפמינסטים או אלו שדווקא שפחות?

אנה ארונוב היא רקדנית מוכשרת אשר למורת רוחה של הקהילה הפמיניסטית לא מצאה לנכון לרקוד לפי החליל שלהן. ועכשיו הן עצבניות. הו-הא כמה שהן עצבניות. מביך שדווקא הקהילה הזו סבורה שלאישה לא יכולה להיות דעה או השקפת עולם שונה משלהן. העליהום על ארונוב מצד הפמיניסטיות הוא-הוא התגלמות השוביניזם.

מדוע? מכיוון שלפסול את תפיסת העולם של ארונוב בטענה שהיא לא יודעת מה טוב לה, זה לזלזל באינטיליגנציה שלה ולזלזל בבחירה החופשית שלה. הדרך שבה מתבטאות ומתבטאים אלו שמתקשים מזה כמה ימים להכיל את דבריה של ארונוב הינה שובינסטית, כאמור, וגזענית. הפמיניזם של השנים האחרונות משתיק ופוסל כל השקפת עולם שאינה עולה בקנה אחד עם אחדות הדיעה בשורותיו.

אישה שמעלה אופציה לחיים בדרך אחרת זוכה לסקילה וירטואלית אלימה מצד אלו שמבחינתם אוחזין באמת האחת והיחידה היודעת מה טוב ומה נכון לאישה.

הניו-פמינסטיות לא מוצאות לנכון לנמק או להתווכח עם ארונוב. הן פשוט פוסלות את דעותיה, וזהו. לאנה ארונוב הזכות לחיות את חייה ממש כמו שהיא רוצה. פמיניזם אמיתי הוא להאמין שהאישה הצעירה הזו, כמו כל אישה יודעת לבחור את הטוב ביותר עבורה. זכותה לטעות מבלי לחטוף על הראש. זכותה לשנות דיעות, להחליף אמיתות ולחיות על פי הן. שלא כמו הרעשניות והרעשנים, אני מאמין בה. אני לא מרגיש צורך "להראות לה את האור", או "להסביר" לה מה נכון ומה לא. חוסר היכולת לקבל את השקפת העולם המיגדרית שאותה ביטאה ארונוב בראיון, הוא התגלמות הפמיניזם שחצה את הקו לעבר השוביניזם שטוען: "אנחנו הפמיניסטיות יודעות טוב יותר מה טוב לאישה, מאשר היא עצמה. ובמקרה כזה, עדיף היה לה שתשתוק". הרי זה בדיוק מה שחושבים הגברים השוביניסטים. לא?.

שנים של אבולוציה ביולוגית כימית וחברתית עומדות דווקא מאחורי השקפת עולמה של אנה ארונוב. במאות האחרונות (ואולי יותר מכך) למרבה הצער, ניצל הגבר את הבדלי המינים לדיכוי האישה והשתקתה. התנועה הפמיניסטית עושה ועשתה המון לטובת שיחרור האישה מכבליו של הגבר והחברה הפטריאכלית. למרבה השמחה התנועה האדירה הזו פתחה בפני הנשים דלתות לעולמות שבעבר היו נחלתם של הגברים בלבד. אלא שאין לדחוף את הנשים אל עבר העולמות הללו. יש לאפשר לנשים את הבחירה בעד איזו דלת לעבור וכיצד לחיות את חייהן.

>> הדס בשן היא אחת מהפמיניסטיות שהתרגזו על ארונוב, אבל דווקא יש לה נימוקים
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה