אמהות ואבות שוב ברחובות

יישום המלצות טרכטנברג בצהרונים פוגע קשות בתנאי העסקת הגננות והסייעות, המטפלות בילדים שלנו ומאפשרות לאמהות לעבוד. השבוע ישבתו בירושלים הורים למענן, והיום תערך הפגנה בכיכר ספרא

03/02/2013
שרון מייבסקי קבלו עדכונים משרון מייבסקי
  • RSS
» שרון מייבסקי

בטן של חודש תשיעי, שלובת זרוע עם האיש, בעגלה הקטנה בת השלוש וחצי, ואנחנו חוברים למאות ואלפי אמהות ואבות נוספים צועדים מכיכר פריז הירושלמית עד לגן הסוס, האתר המרכזי של המחאה הירושלמית, קיץ 2011. ביתי מנופפת בשלט עליו כתוב "מזון, מעון, מלבוש, מורה, מרפא, חמשת המ״מים של ז׳בוטינסקי". צרכיו היסודיים של האדם בקליפת אגוז. כך צעדנו ברחובות גאים וגאות על היציאה מן הבית, על לקיחת האחריות, על הניסיון להגדיר את הצרכים האישיים והחברתיים של הפרט ושל הקהילה. דרשנו את תנאי הבסיס ולא התביישנו לנסח גם את השכבות הבאות של הקיום היומיומי שלנו. המחאה התנסחה קצת אחרת במרכז ובפריפריה, אבל מאות אלפים מאיתנו התאחדו בקריאה ליצירת סדר עדיפויות חדש.

הגננות והסייעות הפכו שקופות

ועדת טרכטנברג שקדמנו, מי בברכה מי בחוסר אמון, קבעה שורה של תיקונים ראויים שחלקם התממשו כבר השנה. בנות ובנים בגיל שלוש יכלו להירשם לגני טרום חובה ובכך נחסכו להורים אלפי שקלים. מבורך? מבורך. הנושא הבא לטיפול היה תשלומי הורים לצהרונים. בירושלים הוחל בפיילוט שאמור להביא לשינוי הזה. סביב השולחן ישבו נציגי האוצר והחינוך, עיריית ירושלים, החברה למתנ״סים ובנו בזמן קצר תוכנית שאמורה להיטיב איתנו, ההורים, כבר השנה. מבורך? מבורך. רק שכחו דבר אחד בדרך- צוות ההוראה. גננות וסייעות שמאפשרות לנו לעבוד על השעה ארבע, שדואגות להאכיל את הילדות והילדים שלנו, לנגב את הטוסיק, לחבק, להפעיל, לספר סיפור, להקשיב. הכוונה ודאי טובה אבל הגננות והסייעות הפכו שקופות למנהלי התהליך. לא שיתפו אותן בתוכניות, לא ניהלו איתן ומשא ומתן וקבעו שורה של סעיפים אשר בפועל פוגעים בתנאי העסקה שלהן: המרת השכר הגלובלי לשכר שעתי, אי תשלום על ימי מחלה או על חגים, צמצום הפיקוח על הצהרונים ועוד.

הסייעות וגננות הצהרונים, נשים בעלות ותק מקצועי מרשים, חלקן אחרי שנים של הוראה בגני ילדים, חלקן מטפלות, רובן נשים מבוגרות אשר כמעט בלתי אפשרי עבורן למצוא פרנסה חלופית. בימים האחרונים התבשרנו כי צוותי צהרונים בשכונות שונות בירושלים לא ימשיכו לעבוד כל עוד לא יתוקן העוול. החברה למתנ"סים, שהיא הזכיינית בתוכנית רפורמת הצהרונים, מיהרה להוציא מכרז לסייעות ולגננות מחליפות. אנחנו יודעות, תמיד ימצאו נשים שיסכימו להרוויח פחות כי אין להן ברירה. כך, לא רק שילדנו יאבדו דמויות קבועות ומשמעותיות בחייהם באמצע השנה, לא רק נקבל צוות חדש אשר לא יהיה לו זמן להתמקם בעבודה ולא ברורה איכותו המקצועית, נגרום למאות נשים לאבד את מטה לחמן למען רווחתנו שלנו.

צילום: מריק שטרן, 'ירושלמים', מתוך הפגנה שנערכה בשישי האחרון בירושלים

רוצות לשלם פחות, על חשבון מי?

ואנחנו, אנחנו מוכנות להרעת התנאים שלהן? טוב, זה לא שחור לבן, הרי נשלם פחות. ברור, אנחנו רוצות לשלם פחות. על הכל. על אוכל, על דלק, על בגדים, על תרופות, חוגים, גנים, ספרי לימוד, בייביסיטר, על החיים. אנחנו רוצות שיפסיקו לדפוק אותנו בבנקים, בסופר, ברשתות הסלולר, בחשבון החשמל. אנחנו רוצות סבסוד, הנחה, הכרה. אנחנו מעמד הביניים, אנחנו הציבור הבוחר, אנחנו השוויון בנטל. הרי על כל זה יצאנו להפגין. ביקשנו חיים טובים יותר במדינה צודקת. אבל, צדק חברתי אינו יכול להיות יחסי. צדק חברתי חייב להיעשות מתוך ערבות הדדית. אסור לנו להשאיר מאחור את הסייעות והגננות. לא רק כי אנחנו רוצות טיפול אופטימלי לילדים שלנו, לא רק כי אנו רוצות צוות הוראה שמח שפרנסתו מצויה ומכובדת, אלא כי זה הדבר הנכון לעשות. השינוי המיוחל לא יכול לבוא תוך הפרדת כוחות- או רווחתנו, או פרנסתן. עלינו לצעוד יד ביד, עם מי שמטפלות בילדים שלנו במסירות, בדאגה, באהבה.

השבוע, כחלק מהמחאה, יחלו הצהרונים לשבות. זה יהיה לא נוח אבל אנחנו נתארגן, חלקנו נתעצבן, נעשה שמיניות באוויר, ניקח את הילדים מוקדם הביתה, נזעיק את סבא וסבתא, נעשה החלפות עם אמהות אחרות, נשלם מחיר כדי שלא להשאיר אותן מאחור. שלא להשאיר אותנו מאחור.

אמהות ואבות בסולידריות עם הסייעות והגננות!

ההפגנה היום, יום ראשון, בשעה 13:45 בכיכר ספרא בירושלים.

*שרון מייבסקי היא אמא לשתי בנות וחיה בירושלים. את המאבק למען הסייעות והגננות מובילים ביחד תנועת "ירושלמים", חברת מועצת עיריית ירושלים רחל עזריה, "כח לעובדים", ארגון ההורים בירושלים, "במעגלי צדק" וארגונים נוספים
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך