אמא של אמא

איך השתנו היחסים עם אמא שלך כשהפכת לאמא בעצמך? מה מקומה של סבתא ואיך אפשר לפתח את דרכך כאמא ולשמור את אמא שלך קרובה אלייך?

18/10/2016
מורן מישל קבלו עדכונים ממורן
  • RSS

היחסים המורכבים שבין אמהות לבנות מתעצמים, לטוב או לרע, כאשר הבת עומדת להפוך לאמא בעצמה (צילום: Shutterstock)

יחסי אמהות ובנות מספקים חומר רב לספרות מקצועית, סדרות טלוויזיה וסרטים באורך מלא. היחסים ביניהן, לא פעם, מורכבים, לטוב או לרע, וכל זאת מתעצם כאשר הבת עומדת להפוך לאמא בעצמה.

"לקראת הלידה שלי התחלתי להבין שאני לא רוצה שאמא שלי תהיה בחדר הלידה." מספרת שלי. "היא היתה לחוצה נורא, דאגה לי מאוד, וגם חזרה וסיפרה שוב ושוב על הלידה שלה איתי, שלא הייתה חלקה וזורמת כפי שאיחלתי לעצמי. במשך שבועות רבים היחסים שלנו היו קרירים כי לא ידעתי איך לחמוק ממנה. אני לא יודעת איך, אבל לבסוף היא כן הייתה איתנו בלידה והייתה לחוצה מכל ההתרחשות, היה לה מאוד לא פשוט, ואני הייתי עסוקה בהרגעתה במקום בלידה עצמה."

המתח רחוק מלהסתיים בלידה. נשים רבות מספרות על מאבקי כוחות בינן לבין הסבתא גם בכל הקשור לגידול הילד – על מה חשוב להתעקש, האם שוקולד מותר או אסור, האם לגיטימי להניק בגיל שנתיים ומתי הוא כבר ילך לגן.

נשים חשות שאמן מגלה מעורבות רבה מכפי שהיו רוצות בגידול ובחינוך הילדים. הן מתארות תחושה שהן נתונות לביקורת מתמדת, שאינן מספיק טובות בעיני אימן וכתוצאה מכך נוצר מתח רגשי שמעיב על החוויה המשותפת לאם ולסבתא.

״אמא שלי נהגה לומר לנכדים ש׳לא נורא שאמא לא מרשה שוקולד, אצל סבתא הכול מותר׳, או ׳תגיד לאמא שסבתא אמרה שגיל 4 זה לא צעיר מדי לחוגים׳ ״ מספרת רונית, ״הגענו למצב שכל פעם שילד שלי רוצה משהו שאני לא מרשה הוא אמר בתגובה ׳אני אגיד אותך לסבתא׳. מיותר לציין שפרצה ביני לבין אמי מלחמת עולם״.

יחסי אימהות ובנות הם יחסים מורכבים, אולם דווקא כעת, כשאת אמא בעצמך, נסי להפיק את המירב מהקשר עם אימך, ממה שהיא יכולה להעניק לנכד/ה ואם דרוש, פתחי את הדברים עימה והציגי בפניה את הקשיים והרצונות שלך, וגם את הגבולות שלך – זה בסדר גמור להציב אותם באופן נעים אך נחוש. כעת שתיכן אימהות, ובוודאי תעדיפי שביום מן הימים התינוק/ת שלך ינהגו כך איתך.

בר וציפי רפאלי – שעות אחדות לאחר הלידה, עם הפיכתך לאמא היחסים עם אימך משתנים

 

הנה 5 דברים שכדאי לעשות כדי לשמור על יחסים טובים עם אמא שהופכת לסבתא:

1. דברי איתה על מידת המעורבות שאת רוצה ממנה או מוכנה לה בתפקידה כסבתא. זה גם המקום להגדיר גבולות ברורים שיהיו לך נוחים.

2. הקשיבי לרצונות והצרכים שלה, ייתכן שהם לא תואמים את שלך, אך כאימך מגיע לה להשמיעם ולדעת שאת מקשיבה ומחשיבה אותם. את ההחלטות שלך עשי לאחר מכן.

3. הקדישי לה זמן – במיוחד אם את נעזרת באמך, וודאי שאת גם מחזירה לה ולא רק לוקחת. זמן איכות עם הנכדים, זמן איכות איתך מדי פעם, היא תרצה ותצטרך להרגיש שיש לה מקום במשפחתך החדשה.

4. הכירי תודה ושחררי טינה- כאמא בעצמך ודאי תביני שכל מה שהיא עושה, היא עושה כמיטב הבנתה שכך הכי טוב עבורך. גם אם את חשה שהיא מבקרת אותך, המצב כנראה לא שונה, טובתך עדיין לנגד עיניה. העירי על כך בעדינות וחזרי על הגבולות שהגדרת.

5. שתפי אותה במה שעובר עלייך, שאלי לעצתה ודעותיה - את לא חייבת לקבל אותן, בוודאי שלא במלואן, אבל אחרי שנים שבהן גידלה אותך, והנה את אמא לתפארת בעצמך, ודאי יש לה דבר חכם או שניים לומר.

shutterstock_217552606

 

מתקשה להסתדר עם אמא? בואי לדבר על זה הצטרפי לקהילת האמהות שלנו >> אהבה ממגע ראשון
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה