אמא קפואה לי

מה עושה אמא שסובלת מבאסת חורף כללית, אך לא יכולה לצאת לחל"ת בעונה הקרה? אם גם אתם לא חובבי קור - הנה כמה טיפים לבוקר חמים ונעים עם הילדים

26/12/2016
רוני לנגרמן-זיו קבלו עדכונים מרוני
  • בדואר
  • RSS

יסלחו לי החקלאים ומפלס הכנרת, אבל באמת שאני לא אוהבת חורף. צלילי הגשם בחלון לא עושים לי נעים בלב, הטמפרטורות היורדות אינן מעלות לי את מפלס האושר ואפילו מבצעים על מגפיים לא עושים לי את זה.

להפך, החורף עושה לי בלוז עז ורצון להישאר מתחת לפוך, ושמישהו יעיר אותי כשהאביב יגיע והשמש תפציע. אומנם זה נורא נחמד להחליט שאני זורחת רק עם השמש, אבל אני לא ילדה קטנה, אני כבר אמא, ואיזו אמא אהיה אם אחליט לכבות את השעון המעורר ולהישאר מתחת לפוך עד אשר תעבור הסופה?

ובכן, אני אהיה אני. אנושית, לא מושלמת. גם לי יש שריטות. אחת מהן, כמו שהבנתם כבר היא שהחורף זו לא העונה שלי. קר לי, אני במינוס אנרגיות, בבאסה, בדכדוך, בקיפאון, בדיכאון ובדאון כללי. ובכל זאת, אמא זה לא תפקיד שאפשר לצאת ממנו חל"ת לעונה הקרה (וחבל...).

אז מה בעצם עושים בעצם ואיך פותרים את הבעיה?

הנה הרעיונות שלנו. מוזמנים להשתמש חופשי וכמובן להוסיף משלכם:

חיבוק לבוקר טוב – אין כמו להתחיל את הבוקר בסשן חיבוקים וכירבולים במיטה הגדולה של אמא ואבא, כשהמטרה היא לעזור לאמא להתעורר. ואם זה מגיע גם למלחמת כריות, אז האנרגיות עולות וכבר יש יותר מרץ להמשיך את הבוקר.

חיבוק חמים בבוקר קר (צילום: שאטרסטוק)

זה נשמע טוב – להכין פסקול של שירי בוקר שמעלים את המצברוח ומחממים את האווירה, מוכנים במכשיר בערב. בבוקר רק לוחצים על פליי, והבית מתמלא ב"לעולם בעקבות השמש" או כל מוזיקה שעושה לכם את זה. ריקוד בדרך לחדר האמבטיה, שיר בדרך לארוחת הבוקר – וכבר התארגנות הבוקר נשמעת טוב יותר.

לחמם את השרירים – ואם אמרנו ריקוד בדרך לאמבטיה למה שלא נעשה קצת שעת כושר בבוקר? ריצה קלה, קפיצות, ניעורים, מתיחות, כל מה שיזיז את השרירים ויעורר אותם מהקיפאון, לפני ששוב אנחנו הולכים לשבת כמה שעות - מי בכיתה ומי במשרד.

לחמם את האווירה – להניח ליד המיטה את נעלי הבית או שטיחון עבה, לכוון בטיימר את המזגן שיידלק חמש דקות לפני שאנחנו קמים ויחמם את הבית, להדליק חימום בחדרי האמבטיה, לכוון את דוד השמש לחימום המים שיהיו מים חמים לרחוץ את הפנים, הראשון שקם (זה שהכי פחות סובל מקור) מכין שוקו חם לכל האחרים... כל מה שעושה חם בגוף.

ילדה מתלבשת (צילום: שאטרסטוק)

להימנע מוויכוחים - ואם הילדים לא רוצים את המטרייה/ המגפיים/ המעיל? נסו להימנע ממריבות מיותרות על צבע הגרביים ועובי הכובע. לא רוצה מטרייה? תחבוש את הכובע של המעיל; לא רוצה מעיל? תלבש גופייה עבה וחולצה מתחת לסווטשירט. נסו להכין בערב את הבגדים ליד המיטה ואת הנעליים והתיקים ליד הדלת. יש גם כאלה שישנים עם הבגדים של מחר. כעקרון אני לא מתה על זה, אבל בחורף אני מעגלת פינות. אם זה עובד לכם ומונע מריבות בוקר - לכו על זה.

"אם יש לך למה שלמענו תחיה תוכל לשאת כל איך" אמר ניטשה, ובשינוי קל: "אם יש לך למה לקום בבוקר תוכל לשאת כל מזג אוויר" – העצה הכי טובה שלי לבוקר קפוא היא שיהיה לנו משהו שממש כדאי לנו להתעורר בשבילו. בארוחת הערב שלפני נשוחח כהרגלנו על מה צפוי לנו מחר, וכל אחד מאיתנו יגיד שלושה דברים שבזכותם הוא מחכה למחר: אם זה חוג, פגישה עם חבר, פעילות שנעשה ביחד בבית וכן הלאה.

ואגלה לכם סוד: בימי שישי סוערים במיוחד כולנו נשארים בבית מתחת לפוך. אולי זה לא הכי חינוכי, אבל מצד אחד, שישי זה יום לימודים קצר ולא מפסידים הרבה; ומצד שני, אנחנו מקפידים כל כך לעמוד בכללי המסגרת כל השנה – אז לא נורא אם נחרוג ממנה פעם-פעמיים בשנה. נלמד את הילדים שלכל כלל יש יוצא מהכלל, ומדי פעם מותר לעשות מה שרוצים (וזה בתנאי שתמיד עושים מה שצריך), ובתקווה שזה ישאיר להם זכרונות ילדות משפחתיים טובים.

.

** הכותבת היא מדריכת הורים ומאמנת אישית מוסמכת מכון אדלר
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה