אמא נותנת גז

מרב שוורצמן, בת 41 מכפר סבא ואמא לילדון בן שנתיים וקצת ותינוק בן 7 חודשים, מצליחה לשלב עבודה בתחום שנחשב לגברי, עם אמהות, ויש לה עצות כיצד להסיר מחסומים מגדריים ולפתוח כל דלת

30/10/2017
מדור שיווקי קבלו עדכונים ממדור
  • RSS

מירב שוורצמן נובל אנרג'י

לשאוב חלב על אסדה בלב ים היה החלק הקל, החלק המורכב עבור מרב שוורצמן היה דווקא להעביר אותו למקרר. במסגרת תפקידה כמהנדסת מתקנים היא נדרשת למצוא פתרונות לבעיות, אולם לא את כל הפתרונות מלמדים בבית ספר למהנדסים. שוורצמן מועסקת בתחום שנחשב לגברי, והכל הודות לעובדה שהיא היתה מהחלוצים שבתחום בארץ. למרות שכיום היא משמשת כמהנדסת מתקני טיפול בגז בנובל אנרג'י ישראל, את מסלולה היא התחילה דווקא כמהנדסת איכות סביבה, עוד לפני תגלית הגז שאפשרה הזרמת גז למדינת ישראל. בשלב זה תפקדה שוורצמן כיועצת חיצונית לנובל אנרג'י, ועצם העובדה שהיו אלו שנותיה הראשונות של תעשיית הגז בישראל אפשרה לה למצוא את עצמה בין המקימים של מערך ההיערכות לשעת חירום בחברה. למעשה, היא תפקדה כאחראית על תרגיל החירום הראשון שעירב את כל הרשויות הרלוונטיות בנושא הטיפול בגז.

איך התגלגלת לתפקיד הזה כמהנדסת איכות סביבה?

"הנושא תמיד עניין אותי והוא קשור קשר הדוק לאיכות הסביבה, במובן של הפחתת פליטות הפחמן לאוויר", היא מסבירה. "לפני כ-9שנים קיבלתי הזדמנות להכנס לתחום הגז הטבעי בתור מהנדסת, והחשיבות הסביבתית הרבה במעבר לגז גרמה לי לשנות מקצוע. לא היו אז לימודי גז, וההכשרה התבצעה בעבודה מעשית, כמהנדסת תחנות. משם המשכתי לתפקיד מהנדסת ראשית בחברת חלוקה לגז טבעי כשרק התחילו להנגיש את הגז. לפני שלוש שנים התחלתי לעבוד כמהנדסת תפעול בנובל אנרג'י. הגעתי קצת לפני ההפעלה של תמר והפרויקט הראשון שלי היה בניית הנהלים, לא ממש פרויקט קטן".

איך מתמודדים עם האתגר המגדרי?

"יש לא מעט אתגרים בתחום הזה, כיוון שאנשי שטח נוטים להיות "מחוספסים", ולעיתים קשה לאדם שלא מגיע מהשטח להשיג את אמונם. זה עניין שדורש סבלנות, שמאפשרת בנייה של יחסי אמון ושיתוף פעולה, ומהבחינה הזו אני חושבת שבתור אישה הצלחתי יותר מאשר מהנדסים גברים שהיו ממלאים את התפקיד. גם את החשדנות שמעוררת אישה בתחום שנחשב לגברי אפשר לשבור עם קצת סבלנות ואורח רוח, כל מה שצריך זה לעשות את העבודה שלך כמו שאת יודעת, ולאט לאט ההערכה נבנית. זה חשוב, כי ה"מילה" שלי בשטח חשובה, קשה מאד להניע מערכת כזו כשהאנשים שמפעילים אותה לא עומדים מאחוריך".

מצד שני, מציינת שוורצמן את היתרון של דמות נשית בסביבה גברית: "הרצון שארגיש נוח מייצר שינוי חיובי בסביבה – למשל גורם לאנשים להיות מנומסים יותר, למרות שתרבות הדיון כאן היא מלכתחילה מאוד אמריקאית ומנומסת. וזה עוד לפני שדיברנו על 2 התכונות נשיות מובהקות: יעילות ומולטיטקסינג, שתיהן מהותיות מאד בניהול פרויקטים, וכמובן ה'קסם הנשי', שבהחלט פותח דלתות ומקצר תהליכים".

נובל אנרג'י צילום אלבטרוס
הטריק הוא למצוא את הזמן המתאים ולשאוב חלב בין העבודות על האסדה (צילום: אלבטרוס)

אמא מהנדסת

השילוב של קריירה עם אימהות הוא אחד מאתגרי הדור, שבו חלק גדול יותר מהאמהות יוצאות לעבודה ובמקביל נדרשות לאיסוף הילדים מהמסגרות השונות בשעות בלתי גמישות.אחד הגבולות שקבעה לעצמה שוורצמן הוא זמני עבודה ברורים במשרד וארגון לוח הזמנים בהתאם. "דרישות התפקיד לא באות על חשבון הזמן עם הילדים שלי. לפעמים אין ברירה ואני צריכה לנסוע לאסדה ויודעת שלא אראה אותם. זה מחיר שאני משלמת אבל משתדלת לצמצם את זה למינימום האפשרי. זה יוצר סיטואציות משעשעות, כמו למשל למצוא את הזמן המתאים ולשאוב חלב בין העבודות על האסדה. דווקא העניין הזה למרבה הפלא נפתר בקלות, הבעיה האמיתית הייתה להעביר למקרר ולאחסן, אבל מסתדרים".

מובילה את השינוי

תעשיית הגז הישראלית עדיין מאוד צעירה ולכן סובלת ממחסור במומחים מקומיים שיוכלו להוביל אותה, אבל הכשרת אנשי מקצוע ישראלים חשובה גם ברמה המגדרית, והתעשייה אכן זוכה לתגבור נשי שהולך וגדל. שוורצמן רואה בכך יתרון מהותי:"אני מאמינה שאסור לנשים צעירות לפחד לנסות. חשוב שכל אחת מאיתנו תכיר את היתרונות שלה, ותדע להביא אותן לידי ביטוי, כדי להעלות את המודעות שגם לנשים יש אפשרות להשפיע ולהוביל בתחומי הנדסה שמצטיירים כ"גבריים". זה מתחיל בדברים הקטנים, כמו הטיפ הראשון שאני תמיד נותנת לכל מהנדס צעיר שאני מכירה: לא להתבייש לשאול שאלות. רק ככה לומדים. הרבה מההערכה שקיבלתי היא בגלל שלא הנחתי שאני יודעת דברים, אלא שאלתי ולמדתי ווידאתי (משהו שאני עושה עד היום כאשר אני נכנסת לנושא חדש)".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה