אמא, מתי תפסיקי לעשן?

התחושה הזו שמלווה את האימהות שלך מהרגע שגילית שאת בהריון, הצורך בסיגריה לעומת הרצון שלך להיות האמא הכי טובה שאת יכולה. הפתרון מפחיד אבל אפשרי

30/08/2016
תוכן מקודם קבלו עדכונים מתוכן
  • RSS

צריך להבין מה הסיבה האמיתית שעומדת מאחורי ההרגל כדי להפסיק אותו (צילום: שאטרסטוק)

לעשן זה כיף. החל מהרגע שעולה בך תשוקה לסיגריה, דרך הקפה שאת מכינה לך לדרך, התרווחות על הכיסא במרפסת, שלוק מהקפה, מצית, סיגריה, שכטה ראשונה ואז התחושה הנעימה שמתפשטת בגוף - 5 דקות לפחות של שקט ושלווה בחסות הניקוטין לפני שאת חוזרת למסלול. עכשיו דמייני את כל טקס הסיגריה כשאת עם הילדים שלך – החל מהרגע שבו העצבנות מתחילה לטפס במורד הצוואר, אי אפשר לצאת עכשיו ואת מתאפקת אבל מתחילה לאבד סבלנות, אחרי נצח מגיע הרגע המיוחל לשלוף את הסיגריה מהתיק, כמובן בלי קפה, בלי ספסל לנוח עליו, במקרה הטוב הצלחת לגנוב 5 דקות בלחץ לעצמך ומצאת מקום מספיק מרוחק מהם כדי לנסות למנוע מהם עישון פאסיבי. במקרה הרע את מעשנת וגוררת עגלה ומבטים שיפוטיים, ובלב את יודעת שהם צודקים, השיפוטיים האלה. פעם לעשן היה כיף.

מסוג הסיטואציות שקשה מאד להשאר אדישים מולן (צילום: שאטרסטוק)

אין ספק שילדים הם אחת הסיבות הכי חזקות להורים להפסיק לעשן. זה כבר לא כיף כשאת יודעת שכל כך הרבה ייסורי מצפון וחרדות מלוות כל סיגריה. חוסר היכולת שלנו לבלות עם הילדים יותר משעה בלי שהגוף ירצה סיגריה, ההבנה הכואבת שלא הילדים שלך במקום הראשון מבחינתך אלא הסיגריה. איזה מין דוגמה אנחנו משמשים לילדים שלנו כשאנחנו עושים את הדבר הכי נורא שאפשר לעשות לבריאות שלנו ועוד מבחירה? בפעם הבאה שהבת שלך תבקש עוד כוס מיץ, עוד פרוסת עוגה, מה תגידי לה - זה לא בריא? מה תגידו להם כשהם ינסו להיגמל ממוצץ, מהבקבוק בלילה? ומה תעשו ביום שבו הילד כבר מבין עניין ושואל אתכם בחרדה אם סיגריות עושות מחלות?

להפסיק לעשן זה מפחיד

עם כל הרצון הטוב והשאיפה להורות מושלמת, זה מפחיד להפסיק לעשן. איך נשתה את הקפה של הבוקר בלי סיגריה? מה עושים אחרי ארוחה מפוצצת? ומה יהיה עם כל הפסקות הסיגריה בעבודה? שלא לדבר על תופעות הלוואי – העצבנות, הקנאה במעשנים האחרים והכי גרוע העלייה במשקל, כמו ההיא מהעבודה שעלתה איזה 6 קילו אחרי שהחליפה את הסיגריה בעוגיות.

בלב את יודעת את האמת – הפסקת עישון היא אפשרית. כן היא מפחידה וצריך הרבה כנות פנימית כדי להגיע להחלטה שיש לנו בעיה וצריך לטפל בה.

בסוף את נשארת עם הדברים החשובים (צילום: שאטרסטוק)

גמילה היא מהראש, נגה הבינה את זה בדרך הקשה. כל ההריון היא חשבה על הסיגריה שאחרי. אפילו בסיור בבית החולים לקראת הלידה, מה שצד את העיניים שלה ברגע שיצאה מהרכב זו פינת העישון. היא כבר ראתה את עצמה מקנחת, מיד אחרי הסושי והדיאט קולה, בסיגריה מענגת אחרי תשעה חודשים של התנזרות. זה מה שגרם לה להבין שהיא עדיין מכורה באיבר הכי חשוב – בראש. עם בטן של חודש שמיני הגיעה לסדנה להפסקת עישון, סקפטית אומנם, אבל בהרגשה שאין לה מה להפסיד. רגע לפני שהיא גילתה את הסיבות האמיתיות שעומדות מאחורי ההרגל הזה (ספוילר: זה לא הפסקות הסיגריה בעבודה), היא עוד קינאה באלו שיצאו לעשן בשתי הפסקות הסיגריה הראשונות של הסדנה. המחשבה לגנוב סיגריה אחרונה לפני שהם נפרדים לנצח קסמה לה, וזו היתה הפעם האחרונה שהיא התגעגעה: מהר מאד היא למדה לנצח את הפחדים ולהתמודד עם המציאות שהפכה אותה למעשנת. היום היא מסתכלת על המעשנים שבפינות העישון או בשולחנות הצדדיים של בתי הקפה ונזכרת בימים שלה שם, מעריכה כל פעם מחדש את הזכות לנהל את היום שלך בלי ששום דבר אחר מנהל אותו בשבילך. היא כבר לא מרגישה קנאה לאנשים שמעשנים ואפילו לא מרגישה שהיא צריכה לאכול יותר כדי למלא את החסר, לפעמים היא בכלל לא מאמינה שפעם היא הייתה מכורה לסיגריות. חוץ מזה, התינוקת שלה כזאת מהממת, איך בכלל היא הייתה מסוגלת לחשוב על הפסקות סיגריה בלעדיה.

.

רוצה לקבל פרטים נוספים על גמילה מעישון? לחצי כאן
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה