אמא אמרה: "אם לא תרזי, אף גבר לא ירצה אותך"

כמעט כל אישה נושא משפט שאמרה לה אמה, ושהיה לו השפעה מכריעה על דימוי הגוף שלה. גליה לנגלי-ג'וטר מביאה את הסיפורים, ואילו משפטים אופטימיים אנחנו יכולות לומר לבנות שלנו

20/08/2013
גליה לנגלי-ג'וטר קבלו עדכונים מגליה
  • RSS

אפתח בווידוי: אני מנהלת מערכת יחסים מורכבת עם הירכיים עוד משחר נעוריי,  שלא לדבר על שאר הגוף ועגלגלותו המשתנה לכאן ולכאן. ולכן נחרדתי כל כך, כאשר בבוקר בהיר אחד בכורתי, בעלת רגלי האיילה, סירבה ללבוש מכנסיים קצרים ביום קיץ חם. הסיבה: מישהו בגן אמר לה שיש לה ירכיים שמנות.

מיד הזדעקו בי כל המשפטים, המבטים והתוכחה האימהיים שצבעו את ילדותי. כבשתי כמיטב יכולתי את סערת הנפש והסברתי לה במילים פשוטות:  "יש לך רגליים נהדרות, נקודה", וככה התחלתי את התיקון.

הדברים שאמא אמרה לי

"אני מלמדת את הבת שלי לאהוב את עצמה"

לכל הנשים שפגשתי בחיי, בלי קשר למבנה גופן או משקלן, יש משפט כזה או אחר של אמא, שנאמר להן במפורש או במובלע, ושמלווה אותן מימי הילדות. כזה, שהיתה לו השפעה מכרעת על הקשר שלהן עם עצמן. אמירה בונה או בוטה.

השאלה שמטרידה אותי היא, כיצד אנחנו, כאמהות, יכולות להעביר מסר של אופטימיות לדור הבא?

"אם לא תרזי, אף גבר לא ירצה אותך", זה המשפט עליו גדלה לימור בנדל, יועצת זוגית, מגשרת וסקסולוגית, בת 36 ואמא לבת ובן, כבת להורים שמנים, שלא חסכו ביקורת מעצמם ומסביבתם. "מצאתי את עצמי מסתחררת בדיאטות שרק העלו אותי במשקל. הרגשתי שמנה מאוד, ושנאתי את עצמי", היא מספרת.

לימור בנדללימור בנדל (צילום: בלה שחר הלל)

לשמחתה, היא מצאה את נקודת המפנה. "התחלתי לעבוד על אהבה וקבלה עצמית, דרך הטאנטרה, למדתי להיות אישה שמנה ושלמה. נפרדתי מהדפוסים עליהם גדלתי, הפסקתי לבקר את עצמי ואת האחרים. היום אני בזוגיות מעולה, בריאה, אוכלת מאוזן ופעילה גופנית. בהריון אפילו ירדתי במשקל, כשכולן רק עלו. וכיום אני מלמדת נשים בכל המידות לאהוב ולבטא את עצמן במיניות, כי כשאת מחוברת לעצמך, כל המערכות משתפרות".

שאלה: ומה את כאמא מעבירה לבת שלך?

"שהיא יכולה לאתגר את המוסכמות החברתיות, לראות ולקבל את השונה, ולאהוב את עצמה".

גם איטה טל-אור, מאמנת עסקית לנשים, בת 34 ואמא לשני ילדים, היתה ילדה שמנמונת. הכינויים שהדביקו לה בני גילה חילחלו לעיצוב דימוי הגוף, אבל דווקא בבית היא זכתה לשקט תעשייתי.

"יום אחד בכיתה ה' חזרתי מבית הספר עם עלון על דיאטות שאחות בית הספר נתנה לי", היא מספרת "הראיתי אותו לאמא שלי והיא פשוט שלפה אותו מתוך ידי והכריזה 'את לא צריכה דיאטה!'. בזאת הסתיימה השיחה. כמו שהיתה נערה מלאה בעצמה, אמא שלי הבינה שכל מה שצריך זה להניח לי לצמוח, בלי שקילות ודיאטות. האופן שבו התייחסו אליי בבית לימד אותי להסתכל על האישיות ועל המהות, כך יכולתי לפתח יחס בריא לעצמי ולאוכל".

ואכן, עם הגיוס לצבא נשרו הקילוגרמים מאליהם, ומאז היא אישה רזה. "אם אמא שלי היתה שומעת לעצת אחות בית הספר ושולחת אותי לעשות דיאטה, החיים והגוף שלי היו נראים אחרת לגמרי. מה שאני מעבירה הלאה, הוא המסר שהכל אפשרי, פשוט צריך להעצים את הילדה ולתת לה להתפתח כפי שהיא".

"אף פעם לא ראיתי את הגוף שלי"

אפרת ארנון (47), מטפלת ומורה לרפלקסולוגיה למדה להתלבש לפי מידותיה רק בגיל 30. "כשהיינו ילדות, אמא תמיד קנתה לנו בגדים במידות גדולות שיטשטשו את צורת הגוף כדי ש'רק שלא יראו לך ולא יראו אותך'", אפרת מספרת. "רק בסביבות גיל 30 התחלתי בלימודי רפואה משלימה ובתהליך עבודה עם עצמי, דרכו למדתי לאהוב את הגוף שלי. רק אז גיליתי את המידות האמיתיות שלי, בלי לרדת במשקל, והתחלתי לקנות בגדים צמודים ומחמיאים, בשתי מידות קטנות יותר.

"אפילו כשהגעתי לאודישנים לתוכנית של טריני וסוזנה, לבושה בכוונה בבגדים גדולים, הן קלטו אותי ברגע הראשון ושאלו 'מאיפה המכנסיים הענקיים האלה? גם אמא שלך מתלבשת ככה?' הסתכלתי על אחותי שבאה איתי, ושתינו התפקענו מצחוק".

אפרת ארנון מצטלמת עם טריני ל"טריני וסוזאנה"אפרת ארנון מצטלמת עם טריני ל"טריני וסוזנה" (צילום: אילה ארנון נאמני)

שאלה: מה המסר שהיית מעבירה לנערות שמרגישות כמוך?

"הייתי רוצה שכל נערה תוכל להגיד בקול רם – זו אני, ככה אני אוהבת את עצמי".

"הייתי ילדה גבוהה, מתולתלת, כהה ומגושמת", מספרת רעות שלומי-רסלר, מלווה שיווקית ומטפלת בפסיכודרמה, בת 35 ואמא לשתי בנות. "אמא שלי הציעה לי ללבוש שחור כי זה מרזה ואמרה לי לאכול פחות. את שנות נעוריי העברתי בדיאטות".

אבל כשבגרה, החלה לחפש את בן הזוג שיקבל אותה בדיוק כמו שהיא, "שיתפעל מהגובה, הנוכחות, התלתלים. בעלי קורא לי אמזונה, אומר לי שאני מדהימה ואפילו יותר יפה כעת מהיום שהוא פגש אותי", היא מחייכת, "וזה מה שאני מדגימה לבנות שלי. כשהן יראו אמא ששלמה עם עצמה זה ילמד אותן לקבל את עצמן בדיוק כמו שהן".

רעות שלומי-רסלררעות שלומי-רסלר (צילום: נטלי בן ישראל - פוטותרפיה לנשים)

"לבת שלי אני אומרת: את מושלמת"

שרית כהן-חכם (41), בעלת סטודיו להתעמלות לנשים ואם ל-3 זוכרת את אמה עושה דיאטות. "היא התקשתה להשלים עם עלייה במשקל אחרי ההריונות ואני זוכרת אותה מנסה דיאטות מכל סוג אפשרי. אני, לעומת זאת, הייתי גבוהה רזה ואתלטית. את הקושי של אמא הבנתי רק אחרי ההריון הראשון, כשעליתי  24 ק"ג. זה גרם לי לחשוב בגאווה על אמא שלי, שלא ויתרה".

שאלה: איזה מסר את מעבירה היום לבת שלך?

"אני אומרת לה שהיא מושלמת ומעודדת אותה למצוא איזון ושפיות, בסביבה של חברות אוהבות ותומכות. בדיוק כמו הבחירות שעשיתי בעצמי".

שרית כהן-חכם ואמאשרית כהן-חכם ואמא (צילום מהאלבום המשפחתי)

יעל נ., עורכת דין בת 36 ואמא לבן ובת, גדלה אצל אמא שכל שבוע התחילה דיאטה אחרת. "עם כל זה, אמא תמיד שידרה שהיא מקבלת את עודף המשקל שלה בהבנה, הומור וסוג של השלמה".

כנראה שמשהו מהיחס של אמה לגופה דבק גם בה. "אמא שלי לימדה אותי לאהוב את הגוף שלי בכל טווח המשקלים שלו, לכן בכל מראה ומידה - אני עדיין אוהבת אותי. זה משהו שקיבלתי ממנה וזה מה שאני משתדלת להעביר לילדים שלי כבר מגיל צעיר".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך