אל תגידו לי איך ללדת!

רובנו מכירות בחשיבות של לידה טבעית, אבל האינטרס שלנו לא תמיד מנצח. 7 טיפים שיעזרו לך לעשות את זה נכון

31/05/2016
תוכן מקודם קבלו עדכונים מתוכן
  • RSS

איך את רוצה ללדת? (צילום: שאטרסטוק)

אנחנו חיות במדינה חופשית. חופשיות ללכת ולבוא לאן שיתחשק לנו, לאכול מה שבא לנו – פחמימות ריקות, חי צומח או דומם. חופשיות להגיד מה שאנחנו רוצות למי שאנחנו רוצות. חופשיות. רוב הזמן, זאת אומרת. כי משום מה, מהרגע שאת נכנסת לבית חולים כדי ללדת, את כבר לא אדם בוגר ועצמאי שמחליט על עצמו ועל גופו. את עולה על מין פס ייצור שבו מורים לך מה לעשות ואיך, כאילו את עוד אביזר רפואי בחדר.

לא לגמרי ברור מתי זה קרה, אבל איכשהו ברירת המחדל נהייתה ללדת בשכיבה על הגב, כשפלג הגוף התחתון שלך מורדם וחסר תועלת דווקא כשאת הכי צריכה אותו. גם אם טכנית אף אחד לא מכריח אותך ללדת ככה, הרי שמכוונים אותך לשם ודוחקים אותן לפינה בה כמעט בלתי אפשרי לסרב. וזה למרות שאנטומית, שכיבה על הגב היא לא התנוחה הטבעית ללידה: היא מצמצמת את תנועת המפרקים ואת קוטר האגן ולוקחת מאיתנו את הסיוע שמעניק לנו כוח המשיכה. שלא לדבר על הפן הרגשי הלא-סימפטי של להתמודד עם הלידה והצוות הרפואי מלמטה, במקום בגובה העיניים.

תכנית לידה אישית עם מיילדת צמודה (צילום: שאטרסטוק)

לידה – חוויה טבעית

לידה אמורה להיות חוויה טבעית שבה הגוף עושה את מה שהוא יודע לעשות, עם ליווי של איש מקצוע אך ללא התערבות רפואית למעט במקרים שבהם יש צורך. במציאות, את יכולה להגיע מוכנה עם שמן שקדים, כדורי טניס ותכנית לידה מפורטת אבל ברגע שאת נכנסת לבית החולים – רוב ההחלטות כבר לא בידייך. בפועל, הדרך היחידה ללדת כמו שאת רוצה היא לבחור מקום שבו הרצונות והצרכים שלך כיולדת נמצאים במרכז.

מהסיבה הזו בדיוק הוקם המרכז ללידה טבעית בהדסה, בו את מחליטה איך ללדת והכול זז בקצב שלך. במרכז תוכלי לבנות תכנית לידה אישית עם מיילדת מנוסה שתוכל לענות על כל שאלותייך טרם הלידה ותסייע לך להחליט לאיזו תמיכה תזדקקי במהלכה. בכלל, המיילדת היא אחד הגורמים הכי חשובים שיקבעו אם אכן תהיה לך את הלידה הטבעית שרצית או לא; מיילדת אישית צמודה, שתלווה אותך לאורך הלידה כולה מגבירה משמעותית את סיכויי ההצלחה שלך. כל התנאים בחדרי הלידה של המרכז נועדו לאפשר לך לקבל את הלידה שאת רוצה: החדרים מצוידים בג'קוזי שיקל עלייך את כאבי הצירים ובמוניטור אלחוטי שיאפשר יהיה לבדוק מה שלום העובר שלך בלי שתצטרכי להיות מרותקת למיטה. חדרי הלידה הפרטיים במרכז מצוידים גם במטבחון צמוד ובפינת ישיבה עבור המשפחה והחברים שמתלווים אליך, ועומדים לרשותך ולרשות משפחתך ללא הגבלה במספר המלווים. בקיצור: אווירה של מלון בתנאים של בית-חולים צמוד.

אין סיבה שלא תלדי בלידה טבעית כשכל התנאים הללו עומדים לרשותך. זה לא אמור להיות קשה. בהנחה שהכול בסדר אצלך ואצל והעובר ושההיריון היה תקין, לידה אמורה ויכולה להיות חוויה שונה לחלוטין, תהליך טבעי שאת והגוף שלך מובילים יחד. כדי שזה יקרה, את צריכה פרטיות ומלווים שמטרתם לדאוג לאינטרס שלך, ורק להם. את צריכה להיות מסוגלת לנוע בחופשיות כי התנועתיות היא זו שמקדמת את הלידה. את צריכה להיות מסוגלת לישון קצת באמצע ולאגור כוחות, אם בא לך, ואף לאכול ולשתות בהתאם לצורך שלך. את המוניטור, אם יש בו צורך, תוכלי לעשות על כדור פיזיו ולא בשכיבה במיטה. ובעיקר, את צריכה שיאפשרו לך להקל על הכאבים שלך בצורה הטבעית – באמצעות תנועה, שמקדמת את הלידה ולא בשיתוק שלהם ועמם את כל פלג הגוף התחתון שלך. עם גיבוי של צוות רפואי צמוד, אבל ללא התערבות שלא לצורך.

"הגוף יודע לעשות מה שהוא צריך בלי שנפריע לו" (צילום: שאטרסטוק)

 7 טיפים ללידה קלה

"הגוף יודע לעשות מה שהוא צריך בלי שנפריע לו", אומרת ננסי נוביק, מיילדת כבר 36 שנה, ומנהלת מרכז הלידה הטבעית בהדסה, ומוסיפה: "היום ללדת בלי תרופות זה חריג, כי הנוהל הפך להיות לידה עם אפידורל. נוכחות של מיילדת שבאה להיות עם היולדת היא הצ'אנס הטוב ביותר להיכנס למסלול של לידה טבעית". ננסי משתפת אותנו ב-7 טיפים ללידה קלה, שכל יולדת יכולה ליהנות מהם:

1. שיעורי בית

כדאי להכין תכנית לידה שמפרטת כיצד היית רוצה שהלידה שלך תיראה. אמנם אף אחד לא יכול להבטיח לך שהלידה תתרחש בדיוק כמו שתכננת, אבל תכנית לידה מאפשרת לך לבדוק מראש איך תעדיפי ללדת בלי להיות מושפעת מכאבי הצירים או מהסיטואציה שמטבעה מציפה רגשית. לא פחות חשוב, תכנית הלידה מאפשרת למיילדת להכיר את ההעדפות שלך בקלות ובמהירות.

2. לוקיישן, לוקיישן, לוקיישן

גם לידה טבעית מומלץ לעשות בבית חולים, שבו קיים גיבוי של צוות רפואי, על כל צרה שלא תבוא. "חשוב לבדוק שבבית חולים יש גישה חיובית כלפי לידה טבעית ושהתנאים והפרוטוקול מתאימים לכך. זה אומר למשל שהלידה נעשית בחדרי לידה ייעודיים ללידה טבעית, וקיים צוות מיילדות מנוסות שעומדות לרשותך לאורך כל הלידה, לא משנה מה אורכה" מוסיפה ננסי.

חדר הלידה הטבעית בהדסה (צילום: שי אפגין​)

3. מיילדת צמודה לאורך כל הדרך

כאמור, כדאי לדאוג שהמיילדת תלווה אותך מתחילת הלידה עד סופה המשמח. למיילדת חלק משמעותי במיוחד בתהליך הלידה והתנהלותה עשויה לקבוע אם אכן תלדי בלידה טבעית. נוכחות רצופה שלה לצדך תעניק לך תמיכה אישית צמודה, תקל עלייך ותגביר את הסיכויים ללידה טבעית.

4. מגע הקסם

עיסויים בגב התחתון, ובעצם בכל מקום שכואב לך, מסייעים לשכך את כאבי הצירים. בנוסף, עצם המגע מעניק לך תמיכה נוספת. ביצוע נכון של העיסויים על ידי מלווה מוסמכת לאורך כל שלבי הלידה יקל מאוד על כאבי הצירים.

5. חוקי התנועה

תנועתיות מקדמת את הלידה באמצעות שינוי תנוחות והנעת האגן, שזה יתרון בפני עצמו. כבונוס היא גם מסייעת בהפחתת כאבי הצירים.

6. מים בששון

למים יש אפקט תרפויטי ידוע על הגוף, ולידה היא לא יוצאת דופן. שהייה בג'קוזי, אביזר חיוני בחדרי לידה טבעית, מרגיעה את כאבי הצירים ומסייעת להרפות את השרירים כך שלא יגיבו לכאבים בכיווץ שעלול להגביר אותם.

7. קחי אוויר

נשימה נכונה עוזרת לשלוט בצירים ולהפחית את עוצמת הכאבים. מיילדת מנוסה תוכל להדריך אותך כיצד לנשום נכון במהלך הלידה, ותוכל לסייע גם באמצעות דמיון מודרך ושימוש בנקודות לחיצה ושיאצו שיקלו על הכאבים.

 .

לפרטים נוספים, פנו למרכז הלידה הטבעית בהדסה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה