אלונה בר און פרצה את תקרת הזכוכית

לראשונה בישראל, אישה תשמש כמוציאה לאור של עיתון יומי חשוב ולא סתם עיתון, אלא עיתון כלכלי. למה עובדה זו היא משמעותית כל כך ולא רק לשוק התקשורת?

14/03/2017
ענת סרגוסטי קבלו עדכונים מענת
  • RSS

אני לא יודעת כמה מקוראות סלונה היו מודעות למאבק שהתחולל בחודשים האחרונים במשרדי כונס נכסים ובאולמות בתי המשפט. מאבק שהגיע לסיומו והכתיר, לראשונה בישראל, אישה כמוציאה לאור של עיתון יומי חשוב.

האישה היא אלונה בר-און, והעיתון הוא גלובס. גלובס עמד למכירה מאז שהתגלה שאליעזר פישמן, שהחזיק בשני שליש מהמניות שלו, טבע בחובות לבנקים בגובה של יותר מארבעה מיליארד שקלים. מי שהחזיקה בשליש האחר של מניות העיתון היא אלונה בר און, בתו של מייסד גלובס, חיים בר און ז״ל. במשך שנים ניסתה בר און להחזיר לידיה את השליטה בעיתון שאביה הקים, ולהחזיר לו, לדבריה, את האתוס העיתונאי שעל בסיסו הוקם: עיתונות עצמאית, חופשית, ביקורתית ומשוחררת מכבלים ואינטרסים פוליטיים או אחרים. וזאת בניגוד לדרכו של פישמן, שבמהלך השנים, כפי שסיפרה בראיון לעובדה לפני חודשים אחדים, השתמש בעיתון ככלי להשפעה, וזו כנראה הייתה הסיבה שבגינה קיבל הלוואות עצומות מהבנקים - כל הבנקים - ללא ערבויות.

כאשר הועמד העיתון למכירה, כחלק ממכירת נכסיו של פישמן, הייתה בר און הראשונה להתייצב ולהניח הצעת רכישה על השולחן. אבל הדרך להכתרתה כמו״לית אישה הראשונה בישראל הייתה ארוכה. היא נאלצה להתמודד מול חובות שצבר העיתון (בסדר גודל של 4 מיליון שקלים), מול ועד עובדים שחשש לגורלם של עשרות העיתונאים, העורכים, המפיקים, הגרפיקאים והעובדים האחרים בעיתון, ובעיקר מול אוליגרך רוסי בשם דוד דווידוביץ שהיו לו, כנראה, כיסים עמוקים יותר, והציע מחיר גבוה יותר. בשלב מסוים העביר הוועד מכתב תמיכה בבר און לכונס הנכסים ולבית המשפט.

אליעזר פישמן וחיים בר און (צילום מסך)

מה זה משנה, תגידו, שאישה תהיה מו״לית? והאם העובדה שהיא אישה תבטיח שהעיתון אכן יהיה חופשי עצמאי וביקורתי שמושתת על אתוס עיתונאי ותגן על מקום עבודתם של העובדים?

לא בטוח. אבל כמו בכל דבר, ההיבט המגדרי ישנו והוא חשוב ולא רק שאי אפשר אלא אסור להתעלם ממנו. המאבק שלה לרכוש את העיתון הייתה קשה שבעתיים דווקא משום שהיא אישה. יכולתן של נשים לגייס סכומי כסף גדולים כדי להתמודד - שווה מול שווים - בשדה המכרזים דוגמת מכירת גלובס, מוגבלת. למעט נשים יש הון אישי גדול וחוסן כלכלי.

זה נכון לכלל השוק העסקי, זה נכון שבעתיים בשוק התקשורת. באופן מסורתי נשלט שוק התקשורת על ידי גברים. למרות התמונה הנשקפת לעינינו מהמסכים, שבה נשים נמצאות בעמדות ההגשה, זוהי רק מראית עין. כי מאחורי הקלעים, במקומות שבהן נקבעות ההחלטות, בשולחנות שסביבם נקבעת המדיניות - שם נמצא רוב מכריע של גברים. וזה משנה. זה משנה קודם כל משום שאישה בתפקיד כזה היא תמיד מודל לחיקוי לנערות צעירות, שבעזרתה יכולות לדמיין ולשאוף להיות מו״ליות. זה נכון משום שלאישה יש נקודת מבט אחרת. זה משנה משום שהגברים קובעים את המדיניות, הם שקובעים מי יחזיק בתפקידים בכירים, הם שמחליטים על סדרי עדיפויות, הם שמנווטים את הספינה קדימה, ולא אף אחת מהמגישות, מוכשרות, מקצועיות וחכמות ככל שיהיו.

אלונה בר און (צילום מסך)

ולכן זה חשוב. ולכן העובדה שבר און תוכל לרכוש את העיתון לא תעשה רק צדק היסטורי עם אביה ז״ל שהקים את העיתון, ועם משפחתה שהשליטה בו נגזלה מהם, לדבריהם, על ידי פישמן. זה יכול לשנות עוד יותר אם בר און לא רק תטמיע בעיתון אתוס עיתונאי, תקפיד על עצמאות המערכת, תמנע מהתערבות בתכנים, תיתן גיבוי לצוות המקצועי - אלא גם תביא אל שולחן המנהלת את תפיסת העולם הנשית. זה ישנה אם אחת ההחלטות הראשונות שהיא תקבל תהיה למנות אישה לתפקיד העורכת הראשית של העיתון. זה אפשרי, משום שהעורך הראשי, חגי גולן, התפטר מתפקידו. גם מנכ״ל העיתון, איתן מדמון, עוזב את גלובס וגם לתפקיד הזה תוכל למנות אישה.

כי הקונספט שאישה מנהלת לא רק יכולה, אלא גם צריכה למנות נשים תחתיה, הוא שמניע את השוויון, לא פחות מאשר רגולציה ודרישת שוק. אם נשים בתפקידים בכירים ימשכו אחריהן נשים אחרות, זה יחזק את השוק כולו.

למרבה הצער, לעיתים קרובות מדי, כשאישה מגיעה לצמרת, היא רואה סביבה רוב מכריע של גברים ואז היא מאמצת דפוסי פעולה וקבלת החלטות של הגברים. היא מנסה להיות ״אחת מהחבר׳ה״ ומתקשה לעמוד מנגד. הפרקטיקה מראה את זה באופן מובהק, וגם המחקרים.

אבל כשאישה עומדת בראש המערכת, והיא המחליטה, ובעלת ההון והעיתון - היא יכולה לעשות את זה ולא צריכה להתכופף בשל לחץ גברי שסביבה.

בגלובס יש די נשים בכירות בתפקידי עורכות מוספות, או פרשניות בכירות. זו יכולה להיות הזדמנות לבר און להשלים לא רק מהלך רכישת העיתון ופריצת תקרת הזכוכית האישית שלה, אלא להוביל מודל.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה