אי של שפיות: כל מה שרציתם לדעת על אי במטבח

אי במטבח הוא חלומם הרטוב של אוהבי בישול וחובבי עיצוב באשר הם – פרקטי ומלא שיק. מעצבת הפנים לי מילוא נותנת 4 טיפים מנצחים לאי המשלב באופן מושלם נוחות ויופי

24/05/2017
שני רז קבלו עדכונים משני
  • RSS

מעצבת פנים חולקת את הסודות לשילוב אי במטבח (עיצוב: מטבחי זיו)

כל בשלנית או בשלן מושבע חולמים עליו: אי מטבח שמאפשר משטח עבודה מפנק עם הפנים לאורחים, או להשגחה על הילדים. אי במטבח משלב נוחות ושיק, הושאל מהעיצוב האמריקאי והפך לחלק בלתי נפרד מעיצוב המטבח הישראלי של השנים האחרונות. יתרונותיו רבים: כאשר הוא מעוצב נכון אי במטבח מוסיף שטח איחסון, מייצר עמדת עבודה נוספת ומהווה תחליף עכשווי לפינת האוכל המסורתית. תפקודו דינמי ומשתנה לאורך היום בהתאם להתנהלות היומיומית בבית. אבל כמו תמיד הסוד הוא בעיצוב נכון הבנה של החלל שעומד לפנינו והצרכים המיוחדים שלכם. לי מילוא, מעצבת הבית של מטבחי זיו מספרת מהם 4 כללים לעיצוב אי מושלם:

1. לא לחללים קטנים:

אחת הטעויות הנפוצות ביותר היא של ישראלים שחיים בדירות קטנות ובמטבחים קומפקטיים ועדיין מתעקשים שיהיה בהם אי. אי במטבח הוא אמנם פתרון נפלא אבל הוא זקוק למרחב. אי בחלל קטן מקבע ומונע גמישות בניצול החלל. כלל אצבע שיכול לסייע הוא שמירת מרווח של בין מטר למטר עשרים בין האי לכל אחד מקירות החדר.

2. הכירו את עצמכם:

כדי שהאי ישרת אתכם בצורה הטובה ביותר עליכם להכיר טוב את הצרכים שלכם. ישנם 4 סוגי איים:

אי סטנדרטי: עם חלק עליון המשמש כמשטח עבודה וחלק תחתון לארונות אחסון. מושלם למטבחים מרווחים במיוחד בהם מלבד האי יש חלל נוסף לשילוב פינת אוכל.

אי סטנדרטי המשלב משטח עבודה ואיזורי אחסון: מתאים למטבחים גדולים בהם ניתן לשלב פינת אוכל לייד (צילום: Shutterstock)

אי סטנדרטי שכולל כיריים וכיור: מתאים לבשלנים בשבילם הבישול הוא 'שואו', שאוהבים לבשל עם הפנים לאורחים, ולשים את הבישול במרכז. אך פחות מתאים לבלגניסטיים- קחו בחשבון שכיור מלא על האי הוא לא מראה נעים.

אי משולב: משלב דלפק אכילה ומשטח עבודה. מצויין למטבחים של דירות צעירים.

אי משולב:  נהדר לבתים של צעירים. לא מתאים לילדים קטנים (צילום: Shutterstock)

אי מפלסי: שמשלב שני חלקים האחד בגובה של משטח עבודה והשני בגובה של שולחן אוכל סטנדרטי מתאים לבית עם ילדים שמתקשים לטפס על כיסאות הבר.

אי מפלסי: מושלם לבית עם ילדים (עיצוב: מטבחי זיו)

3. ויהי אור:

עיצוב האי לא הסתיים עד שלא בחרתם את אלמנט התאורה המשלים שמעליו. לתאורה מעל האי יש חשיבות בהיבט הפונקציונאלי כמובן, אבל גם בהיבט העיצובי. האי הוא אלמנט עיצובי בולט ונהוג להשלים אותו עם גוף תאורה עיצובי שישלים את האמירה. החכמה היא בשילוב מנצח של גוף תאורה ואי שיעבדו טוב יחד ויחמיאו אחד לשני. בהיבט הפונקציונאלי: אל תבחרו בגופי תאורה נמוכים מידי (שיתנגשו בראשי העובדים סביב האי), הקפידו על תאורה שאיננה שואבת הרבה חשמל, איננה מקרינה חום ותחמם אתכם בזמן עבודה על האי, קלה להחלפה ולתחזוקה, וכמובן קלה לניקוי: בין אם אוכלים או עובדים על האי רצוי שגוף התאורה שמעליו ישאר נקי מאבק.

לתאורה מעל האי היבט פונקציונאלי ועיצובי (עיצוב: מטבחי זיו)

4. הכניסו פלפל:

אל תשכחו שהאי הוא איזור ביניים שבין השימושי לדקורטיבי. כל מי שיכנס אליכם למטבח ואפילו לבית ישים אליו לב מייד. המנעו מלהפוך את האי ל'איזור הבלגאן' של הבית אליו מתגלגלת הניירת והחפצים שאין להם מקום אחר והשקיעו בסטיילינג של האי: עם כיסאות מעוצבים בצבעוניות מפתיעה, קערת הגשה כבדה וגדולה עם לימונים בתוכה, הנגיעות האלו גורמות לביתכם להיראות נעים מזמין והופכות את האי והמטבח לליבו האמיתי של הבית.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה