אישה שוליים

"הרעיון של התנועה הפמיניסטית היה מניעת הדרתן של נשים ממוקדי כח פוליטיים וכלכליים. אנחנו לא בשוליים, בנות. אנחנו במרכז". שירה מרגלית, מקברניטות סלונה, קוראת לפעולה

21/12/2011
שירה מרגלית קבלו עדכונים משירה
  • RSS
» איך צללנו שוב למנהרת הזמן? מרגלית

לפני 13 שנה בדיוק נולדה בתי הבכורה נועה. היה הלם ראשוני והקריירה פתאום פינתה את מקומה לזאטוטה שאך נולדה והכירה לי עולם אחר וחדש. ההחלטה להניק אותה היתה ברורה לי. פינטזתי על כך שבועות רבים לפני שנולדה. דמיינתי את עצמי יושבת בבתי קפה וקוראת עיתונים, מסיירת במוזיאונים ומפטפטת עם חברות בנחת.

ובכן, זה לא ממש קרה...הייתי מחוברת רוב הזמן לסלולרי ולעבודה אבל את עניין ההנקה לא רציתי להחמיץ. ההתחלה היתה קשה ומעיקה עד שהגיעה יום אחד חברתי הטובה סיגל, ובנונשלנטיות אמרה: "אחותי, מה זה הבכי הזה של הקטנה? תני לה בקבוק היא רעבה", ובבת אחת הכל התבהר לי. פאף. בום.

הסיפור הקטן הזה מביא אותי למה שקורה פה בזמן האחרון - הניסיון המכוער לנסות להגדיר לנו הנשים את גבולות המחייה ואת חופש הבחירה. המחשבה שכנשים ואמהות נצטרך לחתום על התחייבות לאי הנקה או הנקה היא התערבות גסה בחופש הבחירה והפרטיות. להיות "נשים בגבולות" או התופעה שאני מכנה "אישה בשוליים" היא בזויה ופוגענית.

מהו הגבול? למי בכלל יש זכות להגדיר אותו? הניסיון להאשים את התקשורת ואת המגזר החילוני בפופוליזם זול וביצירת כותרות מוגזמות נגד הדרת נשים הוא בזוי בעיני. איך ממדינה מתוקנת ומתקדמת אנו צוללים שוב למנהרת הזמן?

כבר כמה עשורים שנשים מגדירות את זכותן לשוויון בתחומים רבים. מדוע דווקא עכשיו ישנו ניסיון להחזיר אותנו אחורה? התחושה היא של טיפוס הרים. טיפסנו גבוה, התאמצנו ואז מגיע מישהו מראש ההר, והוא רוצה לתת לנו דחיפה קלה עם הרגל, כזו שתגרום לנו להתגלש מאות מטרים למטה.

הרעיון של התנועה הפמיניסטית היה מניעת הדרתן של נשים ממוקדי כח פוליטיים וכלכליים. אנחנו לא בשוליים, בנות. אנחנו במרכז. השיוויון צריך להיות מעוגן בחוק - ברמה שמי שיעז להפר שוויון זה בשם הלכה, תרבות, חשק או כל רעיון אווילי אחר  - יענש על כך. את החופש להחליט להניק, להיחשף, לדבר, לגעת, לשבת או לקום באוטובוס ניקח לעצמנו ונשמור על כבודנו, כמו גם על הזכות שלנו לפרטיות. את "הרעיון המרחיק לכת של חופש בחירה" ננחיל לבנותינו הצעירות והחכמות. העולם מודרני ומתקדם ואפשרויות הבחירה שיעמדו בפניהן יהיו רבות מאלו שעמדו בפנינו - בדיוק כפי שלנו היו יותר אפשרויות מאשר שהיו לאמהות שלנו. בנותיי חכמות ומהירות ממני ואני רוצה שתממשנה את כל זכויותיהן, אלו שאני ושאימי ושסבתי השגנו להן בעבודה קשה.

GO GIRLS GO

>> נשים מגרשות את החושך - לכל הכתבות בפרוייקט

>> הבלוגריות של סלונה כותבות בנושא -

מירה קליין פכט: תגובה להדרה

שושנה ויג: לא מאמינה

דוני: הזווית של האישה החרדית

שירלי גורן: שרק ינסו להזיז אותי

אתי: איפה הגברים?

Magnezina: באה מאהבה אבל יוצאת בכעס
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה