אישה ומוזה

צלולה, משוחררת ונאמנה לעצמה. סלונה בוחרת את המוזות - נשים שמעוררות השראה לעולם של ניחוחות ומושגים. מוזה ראשונה: הנפש החופשית של תמר עדי

30/08/2012
דנה דרבינסקי קבלו עדכונים מדנה
  • RSS

המוזה היא כוח מניע אצל יוצרים רבים.  המוזה של הצייר הסורילאיסטי הגדול, סלבדור דאלי, היתה רעייתו גאלה – מהגרת רוסייה המבוגרת ממנו ב- 11 שנה, שליוותה את יצירתו לאורך שנים. לאחר מותה איבד דאלי את הטעם לחייו. הצלמת והציירת הצרפתייה דורה מאר, היתה המוזה הפרטית והמאהבת של פיקאסו, במשך כעשור ובזכותה צייר בין השאר את יצירתו האלמותית "הגרניקה".
..
על המוזות דיברו לראשונה במיתולוגיה היוונית שם נספרו תשע מוזות - אלות יצירה, אמנויות ומדעים, שתפקידן היה להעניק השראה. חשבנו לחבר מוזות לבשמים שיצרו אמני ריחות עולמיים ולבחור את הנשים המקומיות שמזכירות לנו ניחוחות גדולים. תמר עדי הברבורית, היא מוזה נהדרת בעיננו לבושם האיטלקי Light Blue של שני היוצרים העוצמתייים, מעצבי האופנה, דומניסיו דולצ'ה וסטפנו גבאנה. השניים יצרו את הבושם במטרה להגיע לניחוח שיזכיר להם קיץ איטלקי - ים בצבע טורקיז, חופש, חושניות ושמחת חיים ים-תיכונית.
..

..
הבושם מבוסס על ניחוחות אתרוג סיציליאני, יסמין, ורד לבן, תפוח, אמבר, צמח הפעמונית ומסק. ניחוח נקי ופראי שמעביר תחושה שאפשר תמיד להגיע גבוה יותר. כמו תמר, מנהלת ומורה בסטודיו צ'אנדרה יוגה בתל אביב. תכירו אותה.
//
תמר עדי. "אוהבת אנשים ישרים ואמיצים שבחרו להביט בחיים בעיניים פקוחות". צילום: דפנה צ'ילאג-כספי
..

ההיסטוריה הפרטית

"עברה דרך ילדות רגילה בקריית חיים, התבגרות סוערת כברמנית במועדוני גל חדש בחיפה, והרבה שמש של סיני בעיניים, במקום מחברות וספרים. את מחיר המרד שילמתי שנים אחר כך, כשרציתי להתקבל לאוניברסיטה - שם למדתי לתואר ראשון לימודי נשים ומגדר ונדרשתי להשלים בגרויות. במהלך השנים באוניברסיטה ניסיתי לשחות, ניסיתי ספינינג, הזעתי על מתקן הריצה בחדר כושר וסבלתי מכל שנייה.
..
"רק בשנה האחרונה ללימודים, חברה לקחה אותי לשיעור יוגה. לא ידעתי מה זה ואיך ניגשים לזה אבל נישבתי בקסמה של המורה. למעשה היתה זו האשה הראשונה שרציתי להיות כמוה. היא היתה בעיני סוג של אלה.
..
"תוך פחות משנה בשיעורי יוגה, נרשמתי לקורס מורים והתחלתי ללמד עוד בטרם הקורס הסתיים. עד היום אני מופתעת מהתעוזה שהיתה לי. לא ניסיתי להיכנס להוראה בדרך המקובלת, כשכירה, אלא מיד פתחתי מרכז משלי. משם הכל קרה מהר והפך להיסטוריה בעולם היוגה התל אביבי".
..

..

המשפחה שבניתי

"לפני כשנתיים וחצי ילדתי את ביתי, אמור, ותוך מספר חודשים עזבתי את הבית ואת העיר והתחלתי דף חדש, עם זוגיות חדשה וסביבת מגורים בריאה ושפויה יותר מהעיר. הכניסה של התינוקת לחיים שלי הכניסה אותם לפרופורציה הנכונה, אחרי שנים בהן הייתי מרוכזת רק בעצמי וביוגה. תמיד קראתי למרכז היוגה שלי, "הבייבי", וראיתי בעשייה את כל מי שאני. מאז שאמור נולדה, אני עוברת שינוי גדול שמעצב ומעצים אותי. למזלי נשארתי ביחסים טובים עם האקס ואנחנו מנחים יחד סדנאות של יוגה וניקוי מיצים. הוא אפילו שמח בחתונתנו לפני שנה, ועבר לגור לא רחוק מאיתנו".

מי המוזה שלך?

"האדם שהשפיע עליי יותר מכל מורה ליוגה ויותר מכל דרך חיים הוא בעלי, אוהב שכטר, שממנו אני לומדת כל יום שיעור באהבה, בנוכחות ובשקט עמוק. אוהב הוא מורה לרפואה סינית ונשמתו היא נשמה של יוגי. אני רק מחכה ליום שבו הוא יסיים את לימודיו בקורס מורים ליוגה, בכדי שיחליף אותי במרכז שלי ואני אוכל לנוח".
..

למה את אוהבת יוגה?

"להיות יוגית עבורי זה דורש נוכחות ועשייה מתוך שקט ומרכז פנימי חזק. ביום שאין לי את זה, קשה לי לעבוד מול אנשים. יוגה אי אפשר ללמד אם לא חיים איזו אמונה חזקה. ולי יש אמונה חזקה בעצמי ובכוח החיים שלי, שפורץ ומתחזק עם השנים. היוגה גם גרמה לי להיות פחות צינית, ביקורתית וקשה עם הסביבה".

איך את רואה את המשך הדרך שלך?

"אני רואה את עצמי מלמדת יותר במושב שבו אני חיה ופחות בעיר. כרגע אני עדיין נהנית מהגיחות לתל אביב, פעמיים בשבוע. אני מקווה שבעלי ילמד גם הוא יוגה במרכז שלי ושיהיו לנו הכוח והאמצעים לגדל עוד ילדים".
..

מה זו אהבה עבורך?

"בדיוק כמו יוגה - דרך חיים שדורשת תחזוקה יומיומית ומשמעת קפדנית. קל לשקוע לעצלות. לעיתים קרובות אני חוטאת בשאננות או בחוסר סבלנות בנוגע לאהבה בחיי, ואז לשמחתי אוהב, בעלי, מציב לי שיקוף בהיר ודורש ממני להיות נוכחת כל כולי. איתו או עם ילדתי".

איזה חיבור יש אצלך בין הגוף לנפש?

"כשאני במחיצת אנשים או במצבים שגורמים לי לסטרס, יש לי את הכלים לבחון את הנשימה שלי, מידת הידוק השרירים ואת הולם ליבי. אני לומדת להימנע או לפחות לצמצם את הדחק הזה בחיי. זה כלי גדול שהיוגה, במיוחד יוגה תראפיה, נתנה לי. עוד היבט חשוב בעיניי של חיבור גוף-נפש הוא תזונה. לטעמי כל אדם שהוא מטפל או מורה דרך, צריך לבחון את ההיבט הזה לעומק, שכן ה"כלי" שלנו לא נקי אם אנחנו מכניסים אליו את החולי והסבל שלרוב כרוכים במזון שאנו אוכלים.

מזון שעובר עיבוד כה גדול עד שהוא מאבד מערכו, או מזון מהחי, גורם לתודעה שלנו להיות עכורה ומשפיע על רבדים עמוקים בחיינו. בעיניי טבעונות היא השלב הבא בהתפתחות האנושית והכרח שיציל את גופנו ממחלות ואת כדור הארץ מאובדן. לטעמי, שינוי תזונתי יכול לבוא לידי ביטוי בצעד קטן אצל כל אחד, והאפקט החזק יהיה ברמה כלל אנושית".

איזה אנשים את אוהבת לקרב לחייך?
"אנשים ישרים ואמיצים שבחרו להביט בחיים בעיניים פקוחות ולראותם ללא כחל וסרק, כמו הרב אוהד אזרחי. אני מתפעלת מאנשים שחיים מחוץ למטריקס הבאנלי או שחיים קרוב לטבע על אמת, לא כמוני שכולה גרה במושב, מטר מפרדס חנה".

מקומות שאת אוהבת להיות בהם?

"אוהבת לשהות בכל מקום שהוא טבע פתוח באור יום, וגם בגינה שלי על הערסל. בעיקר אוהבת להיות במיטה, עם רגליים על הקיר וספר שמרתק אותי".

ספרים שעיצבו אותך?

"לרוץ עם זאבים" של ק.פ אסטס; "המוות חשוב לחיים" של אליזבת קובלר רוס; "באשר תלכו שם תהיו" של ג'ון קבט זין.
..

כל מבצעי הבישום בסופר-פארם

..

צילומים: דפנה צ'ילאג-כספי
..
עריכה והפקה: דנה דרבינסקי
..
איפור: יפית דואק
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה