איפה אפי: כך תיתן לך המדינה רישיון לזהם

מדינת ישראל אישרה פרויקט של הפקת נפט מפצלי השמן, שיעילותו לא ברורה והנזק הסביבתי שיגרום כנראה אדיר. איך? תעקבו אחרי הכסף ואחרי אפי איתם, שהיה שר התמ"ת והיום הוא יו"ר החברה המזהמת

30/12/2012
אסתי סגל קבלו עדכונים מאסתי
  • RSS

עם יד על הלב, כשאתם שומעים את המילים "איכות סביבה", נכון שמיד עולים לכם מול העיניים חנונים רוחניים כאלו, מחבקי לווייתנים, אוכלי קטניות, אידיאליסטים מרחפים חפים מכל הבנה בכסף, רכוש ועניינים כלכליים? אז תנו לי לגלות לכם סוד: "איכות סביבה" זה בעצם שם קוד לכסף הגדול. הגדול באמת. והוא חולש על שני הגורמים החשובים ביותר במגרש הכלכלי: מקורות אנרגיה ונדל"ן.

יש כמובן גם את נושא השמירה מפני זיהום הטבע (באוויר, במים, באדמה), נושא שכשלעצמו הוא איום גדול על משכורות העתק והדיבידנדים של מועצות המנהלים, הדירקטוריונים ובעלי המניות של המפעלים והחברות הגדולות, אבל אין כמו נושאי האנרגיה והשטחים הציבוריים כדי להבין שהמשחק כאן לא רק שאינו תמים, אלא שהוא מסוכן, רווי יצרים והולך על כל הקופה.

בסיפור שלפניכם, שלא לומר בתמונה שמתחתיכם, מסתתרת המציאות מאחורי הקלישאה "הון ושלטון": שר בכיר לשעבר בממשלה, ליתר דיוק שר התמ"ת, אפי איתם שמו (לשעבר ראש המפד"ל), שחצה את הקווים, והיום הוא מתארח בוועדות הכנסת כיו"ר בעלת השליטה בחברה שעומדת כנראה לזהם את הסביבה ללא תקנה. לא זו אף זו: הוא זוכה שם למעמד VIP. איך ייתכן? או.

רבות נכתב על נושאי הגז: העברות של רישיונות ללא מכרז לתשובה, הפרוטוקולים מוועדות הכלכלה והכספים, ועדת ששינסקי, הלוביסטים וזכות הציבור (שלא באמת מתעניין) לדעת. אז היו המלצות מוועדת ששינסקי? היו. משהו קרה? להפך. תשובה יגרוף את הכסף הגדול, מקורות הגז של מדינת ישראל שעברו בעצם לידיו ישמשו בעיקר לייצואלמרות ההתנגדות העזה של הציבור והמומחים, ולא יפתרו את בעיות האנרגיה של ישראל, ובאה לתשובה ולרציו שמחה וששון.

אלא שהיום לא נדבר לא על תשובה, לא על רציו, לא על דלק נדל"ן וגם לא על העזרה שהוא מקבל משר האנרגיה מר עוזי לנדאו. בשבוע שעבר התבשרנו שבג"צ דחה את עתירת אדם טבע ודין נגד חברת IEI והפרויקט שלה בחבל עדולם, העתירה הוגשה כדי לבטל תקנות הנפט שאישר השר לנדאו, שמאשרות חיפושי נפט וגז ללא תוכניות מתאר ותוך עקיפת חוק התכנון והבנייה. מטרת התקנות היתה בעיקרה לקדם את חיפושי הנפט בשיטת כריית פצלי השמן, המאפשרת לחמם את אדמת האזור עד 350 מעלות, לשאוב את הגזים שיפלטו בתהליך ולטפל בתוצרים עד לכדי הפיכתם לנפט, תוך נזק סביבתי אדיר.

התקנות שהקלו על כרייה בפצלי השמן הפכו לפיילוט קטנטן, משהו לא משמעותי, ומשם קצרה היתה הדרך להפי-אנד (לבעלי ההון) למרות מכשולים כמו ועדות כנסת מעצבנות, אזרחים טרדניים, בג"צים, וגם גיבור שמוביל לניצחון הגדול כמו שהוביל בשדה הקרב, אלא שהפעם לא יזכה בעיטור המופת אלא הרבה יותר מזה, הפעם, הוא יזכה בכסף הגדול.

הפגישה הראשונה עם הפצלים

המילה לוביסטים היתה מילה ערטילאית בשבילי עד שהגעתי לכנסת מיד לאחר קיץ 2011 במסגרת המשמר החברתי. שם לראשונה ראיתי את בעלי הסרטים הצהובים, מתרוצצים בעסקנות במסדרונות, יושבים בוועדות, לפעמים ממש בחיקם של חברי כנסת. אחד המחזות הראשונים היה ממש בשבוע הראשון בוועדת הפנים ואיכות הסביבה בדיון על פיילוט הפקת הנפט בעדולם, משם מדווחת ליה נירגד שנציגי משרד התשתיות בוועדה יושבים בצמוד לנציגי החברה הפרטית (כלומר IEI) .

למותר לציין שכל המומחים וכל נציגי האזרחים שהגיעו לוועדה היו נגד ה"פיילוט" מסיבות נרחבות, החל באיכות סביבה וסכנה לתושבי המקום וכלה בחוסר התוחלת של הפרויקט: "כמעט כל האנשים כאן בצד אחד של הדיון. ואילו משרד התשתיות, כאמור, בצד האחר, נציגיו יושבים ליד נציג החברה הפרטית. צמודים" – מדווחת נירגד.

דיווח נוסף מוועדת הפנים והסביבה, מה-26.6.2012, מספר לנו שיו"ר הוועדה אמנון כהן (ש"ס) מסכם את הדיון ב"ישר כוח לחברה היזמית", ובעצם נותן אור ירוק לפרויקט, וזה בניגוד לכל האזהרות וההתנגדויות של המשרד לאיכות הסביבה, ארגוני הסביבה והתושבים.

הנה אפי

ובכל זאת אם כולם מתנגדים, איך בכל זאת הפרויקט עובר?

זוכרים את עוזי לנדאו שר התשתיות מהפרק הקודם על הגז הטבעי, תשובה והרישיונות שקיבל ללא מכרז? אזי כבוד השר מגדיר את פרויקט פצלי השמן כבעל “עדיפות לאומית”, ואף הצהיר כי יקדם את אותו. בנובמבר 2011 הודיע כי הוא משעה עצמו מהעיסוק בנושא פצלי השמן, לאחר שוועדת ההיתרים לניגוד עניינים החלה לבדוק חשש לניגוד עניינים בשל תרומה שקיבל בסך 5,000 ש”ח מהרווארד ג’ונסון, מיליארדר חרדי אמריקאי, מבעלי חברת IDT המפעילה את הפרויקט. ובכל זאת כפי שראינו מהדיווחים נציגיו בוועדה יושבים ליד נציגי החברה ומתעלמים מכל הביקורת שחוזרת ועולה מצד הציבור ואפילו מצד השר לאיכות הסביבה גלעד ארדן.

אבל בכל זאת כל זה לא היה עובד אם לא היה מי שיישא על גבו את הפרויקט וידאג ויחתור ללא לאות לקידומו. במקרה שלנו מדובר בנשיא חברת ג'יני אנרג'י אינטרנשיונל, חברת האם של IEI יוזמת הפרויקט של חפירת פצלי השמן בחבל עדולם - מר אפי איתם.

פגשנו בו בוועדת הפנים והסביבה של הכנסת, בא לקדם באופן אישי את הפרויקט. אפילו צילמנו אותו, ואז גילינו משהו קטן שהפריע לנו בתמונה.

אנחנו רגילים כבר לפעילותם הנמרצת של הלוביסטים, מכירים גם את פקידי האוצר שעוזבים את משרותיהם הציבוריות ועוברים את הכביש לעבוד בחברות להן התירו כל מיני עסקות, אבל בכנסת הופתענו לראות שגם חברי כנסת לשעבר משתמשים בהשפעתם וקשריהם לקדם נושאים הקרובים ללבם. והנה אפי איתם יושב כאן על כסא של חבר כנסת בדיון בוועדה.

אלא שלסיפור שלנו יש שורשים ארוכים ויש מי שיאמר אפילו פצלים, כי מר אפי איתם היה גם שר התמ"ת בממשלת שרון (2002-2003) אז קידם את פרויקט הגז הטבעי. אז מסתבר שסבלנות אף פעם לא מזיקה. גם קשרים פוליטיים, לוביזם ושתדלנות. רוצים לדעת איך עושים את זה? תשאלו את ג'ק אברמוף.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה