אינפקטד מאשרום: המדריך השלם לפטריות

קשה להתחמק ממנה, היא יכולה להופיע בכל מקום, לפעמים היא עקשנית, בעלת מראה לא אסתטי בעליל ויש לה נטייה להתקאמבק. קבלו את המדריך המלא לטיפול בפטרת

12/12/2016
גוני לב ארי קבלו עדכונים מגוני
  • RSS

פטרת רגליים. צילום: שאטרסטוק

 איפה מופיעה?

פטרייה היא זיהום עורי נפוץ יחסית, שמתחולל לרוב בשכבה החיצונית של העור. כך מסבירה שירלי קטרון, דיאטנית ורוקחת סופר-פארם. פטרייה אוהבת לחות, מקומות חשוכים וחום. לכן למשל, כשכף הרגל שוהה במשך שעות ממושכות בגרב בתוך נעל סגורה בדרך כלל בחורף, הרי מדובר באזור שמועד לפורענות.

פטרייה יכולה להופיע בכל מיני אזורים בגוף, בין המרכזיות והמוכרות ביניהן ניתן למצוא:

1. פטרייה בכפות הרגליים, או פטרת הרגל הקרויה גם Tinea Pedis: הסוג הנפוץ ביותר שמופיע על גבי הציפורניים (פטרת ציפורניים) ו/או בין אצבעות כפות הרגליים, לרוב בין האצבע השלישית לרביעית ובין הרביעית לחמישית. הפטרייה תתפשט בדרך כלל בין שתי כפות הרגליים.

2. פטרייה וגינאלית - ידועה גם כקנדידה, פטריית שמר הנפוצה בקרב כ-75% מכלל הנשים. היא נמצאת באופן טבעי בגוף, אבל כשהיא יוצאת מאיזון (כתוצאה מסיבות שנמנה בהמשך) היא פוגעת באיכות החיים ויש לה נטייה לשוב לביקור.

פטריות נוספות הן: פטריות בקפלי העור - בצדי הבטן, מתחת לחזה ובמפשעה כתוצאה מהזעה, שפשוף או היגיינה לקויה. תפרחת חיתולים - יכולה להתרחש כתוצאה מהחלפת חיתולים בתדירות נמוכה. פטרייה שנמצאת על עור הקרקפת יכולה להתפתח לסבוראה בקרקפת. פטריות שמש מופיעות בדרך כלל על הגב.

פטרייה וגינלית. צילום: שאטרסטוק

איך מזהים?

אי אפשר לפספס מופע של פטרייה ומאיבר לאיבר סוג הפטרייה משתנה: האזור בדרך כלל מגורה ומגרד וזה בעצם מה שמציק. העור מדובלל, מתקלף, לא אסתטי, לח, לפעמים מתלווה אדמומיות. כשמדובר בפטרייה וגינלית מתלוות אליה גם הפרשות צהבהבות או הפרשת "קוטג'".

כשהציפורן נגועה בפטרייה היא משנה את המראה שלה, מתעבה ולפעמים נפרדת מהעור שמתחת. כאמור, מדובר במראה לא סימפטי, שלעיתים מלווה גם בריח לא נעים. רוב הפטריות על העור במקומות שהזכרנו ניתנות לטיפול קצר באופן יחסי ולרוב חיצוני (ימים ספורים בלבד). למעט פטרת ציפורניים, היא עקשנית יותר והטיפול בה ממושך יותר, או שמדובר בפטרת סיסטמית (מערכתית) ובמקרים כאלה יש לגשת לרופא.

שימו 3>

בראש ובראשונה, פטרייה מחייבת מגע ישיר על מנת לעבור מאדם לאדם, או ממגע של אדם במשטח רצפתי. יש להקפיד על היגיינה בכף הרגל, במיוחד סוכרתיים עם רגישות בכפות הרגליים. כשמדובר בפטרייה על הציפורן יש להימנע ממגע עם שאר הציפורניים ורצוי לא להשתמש באותה פצירה, או באותו זוג מספריים. פטריית שמש נמצאת על העור כדיירת קבע, כחלק מאוכלוסיית החיידקים והפטריות בפלורה הטבעית שנמצאת על העור. הפטרייה הווגינלית תופיע ברגע שמופר איזון הפלורה, כמו על ידי תרופות, אנטיביוטיקה, סטרס, שימוש יתר בסבונים, חוסר היגיינה וכאמור, לפעמים כתוצאה מהדבקה ממגע.

פטרת ציפורניים. צילום: שאטרסטוק

טיפול מניעתי

קיטרון מסבירה שטיפול מניעתי יכלול שמירה על היגיינה, אבל גם לא יותר מדי. מומלץ להקפיד על אוורור כפות הרגליים, כמו גם אוורור נעליים סגורות והימנעות מנעילה של אותן נעליים מדי יום. כדאילהעדיף תחתונים, גרביים ומכנסיים מכותנה ולא צמודים מדי. במקלחות ציבוריות השתדלו לנעול כפכפים למקלחת ובנעליים אפשר לפזר טלק עם חומר אנטי פטרייתי.

טיפול מעשי

רוב הטיפולים נעשים באמצעות מריחה חיצונית של קרמים, ספריי, פעם או פעמיים ביום על הנגע או עד שחל שיפור. מומלץ להמשיך לטפל עוד יום יומיים נוספים ליתר ביטחון:

למיסיל ONCE - מיועד לכפות הרגליים למריחה חד פעמית. ישנם קרמים נוספים, כמו: אגיסטן עם אלוורה, פונגידרם, דרמסיל.

לציפורניים, מומלץ להשתמש בשמן אתרי עץ התה, בעל תכונה אנטי פטרייתי, הוא מחטא ואנטי ויראלי. אפשר למצוא גם לקים עם חומר אנטי פטרייתי, כמו פונגינייל בצירוף הוראות מריחה.

לטיפול בפטרייה וגינלית: בנוסף לאגיסטן, ישנם סבונים ושטיפות, טבליות וגינליות, נרות עם חומר אנטי פטרייתי. כמו כן, מומלץ להשתמש בפרוביוטיקה בבליעה או בהחדרה לשמירה על הפלורה הטבעית של הגוף.  אם אין הטבה, גשו לרופא העור שלכם להתייעצות. זכרו, ההתמדה בטיפול חשובה, אם נפספס יום או יומיים, גם אם חל שיפור, ייתכן שנשאר נגע והוא לא נראה לעין - אנחנו עלולים לחזור לנקודת ההתחלה. והעיקר, לא להרים ידיים.

תכשירים נגד פטריות. צילום: יח"צ
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה