אין קליטה

מה הקשר בין וובה ואלה מ"המרוץ למיליון", סדרת הכתבות על קליטת עליה בערוץ 10 וטעויות העברית של אביגדור ליברמן? רודריגו גונזלס מודאג

16/02/2015
רודריגו גונזלס קבלו עדכונים מרודריגו גונזלס
  • RSS

וובה ואלה מהמרוץ למיליון

אתמול שוב זה קרה, הממיר של הוט החליט לא לעבוד. יותר נכון השלט לא עבד, אז הייתי צריך למחזר תוכניות. סיימתי לצפות בחדשות 10 ואז צפיתי בכמה תוכניות של "המרוץ למיליון" בערוץ 2.

אני צופה הדוק של חדשות 10, אני אוהב את האג'נדה החברתית ולרוב מסכים איתם ומזדהה עם המסר. אתמול, כמו בכל ערב צפיתי עד סוף המהדורה (כן, התחזית עם דני רופ זה חלק הכרחי בתכנון המחר), אבל אתמול כיוונתי מלכתחילה להמתין עד הסוף, לאחר שראיתי את הקדימון לסדרת הכתבות של מיה איידן "ארץ לא מובטחת – מי דואג לעולים החדשים?". סיקרן אותי לראות מה יש להם להגיד בנושא. בכל זאת, עליתי לארץ בשנות ה-90 וחוויתי רכבת הרים של עליות וירידות בסיפור העלייה שלי. סיקרן אותי לראות עד כמה תהיה ביקורת, ועל מי תהיה הביקורת.

לצערי, לפחות מהפרק הראשון בסדרה, נראה כי עורכי וכתבי ערוץ 10, המזוהים עם החתרנות שלהם, דווקא במקום הזה של עולים חדשים וקבלת השונה הם משרתים את ההגמוניה ולא נראה כי יש כאן מטרה אמיתית לשנות או אולי אפילו לעזור, אלא להיות פופוליסטי ולצעוק "הממשלה לא בסדר".

סל קליטה, אולפן ויאללה – צאו לדרך!

לאורך השנים שלי בישראל יצא לי לפגוש כמה עולים, אחד מהם הוא בוריס שינדלר – יועץ פוליטי לקול הרוסי, שעם השנים הפך לחבר. בוריס, יחד עולים נוספים, הקימו ארגון שנקרא "קול-עולה". ארגון שהוקם על ידי עולים חדשים למען עולים חדשים.

"לארגון יש אתר באנגלית ובצרפתית", מספר בוריס, "ובו מידע על הבחירות בישראל. המידע מפרט על ראשי המפלגות, על איך להצביע, מצע המפלגות. בנוסף הארגון מקיים פעילות הסברה"

אחרי שבוריס סיפר לי שפוליטיקאים רבים מוצאים פתאום זמן ביומנם ויכולים לבוא לכנס של עולים חדשים, שאלתי אותו האם הוא צפה בכתבה בערוץ 10. הוא אמר שלא, אבל מיד ציין בפני את הבעיות שלדעתו לא יעלו בסדרת הכתבות.

"עיקר הבעיה", הוא מסביר, "נובעת מכך שהממסד והחברה בישראל עדיין מאמינים בשיטת כור ההיתוך או "הקליטה הישירה". עולים חדשים מקבלים סל קליטה, שובר לאולפן ויאללה, צאו לדרך!. אף אחד לא מכין אותם למציאות הישראלית האפורה והיום יומית, לכן רבים מהם נשברים. הם לא מבינים את הבירוקרטיה הישראלית, הם לא מכירים את התרבות הישראלית, הם רגילים לקהילה יהודית שמרכזה בית כנסת ובישראל כל זה משתנה. כתוצאה מכך העולים מסתגרים ולא משתלבים בחברה הישראלית. החברה בישראל דורשת מהעולים למחוק את העבר ולהיות 'כמונו', לדבר עברית ולהיות עברי, אך גם אלו שהופכים להיות הכי ישראלים לא זוכים להיכנס בשערי האליטה. לראיה, כמה כתבי טלוויזיה דוברי רוסית אתה מכיר בתקשורת בישראל?".

נכון, אין בתקשורת הישראלית ייצוג לאותה בעיה שכתבת ערוץ 10 מיה איידן מעלה. בערוץ 10 עצמו אין ייצוג לעליה מאתיופיה, רוסיה, צרפת ודרום אמריקה, כולם ישראלים – צברים, ואם אני לא טועה, רובם אשכנזים.

לא משחקים עם וובה ואלה

הזפזופ ל"המרוץ למיליון" הביא איתו בידור מצוין, אבל לא הביא בשורות טובות בסוגיית קבלת האחר והיכולת של החברה הישראלית לשלב שונה ממנו – עולה חדש.

נכון, זה רק משחק. נכון, זה בידור. נכון, ככה הטלוויזיה עובדת – יצירת דימוי שטחי ופשוט כדי לפנות למכנה המשותף הרחב ביותר, אבל זה משהו אחד והתנהגות המשתתפים זה משהו אחר.

ברשותכם, בואו לרגע ניקח את קלף הפרסה כאנלוגיה חברתית. קלף הפרסה, למי שלא יודע, זה קלף שבעזרתו יכולים המתמודדים לעכב זוג אחר וכך להדיח אותו מהמשחק. מתחילת העונה תשעים אחוז מהזוגות שמים פרסה לוובה ואלה, העולים החדשים.

אתם שואלים למה? בכל פרק המתמודדים מוצאים תירוץ חדש: "כי הם לא מתחברים איתנו", "כי הם לא בחברה", "כי הם לא מדברים". בפרק האחרון אחד מצמד הטופזים הרחיק לכת ובחר שוב לשים פרסה לוובה ואלה, הפעם בגלל תובנה מדהימה, חדה ונדירה שהגיע אליה במהלך המרוץ  – נשים להם פרסה בגלל שהם באו לקחת את המיליון?!? יכול להיות שהמתמודדים אומרים, במילים אחרות, וובה ואלה, אתם לא מוכנים להיות "כמונו" ולכן לא מגיע לכם לשחק איתנו?

עולים חדשים הם שונים, הם אחרים והם חדשים. זה לא סוד שהחברה הישראלית מתקשה לקבל את האחר ואת השונה. למשל הקהילה ההומו לסבית, אבל היא לפחות זוכים לייצוג הולם ורחב היקף בתקשורת ואף אחד אינו מנסה לשים קלף פרסה כדי לעכב את התקדמותם במשחק. הם מופיעים בטלוויזיה, הם יוצרים תרבות, משפיעים על התרבות, הם חלק מהתרבות.

אסיים באבל קטן. אני מצפה מהמנהיגים שקוראים לשוויון ומייצגים מגזר שלם לנהוג על פי הקודים הבסיסיים ביותר. למשל, שפה נכונה ועברית תקנית. נראה לי אבסורד שראש מפלגת ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, אחרי 40 שנה בישראל, עדיין שוגה בעברית. בראיון עם רינה מצליח, יושב ליברמן ומזלזל בשפה. לאורך כל הראיון, הוא חוזר ואומר חמש אחוז, שש אחוז, מדבר אל רינה בלשון זכר ועוד כמה טעויות שצרמו לאוזניי. אז ליברמן, חברי חדשות 10, מתמודדי "המרוץ למיליון", לפני שאתם דורשים מהאחר, תדרשו מעצמכם.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה