אין כמו יפו, גם בבקרים

ריחות של מטעמים מגרים, צבעים חושניים וטיפוסים מעניינים שכמותם אפשר לפגוש בעיקר בשווקים. חגית אברון מזמינה אתכם לפנות לכם בוקר כדי לבקר ביפו

10/12/2015
חגית אברון קבלו עדכונים מחגית
  • RSS

שוק הפשפשים. צילום: גיל פנטו

ש' היא חברתי החדשה שחיה מעבר לים. לא הכרתי את ש' היכרות מוקדמת, אבל בבואה לביקור מולדת, אינטואיטיבית הרגיש לי לקחת אותה לשיטוט מרחיב לבבות ביפו. היא עלצה למשמע היעד הנבחר, וסיפרה בהתרגשות שחלק נכבד מילדותה העבירה בין הסמטאות של פעם. תהיתי ביני לבין עצמי, אם תזהה ש' את כור מחצבתה לאחר הפיכתה של יפו למתחם אופנתי ומבוקש, כזה שבין רחובותיו הצרים צצו מלונות בוטיק, חנויות מעוצבות ומסעדות אופנתיות.

הגענו בבוקרו של יום חול, והאווירה הים תיכונית הגועשת סביב מתחם השוק כבר דגדגה את בלוטות הנוסטלגיה של ש'. אווירה שכמו לקוחה מסרט צבעוני בו מככבים בערבוביה – מסגדים מהם בוקעים סלסולי המואזין, ריחות של מטעמים מגרים, צבעים חושניים וכמובן טיפוסים מעניינים כמותם ניתן לפגוש בעיקר בשווקים.

את הבוקר פצחנו בארוחת בוקר יפואית במלון הבוטיק market house, מלון יפהפה המשמר את הטוב מבין כל העולמות – הישן והחדש. זה שמבנהו משתלב באופן הרמוני ברחוב המחוספס ועיצובו משדר ניחוחות יוקרה מאופקים.

ישבנו באכסדרת המלון המהודרת, מציצות אל שאון הרחוב היפואי, נהנות מארוחת בוקר משובחת ממיטב התוצרת היפואית – חומוס חם שעטף את הלשון בזכרונות, בורקס נהדר וטרי שהתפקע ממילוי של תרד וגבינה, וכמובן עוד תועפות סלטים טריים, מאפים טריים וקפה מצוין.

מלון מרקט האוס. ארוחת בוקר משובחת ממיטב התוצרת היפואית. צילום: נתן דביר

"יש לי הפתעה בשבילך", סחתי לש' בעודי מנגבת את פירורי הבורקס מפי. עוד בטרם הספיקה ש' להתפעם מניחוחה של הרפתקה ממשמשת ובאה, סר לשולחננו גיל פנטו, בעל המיזם המסקרן "Made in Eretz Israel", מוזיאון לפרטי לנוסטלגיה ארץ ישראלית נדירים מסוגם.

גיל, הנוהג לערוך סיורים, הרצאות ואירועים ביפו ובביתו הפרטי, לקח אותנו לסיבוב במגרש הביתי שלו – הרי היא רחבת הפריטים הישנים בעיבורו של שוק הפשפשים. גיל, בעברו "צייד ראשים" ובהווה צייד פריטים נוסטלגיים ארץ ישראליים, חמוש בעיני נץ המאפשרות לו לצוד ספר אלפון משנות ה-70, קופסת פח חלודה שאצרה זכרונות וסוכריות וקופסאות ובהן אצורים סיפורים כמוסים של ילדות נשכחת.

ש' מיהרה ורכשה כמה פריטי רטרו שירגשו את מי שמתגעגע למולדת, ואנחנו המשכנו לשוטט בשוק החדש-ישן, בין הדוכנים הצבעונים, שפע דברי הענתיקות וחנויות העיצוב החדשות שלא היו מבישות את אחרונת החנויות בסוהו.

גיל הצביע על כמה חנויות מעצבים צעירים ויצירתיים. אלה שהבינו שבשוק מנשבת בריזה עכשווית, ובדומה לשווקים מתפתחים בעולם בחרו להמר על המתחם כעל מקום ההתרחשות העתידי. עוד התבשמנו בחנות הרוקחת בשמים בהזמנה אישית, התמוגגנו למראן של משקפי שמש ייחודיים בחנות המרכזת את נפלאותיהם של אמנים ישראלים ולגמנו בשקיקה מיץ רימונים ארגמני, שהזכיר לנו בפעם האלף של אותו היום שיש משהו נפלא בעיר הזאת.

עוד סמטה, עיקול ודילוג במעלה מדרגות הבית של גיל, השוכן בטבורו של השוק, והדלת נפתחה אל תוככי מאורת קסמים של ממש. צווחת גיל נרגשת נמלטה מפינו, וכמו עליסה בארץ הפלאות פערנו זוג עיניים עגולות והחלנו לגלוש במנהרת הזמן של ילדותנו – כאן אריזת קסטה מרובעת שאהבנו לזלול בשוך ערבי קיץ חמימים, שם מוטלות פיסות ילדות בקופסאות משחק שילדינו כבר לא יידעו, ועוד עשרות פריטים מקום המדינה ועד שנות ה-70, מרכיבים יחדיו פסיפס נוסטלגי מתוק-מריר של ארץ ישראל של פעם. גיל מפנה אותנו בעיניים בורקות לדברי הסדקית והמכולת של הסבנטיז, לכרזות המצחיקות שהציעו לעקרת הבית (ורק לה) לרכוש בלו בנד ולא להסתובב בבית בשמלה קרועה, ולעוד מאות פרטי האוסף מכל תחומי החיים המספרים את סיפור התקופה.

המוזיאון של גיל פנטו. פסיפס נוסטלגי מתוק-מריר של ארץ ישראל של פעם. צילום: לירון אלמוג

יכולנו לרבוץ שם עוד שעות, אבל השמש היפואית נטתה לשקוע ואנחנו הבטחנו זו לזו משקה בשקיעה. גלשנו מהורהרות ל"קסיס", בית הקפה היפה על חוף ימה של יפו. קסיס, הקפה של איילת, חברתה של ש' לשעבר מקליפורניה, הקימה עם שובה לארץ מובלעת של טעם טוב, אוכל מצוין ותפאורה מנצחת. שוחחנו בנחת, כבר כמו חברות ותיקות, אודות אז והיום, הנכר והמולדת, ולגמנו כוס של יין, שחדר לנו עמוק, בדיוק כמו יפו, לדם.

תגיד שחגית:

ארוחת בוקר במלון market house: בית אשל 5, תל אביב יפו. 03-7974000. בהזמנה מראש

גיל פנטו - מארח נוסטלגיה מקומית: בתיאום מראש לאירועים, סיורים והרצאות. 054-4510345.

קסיס: חוף גבעת עלייה , תל אביב יפו. 03-5753745
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה