אין זו הגדה

כולם מדברים על טיולים ופעילויות לילדים, אבל פסח הוא גם זמן מצוין לפנק את המוח והלב- ולקרוא ספר טוב! שישה ספרים חדשים ומומלצים

14/04/2011
תרבות ובידור קבלו עדכונים מתרבות
  • RSS
» קחו ספר וצאו החוצה. צילום: Thinkstock photos

אם לא שמתן לב, פסח כבר כאן- וחוץ מלהתרוצץ כמו מטורפות ולשבור את הראש מה עושים עם הילדים (או עם עצמכן) בחופש הארוך-ארוך הזה, אפשר גם לנצל את הזמן בשביל להעניק למוח שלכן מסאז' עם ספר טוב. הנה כמה המלצות לספרים חדשים שנמצאים בחנויות עכשיו וכדאי מאוד לקנות, לבקש אותם כמתנת אפיקומן או לרכוש לעצמכן. שלא תיתקעו עם "הא לחמא עניא" כל החג, כן?

אבירי הדרך- מייקל שייבון

הוצאת עם עובד

אי-שם במאה העשירית חברו זה לזה שני גברים לנדוד בדרכים מסוכנות בהרי הקווקז: זליקמן, רופא יהודי צעיר, צנום וחיוור שנוטה למרה שחורה, בן העיר רגנסבורג שבאירופה, ועמרם, ענק שחור קשיש, לוחם לשעבר, שבא מחבש וחושב את עצמו ליהודי. הרופא חמוש במחט מוזרה ארוכה, והאתיופי - בגרזן ויקינגי עצום. שני אבירי הדרך היהודים האלה מתגלגלים אל ממלכת הכוזרים האגדית השוכנת לחופו של הים הכספי. אליהם מצטרף עלם רך, פילאק שמו, נסיך כוזרי, אשר בורח מפני מבקשי נפשו שכבר רצחו את כל בני משפחתו ומשתוקק בלהט להשיב אליו את כתר המלכות. האם השלושה האלה נכונים לעמוד בראש מרידה של ממש? מייקל שייבון, שבכל פעם מפתיע מחדש בהמצאות הספרותיות המבריקות שהוא מציע לקוראיו ("ההרפתקאות המדהימות של קוואליר וקליי", "איגוד השוטרים היידיים") רקח גם הפעם עלילה מוטרפת שתיקח אתכן למקום רחוק.
מאנגלית: סמדר מילוא

של עכברים ואנשים- ג'ון סטיינבק

הוצאת הספריה החדשה

לני הוא בחור ענק רפה-שכל, משולל מודעות וזיכרון, ובעל כוח פיזי בלתי-נשלט, שהוא כלל אינו ער לקיומו. חברו ג'ורג', הגורר אותו עמו מנעוריהם, כמין הרגל או משימה ומעמסה שהורסות את חייו, הוא היפוכו הגמור של לני: איש קטן וזריז, שקול ובעל לשון ומחשבה. במציאות הקודרת של המשבר הכלכלי הגדול של שנות ה-30, נודדים השניים כפועלים שכירים מחווה לחווה בקליפורניה. 'של עכברים ואנשים' היא אחת הנובלות העזות ביותר בכל הספרות האמריקנית, והיתה ההצלחה הספרותית הגדולה של סטיינבק (חתן פרס נובל לספרות לשנת 1962), שנתיים לפני 'ענבי זעם'. זהו התרגום הראשון של יצירת המופת הזו לעברית.
מאנגלית: טל ניצן

עמוק בבוץ- גיירמו פדנלי

הוצאת הכורסא/משכל (ידיעות ספרים)

דוקטור בניטו טורנטרה, מרצה משועמם ומדובלל לפילוסופיה, מוצא את עצמו במערכת יחסים משונה עם אדוארדה, קופאית בסופרמרקט, שמופיעה בביתו לילה אחד ומבקשת להישאר לישון. תוך זמן קצר מתברר שאדוארדה ביצעה פשע חמור והשניים מחליטים להימלט יחד למקום מבטחים. המהפך בחייו של בניטו, מאזרח שומר חוק וממושמע לאדם המסייע לעבריינית, הופך את הספר הזה למסע מצחיק ושנון, ועם זאת מצליח לומר דברים משמעותיים על אורח החיים של מקסיקו המודרנית, על השחיתות שנמצאת בכל דרגות השלטון ועל הקלות בה מי שיש לו את הכסף והיכולת מסוגל לצאת מכל דבר.
מספרדית: רינת שניידובר

אלף שנים לחכות- מיה טבת דיין

הוצאת כנרת שרף

כנרת ונורי מחפשים זה את זה כל חייהם אבל כשהם נפגשים זה תמיד לא בזמן. כשהם מתאהבים, נורי מבוגר מכנרת בשנים רבות ונשוי. לאחר שנים, כשהיא כבר נשואה לאמנון ואמא לשלומציון הקטנה, כנרת מקבלת ממנו מכתב: "אני יודע שהתחתנת. פחות או יותר באותו זמן אני התגרשתי. כתבתי לך הרבה שירים וזמן רב התלבטתי אם לשלוח לך אותם. אבל, כנרת, אין לנו אלף שנים לחכות". זהו סיפור חושני ומרטיט לב על אישה אחת, על גבר אחד, ועל האהבה הגדולה, היציבה והעצובה שלהם.

היברו פאבלישינג קומפני- מתן חרמוני

הוצאת כנרת שרף

העשורים הראשונים של המאה העשרים בניו יורק: ריכוז עצום של מהגרים, רבים מהם יהודים, שנטשו בתים חמים בעיירות קטנות במזרח אירופה למען "החלום האמריקאי". הלב הפועם של תרבות המהגרים היהודית בניו יורק באותה תקופה סוערת היו ספרוני ה"שונד": מעשיות סנטימנטליות מפולפלות, עתירות אירועים ומהפכים מלודרמטיים. רבים מהספרונים האלה שכולם קראו אותם נערות, עקרות בית, פועלים, בטלנים ותלמידי ישיבה התפרסמו בהוצאת הספרים "היברו פבלישינג קומפני". זהו סיפור עלייתו ונפילתו של מרדכי שוסטר, נער מהגר שהחל את דרכו כשוליה של סַדר דפוס ב"היברו פבלישינג קומפני", ונשבע להפוך למחבר ה"שונד" הפופולרי ביותר. זהו גם סיפורם של חבריו ואהובותיו שחיו בדוחק בלואר איסט סייד ופינטזו על החיים הטובים המחכים במרחק של כמה רחובות בחלקים העשירים יותר (והיהודיים פחות).היברו פבלישינג קומפני הוא שחזור אוהב, רגיש ואמין של תקופה ותרבות שפסו מן העולם.

אשת הטייס שנעלם- צור שיזף

הוצאת חרגול (עם עובד)

"מאותו רגע שהודיעו לי, כשהופיעו שתי הציפורים בדלת, האמנתי בהם ובטחתי בהם וידעתי שאין שום בעיה, ושחיל האוויר הטוב בעולם של הצבא הטוב בעולם יעשה הכל כדי להחזיר את אסף. והם יביאו אותו אלי. ואם צריך ישלחו את סיירת מטכ"ל ויפשטו על לבנון, וכולם מרוכזים בזה, הספינות של חיל הים בים ומטוסי הסיוע באוויר והיסעור כבר מרחף מעל ההרים הקרחים ואנשי המוסד פרושים בכל מקום כדי לכוון. באמת האמנתי בכל הדברים האלה שילדות שנולדו וגדלו בראשון לציון והגיעו לצבא ופגשו טייס מושבניק והתאהבו בפעם ראשונה ושכבו בפעם הראשונה והתחתנו בפעם הראשונה והרו בפעם הראשונה מאמינות". בקול כפול ומהדהד מסופר סיפורם של הטייס שנעלם בלבנון ושל האישה שנותרה בלעדיו. מי צודק: אלה שמעריכים שהוא מת, או אלה שמשוכנעים שהוא עדיין חי? האם אשת הטייס תמצא תשובה לשאלה שמענה אותה? ואיך יוצאים לחופשי במקום מסובך כמו המזרח התיכון?

פסח שמח וקריא!
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

  • Pnina Rintsler 16/04/2011

    אלף שנין לחכות הוא אכן מהטובים והמתעתים ביותר שקראתי. כמצד אחד כתוב פשוט מצד שני מתוחכם ונוסע בין זמן לזמן.מעורר הזדהות.לא יכולתי להפסיק לקרוא.כל הזמן הפתעות ומעגליות ונוגע!

בחזרה למעלה