'איכות' גם בלי זמן: כך תהפכי מטלות לזמן אמיתי ביחד עם התינוק

בספרים אנחנו קוראות עד כמה חשוב 'זמן איכות' עם התינוק, רק שבחיים עצמם אין זמן, אז איך מגיעים לאיכות? 4 רעיונות לדקות של ביחד עם התינוק, גם ביומיום העמוס

05/12/2016
שני רז קבלו עדכונים משני
  • RSS

לרוב האמהות אין זמן, אז איך מגיעים לאיכות? (צילום: Sutterstock)

רוב האימהות מג'נגלות בין עבודה לאימהות, ומוסיפות לזה לימודים, זוגיות, חברות, בישולים, ישיבות שמתארכות, סידורים, בויילר שהתקלקל, פנצ'ר בגלגל. היום שלנו הוא מרוץ, משימה רודפת משימה - מהעבודה לגן, מהגן לגינה, מהגינה לארוחות ערב ובואי לא נשכח את ערימת הכביסה שמחכה כבר משלשום.

בתוך כל הריצות, אימהות עלולה להפוך לא פעם לעוד משימה. את מגלה שאת הופכת לאמא 'יעילה': מחליפה חיתול ברגע, דואגת לאמבטיה מטכ"לית של שלוש דקות, ומסיעה למטפלת תוך כדי טלפונים לעבודה.

אם מצאת קצת מעצמך בין השורות האלו, זה הזמן לקחת נשימה ולחשב מסלול מחדש. רגעים אינטימיים של קרבה עם התינוק חשובים גם לו וגם לך, ומחזקים את הקשר ביניכם. אז נכון שלא תמיד יש 'זמן איכות' מוגדר ביומן למשחק ואינטימיות עם הילדים, אבל למעשה כל פעולה או רוטינה יומיומית עם הילד שלך היא הזדמנות נפלאה לייצר מגע ולהוליד רגעי איכות קסומים.

הנה 4 פעולות יומיומיות והדרך להפוך אותן לזמן מיוחד של יחד:

 

1. האכלה:

בין אם את מניקה או בוחרת להאכיל בתמ"ל, בזמני האכלה התינוק מקבל הרבה מעבר למזון. החום, תחושת הקרבה, דפיקות הלב שלך ואפילו הריח גורמים לו להרגיש מוגן ועטוף ועוזרים לו להרגע. בחודשי החיים הראשונים, כשהראייה עדיין לא מפותחת עד הסוף, תינוקות מסוגלים לראות למרחק של כ-20 ס"מ, מספיק בדיוק לראות בבירור את פניה של אמא בשעת ההאכלה.

כך תהפכי האכלה לזמן של יחד:

ביומיום העמוס האכלה הופכת לזמן סידורים. את מניקה או נותנת בקבוק תוך כדי התעדכנות ברשתות חברתיות, מענה לטלפונים, או שיחות עם בן הזוג. המלצתנו היא להתנתק מהעולם בשעת ההאכלה ולהיות נוכחת ברגע. להסתכל על הקטן שלך, לשמוע את קצב נשימותיו, לחייך אליו, ללחוש מילים אוהבות וליטופים עדינים למתוק שלך ולחוש אותו. גם אם זה לא אפשרי בכל האכלה - השתדלי 'לגנוב' לפחות שתי האכלות שקטות במשך היום.

 

2. נסיעה באוטו:

לפחות שעה אחת ביום, אם לא הרבה יותר עוברת עלינו ועל הקטנטנים במכונית: מהבית לגן, מהגן לפארק ומהפארק הביתה, כשלרוב הם קשורים בכיסא מאחור ואנחנו מאזינות לרדיו, מנהלות שיחות עבודה, או מתרגזות מהפקקים המייאשים ומהנהיגה של נהגים סוררים.

כך תהפכי נסיעה באוטו לזמן של יחד:

גם פה, הרעיון הוא להיות נוכחת ברגע ולהעריך את השעה שניתנה לך עם הקטנטן שלך, גם אם איננה אידיאלית. את אמנם לא יכולה לגעת בתינוק או להסתכל עליו אבל את בהחלט יכולה לשיר לו ולדבר איתו. לפעוט מעט בוגר יותר כבר אפשר לדקלם חרוזים מצחיקים יחד, לאתר מכוניות, עצים, וצבעים אהובים לאורך הדרך. הכיף הגדול בלראות את העולם דרך עיניהם של פעוטות הוא שבשבילם העולם כולו הוא פלא - כך שנוף משתנה מחלון הרכב הוא לא פחות מלונה-פארק ויזואלי, אל תיתני לו לחוות אותו לבד.

 

זמן ההחתלה: הזדמנות נפלאה לאינטימיות (צילום: Shutterstock)

3. החתלה:

זמן ההחתלה משתנה מתינוק לתינוק: ישנם את הרגועים שנהנים מהטיפול, את הנמרצים שרוצים להתהפך ולזוז תוך כדי, ואת המסתייגים שלא אוהבים את החדירה לפרטיות ונרתעים מטוסיק עירום באוויר הקריר. מה שלא משתנה הוא דבר אחד: רגעי החתלה קיימים תמיד. מעבר להיותם מטלה מדובר בהזדמנות נפלאה לייצר משחק, וקרבה לא רק דרך מילים, אלא דרך מגע.

כך תהפכי את רגעי ההחתלה לזמן של יחד:

שעת ההחתלה היא למעשה זמן בו את והתינוק נמצאים בקשר עין קרוב, וגם זמן בו גופו הקטן והרך חשוף, לפחות בחלקו – הזדמנות נפלאה לאינטימיות. עוד לפני ההחתלה, בדרכם לשידת ההחתלה, דברי עם התינוק, חבקי אותו, והודיעי לו שאתם הולכים להחליף חיתול, דבר שיעזור להוריד התנגדות במידה והתינוק שלך איננו מחבב את ההחתלה, ויכין אותו לבאות. דאגי להחליף את החיתול בחדר חמים ולדבר איתו תוך כדי. הרימי את החולצה והגניבי נשיקה על הבטן הקטנה, לטפי את הרגלים החשופות, נשקי את הברכיים הקטנטנות, או העניקי עיסוי קל בכפות הרגליים לאחר ההחלפה. כל אלו יסייעו להפוך חווית ההחלפה ממטלה בלבד לזמן איכות של משחק, מגע, קרבה ואינטימיות.

מים הם קסם שלא נגמר: גלו אותו יחד (Shutterstock)

 

4. אמבטיה

זמן האמבטיה היומי הוא הרבה יותר הזדמנות לנקות את הקטנטנים, ולמעשה אחד החלקים האהובים ביותר עליהם ביום. מים הם תענוג ומרגוע אפילו לנו, המבוגרים, אבל מדובר בלא פחות מפלא לקטנטנים שלנו, שמרגישים במים הכי נינוחים בעולם, אם זוכרים שעד לא מזמן בריכה הייתה מקום מגורם הקבוע.

כך תהפכי את האמבטיה לזמן של יחד:

סוף היום, אתם כבר עייפים, רוצים להשכיב את הקטנטנים והפיתוי להפוך את האמבטיה במקלחת מהירה ופרקטית של "חמש דקות וגמרנו" בהחלט מובן. אבל גם לילדים בגיל שנה וחצי ויותר שמסוגלים לעמוד ולהתנקות במקלחת מהירה, מומלץ שלא לוותר על אמבטיה, לפחות פעם ביומיים שלושה. משחקי אמבטיה הם דבר נפלא, אך למעשה גם משחק עם כוס פלסטיק באמבטיה היא פלא בשביל הקטנטנים שמנסים לתפוס את המים או להניח את ידם תחת הזרם. זמן האמבטיה הוא ההזדמנות לחוות יחד את הקסם המופלא הזה שנקרא מים.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה