איך תתגברי על חסמים פנימיים בעבודה?

איך חוסר הביטחון העצמי שלנו בא לידי ביטוי ומעכב אותנו מבחינת ההתפתחות שלנו בעבודה? הנה כמה מצבים נפוצים אצל נשים בשוק העבודה ופתרונות להתמודד איתם

11/02/2016
תוכן מקודם קבלו עדכונים מתוכן
  • RSS

מרגישה שאת עושה הכל נכון אבל לא מצליחה להתקדם? עובדת קשה אבל לא מקבלת הכרה? לקראת ועידת ישראל לנשים ועסקים 2016 מבית מידע כנסים החלטנו לתת לכן כמה עצות שיעזרו לכן להתגבר על החסמים הפנימיים שלכן בעבודה.

"אני חוששת לדבר בישיבות צוות"

מובן. קשה להשמיע דעה, בייחוד בישיבות בהן יש הרבה משתתפים. נסו לחשוב על השתתפות בישיבת צוות כעל מטרה שניתן להשיג בשלבים. אין צורך לטפס אל פסגת ההר בבת אחת. נסו בשלב ראשון לנהל שיח עם מספר מצומצם יותר של אנשים, איתם אתן מרגישות בנוח. אחרי שתרגישו שדבריכן מתקבלים בברכה, יהיה יותר קל להמשיך להביע דיעה. הציבו מטרה להשתתף בישיבה, בה אתן בקיאות מאד בנושא המדובר. התכוננו היטב לישיבה ואל תוותרו גם אם קוטעים אתכן. עמדו על זכותכן להישמע. אחרי מספר ישיבות מוצלחות יהיה יותר קל להביע רעיון שלא חשבתן עליו מראש, גם אם לא בטוח שהרעיון נכון או שיתקבל. עצם הבעת הדיעה תתרום לדיון, לך ולשאר המשתתפים.

"לא אתווכח על תנאי עבודה שמציעים לי. המצב בשוק קשה והעיקר שיש לי עבודה"

ניהול משא ומתן עבור עצמי ידוע כאחד הדברים הקשים לנשים ובצדק. נשים נענשות על כך שהן עומדות על שלהן. יחד עם זאת, מעבר להוגנות שבקבלת שכר שווה, יש השלכות נוספות על עצמך כאדם ועל המעסיק שלך כשאת מוותרת מראש. אם לא תנהלי משא ומתן על מה שמגיע לך את עלולה למצוא את עצמך מתוסכלת ומתפקדת פחות טוב. מעסיק שרואה שאת לא עומדת על שלך עלול לחשוב שאת חוסר האסרטיביות אפשר לנצל כחולשה. בדקי מה השכר בתפקידים מקבילים, על אילו תנאים את יכולה לנהל משא ומתן, גם אם לא באופן ישיר על כסף. בחרי את הנקודה שהכי חשובה לך, אולי יום אחד בשבוע שחשוב לך לצאת בו מוקדם – ולפחות על נקודה זו אל תוותרי. השגת המטרה תהיה שווה את המאמץ. בנושא זה ובנושאים נוספים יעסקו בוועידת ישראל לנשים ועסקים 2016 מבית מידע כנסים.

"פוליטיקה ארגונית – לא בשבילי"

מה זו בעצם פוליטיקה ארגונית? ברמה הבסיסית ביותר, זה אומר שאני יוצרת קשר עם אנשים. מכירה אנשים ומאפשרת להם להכיר אותי. פעם בשבוע לפחות יושבת לאכול ארוחת צהריים עם קולגה אחת או יותר ולא חוטפת סנדביץ' מעל למחשב כדי לחסוך זמן. תפקידים ניתנים לאנשים ואם אף אחד לא מכיר אותך, הקידום לא יגיע מעצמו רק בגלל שעשית עבודה טובה בפרוייקט הקודם. ניתן כמובן לפתח פוליטיקה ארגונית לכדי אומנות, אבל הכוונה כאן אינה להציע הצעות ציניות, אלא לפעול נכון כדי שיכירו בקיומך. חשבי מה הערך המוסף שלך, מה תרומתך הייחודית לעבודה והביאי את עצמך לידי כך שאנשים יכירו בתרומה זו.

"לא אענה להצעה לקידום. הקידום עלול להעמיס עליי ואני עלולה להיכשל בתפקיד".

בעולם ללא פחדים, האם הייתי רוצה את הקידום הזה? אם כן, ראשית להבין מה כולל התפקיד, מה מרכיב את דרישות התפקיד מבחינת אחריות, שעות מצופות, כפיפים, אולי בוס חדש. מתוך רשימה זו – מה מרתיע? איזו אינפורמציה תעזור לי לקבל החלטה חיובית? במי אוכל להיעזר כדי להצליח בתפקיד? זכרי שכל מי שאת רואה היום בתפקיד בכיר, כנראה עבד קשה כדי לקבל אותו, אבל גם קיבל תמיכה מאחרים. את לא צריכה לעשות הכל לבד.

"ייסורי מצפון - אם אעבוד יותר קשה, אני עלולה לפגוע בבית ובילדים".

זו אחת הסוגיות הקשות ביותר לנשים, כי אם לא מספיק מה נשים עצמן מרגישות באה החברה וצורבת את יסורי המצפון בבשר החי. אם כן, כדאי תמיד לזכור שככל שאת תהיי יותר מאושרת, כך תהיה גם הסביבה שלך. אם את חיה עם בן זוג או בת זוג, טיפול הבית לא צריך ליפול רק על כתפייך. צריך לשחרר את הפרפקציוניזם ולקבל החלטות לתקופות קצרות. מה מתאים לחודש הזה שיש לי בו פרוייקט חשוב בעבודה? דברי על כך עם בני הבית ועם הילדים אם הם בגילאים מתאימים. העזרי במי שאת יכולה או קני שירותים. עזרה הדדית נותנת תחושה טובה לכל המעורבים, לכן אל תהססי לבקש. בעת הצורך תוכלי גם את לעזור.

"חוששת להיתפס כאסרטיבית מדי". צילום: שאטרסטוק

"חוששת להיתפס כאסרטיבית מדי". צילום: שאטרסטוק

"אני חוששת להיתפס כאסרטיבית מדי"

יש לזכור שאסרטיביות איננה אגרסיביות. להיות אסרטיבית משמע לעמוד על שלך מבלי לפגוע באחרים. כשאת מתנהלת מול קולגה, כפיף או מנהל, חשבי אם מה שמבקשים ממך הוא הגיוני. אם התשובה היא לא, הסבירי מדוע את לא מסכימה. אסרטיביות דורשת תקשורת ברורה. לא תמיד אפשר להיאבק על כל דבר. זה לא אומר שצריך לוותר מראש. בחרי נושא שעקרוני לך, הסבירי את עמדתך ועמדי על שלך.

דר' יעל יצחקי היא מנכ"ל נטע – המרכז לפיתוח קריירה.

---

ועידת ישראל לנשים ועסקים מבית מידע כנסים 2016 תתקיים בתיאטרון הקאמרי בתל אביב, ב-24.2.2016, ב-08:00-15:00

לקוראות סלונה הנחה של 40% עם קוד קופון: 2016.

לפרטים ולהרשמה: אתר ועידת ישראל לנשים ועסקים 2016 >>

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה