איך נראית נפגעת תקיפה מינית?

הגיבורות של אליסיה שחף מסתכלות לנו בעיניים. מרב מיכאלי על התערוכה של נפגעות תקיפה מינית במרכז ענב

01/03/2012
מערכת סלונה קבלו עדכונים ממערכת
  • RSS
» מרב מיכאלי. צילום: רון קדמי

מאת מרב מיכאלי

"האמת צריכה להיאמר בגלוי, להסתכל בעיניים". להסתכל בעיניים זה מה שעושות הגיבורות בתערוכה של אליסיה שחף שמציגה עכשיו במרכז ענב. נשים שעברו תקיפה מינית מסתכלות בעיניים למצלמה של אליסיה, מסתכלות לנו בעיניים.

תערוכת דיוקנאות של נפגעות תקיפה מינית? כשנועה הריס, מנהלת המרכז הסיוע השותף לפרוייקט, שלחה אלי את התמונות כדי שנמצא מקום לתערוכה להציג בו, הבטתי בהן וחשבתי לעצמי שהן תמונות נהדרות אבל מה עושה אותן תמונות של נפגעות תקיפה מינית? הן נראות תמונות של נשים רגילות לגמרי.

כן, כן, אני מודעת לאירוניה. כבר 17 שנה שאני עובדת עם מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית בלהסביר שתקיפה מינית זה הדבר שקורה לכל אחת, שודאי יכול לקרות לכל אחת. שזה לא בגלל שאת ככה או אחרת אלא בגלל שהוא, התוקף, מרשה לעצמו ככה ולא אחרת. שתקיפה מינית היא בעיה של היפות יותר או פחות, צעירות יותר או פחות, עשירות יותר או פחות, משכילות יותר או פחות... תקיפה מינית והטרדה מינית ואונס היא בעיה של כל אחת מאיתנו, כי גם אם לא נאנסנו באופן אישי, אנחנו חיות תחת טרור האיום שזה יכול לקרות לנו. והנה אני יושבת מול תמונות של נשים, בגילאים שונים, במקצועות שונים, מרקעים שונים – נשים, ומחפשת מה בהן הופך אותן ל"נפגעות תקיפה מינית".

כי איך באמת נראית נפגעת תקיפה מינית? קודם כל היא לא נראית. בדרך כלל היא פשוט לא נראית. לא נראית ולא נשמעת. אם היא קיימת, היא ממש מושג, לא אשה. אם התוקף מפורסם, היא נראית כשפניה מטושטשים ומפוקסלים וקולה מעוות. כדי לשמור עליה, כמובן. אז איך בעצם נראית נפגעת תקיפה מינית?

נפגעת תקיפה מינית נראית כמו כל אחת

הסתכלו מסביב. הסטטיסטיקה היא ששליש מהנשים בסביבתכן הן נפגעות תקיפה מינית. ככה נראות נפגעות תקיפה מינית. יודעות מה, הסתכלו במראה, הסתכלו בעצמכן. גם ככה נראית הרבה פעמים נפגעת תקיפה מינית.

האמת היא גם שאף אחת היא לא רק נפגעת תקיפה מינית. כל אחת היא אדם בעולם: בת, אמא, מנהלת, עובדת סוציאלית, רופאה, שחקנית, במאית, מוכרת, קונה, לומדת, מלמדת, ימנית, שמאלנית... כל מיני דברים. הפגיעה המינית היא לא מה שמגדיר אותך,ודאי לא כל מה שמגדיר אותך. כל אחת היא כל אחת, שגם נפגעה מינית.

אז אלה שהצטלמו לתערוכה של אליסיה שחף רוצות "לספר, הכל בלי בושה. הבושה שמורה למי שמאפשר את זה" (מיכל מויאל), "להעז, לפחד, להתגבר, לסלוח, להרים ראש, להתבגר, לשנוא, להחלים, לתמוך, לאהוב, לכעוס, להישיר מבט, לנוח, לשקר, לנשום עמוק, להפסיק לפחד, להיתמך, לאבד." (שרון אלפנדרי).

וזה באמת מה שקורה שם. עד כמה התערוכה הזאת נהדרת ויפה וחשובה ומעצימה – באמת מעצימה, לא הקלישאה מעצימה – אפשר היה לראות בפתיחה. לפתיחה של "גיבורות הגיעו לא רק הגיבורות עצמן אלא חברות שלהן, חברים, בני משפחה, אמהות, בני זוג ובני זוג לשעבר – מחזה נדיר ומדהים, מרגש ומחמם לב ביותר.

אז לכו תסתכלו להן בעיניים במרכז ענב, ותזכרו שלמרבה הצער כל אחת מאיתנו חשופה עדיין להטרדה מינית ולתקיפה מינית; שכל אשה שלישית נפגעת, שהרוב המוחלט נפגעות ע"י מישהו קרוב, מוכר ובטוח שנהנה מנגישות, מסמכות ומאמון; ושבכל מקרה זה לא אשמתך. ואף אחד לא יכול לאנוס אותך לשתוק.

התערוכה: גיבורות, בליווי נעה הריס ממרכז הסיוע לנפגעות תקיפה מינית השרון, נפתחה ב-24.2 ותציג עד ה-13.3 במרכז ענב לתרבות, על גג גן העיר בתל אביב, אבן גבירול 71.

1202 קו החירום לנפגעות תקיפה מינית

1203 קו החירום לנפגעי תקיפה מינית

מרכז הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית - השרון
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה